بیهوشی در دندانپزشکی

بیهوشی در دندانپزشکی یا خدمات دندانپزشکی بدون درد

مزایای بیهوشی در دندانپزشکی

در بسیاری از موارد افراد از مراجعه به دندانپزشکی تجربه خوشایند و بدون دردی ندارند. از این رو اسم دندانپزشکی که به میان می آید خیلی از افراد عرق سرد بر روی پیشانی شان می نشیند و حتی یاد تجربیات بدی که در گذشته داشتند می افتند. ترس از دندانپزشکی یا دنتال فوبیا از جمله ترس های رایجی است که باعث می شود افراد علی رغم داشتن دندان های پوسیده و یا حتی دردناک، به دندانپزشکی مراجعه نکنند. این ترس درجات متفاوتی دارد. در بعضی از موارد ترس بیمار طوری است که در حالت عادی نمی توان کارهای دندانپزشکی بر روی بیمار انجام داد و او را درمان کرد. در این شرایط بهترین انتخابی که پزشک می تواند برای درمان بیمار خود داشته باشد استفاده از داروهای آرامبخش و بیهوشی عمومی است.

داروهای مسکن قوی که در دندانپزشکی به کار می رود به نام داروهای بی حسی شناخته می شوند. این داروها کمک می کنند تا در زمان کار درمانی توسط پزشک متخصص، بیمار احساس راحتی بیشتری داشته باشد. بی حسی به روش های متفاوتی صورت می گیرد. بعضی از این روش ها درد را کنترل می کنند، برخی اثر آرامبخشی داشته و برخی نیز شما را در طول درمان به خوابی عمیق فرو می برند.


انواع بی حسی در دندانپزشکی

کمک گرفتن از بی حسی به سه طریق انجام می شود: تزریق موضعی، آرامبخشی ملایم و بیهوشی عمومی. در ادامه به معرفی این سه روش می پردازیم.

۱٫ خدمات دندانپزشکی با بی حسی موضعی

رایج ترین روش بی حسی برای انجام کارهای دندانپزشکی است. به طور معمول این روش برای بیشتر افراد مراجعه کننده به متخصصان دندانپزشکی استفاده می شود. در این مدل تنها یک ناحیه کوچک و خاص بی حس می شود و برای مدت زمان کوتاهی مؤثر است. این روش به طور معمول برای افرادی که در مطب دندانپزشکی تحت عمل جراحی قرار می گیرند به کار گرفته می شود.درصد تزریق بی حسی دندان (دوز آدرنالین) در این روش بر اساس شرایط جسمی و روحی بیمار انتخاب می شود.

۲٫ خدمات دندانپزشکی با داروهای آرامبخش (Sedation)

در این نوع از خدمات دندانپزشکی، دریافت داروهای آرامبخش برای کمک به حفظ آرامش بیمار در طول درمان استفاده می شود. بیمار با کمک دوزهای بسیار پایین داروهای بیهوشی به خوابی آرام فرو رفته و دندانپزشک به راحتی به درمان می پردازد. در این روش بیمار خود، به طور کامل نفس می کشد و برای تنفس احتیاجی به کمک دستگاه ندارد. مدت زمان اثر این داروها نیز بستگی به نوع دارو، دوز مورد استفاده آن و همچنین مدت زمان عمل دارد. امروزه انواع مختلفی از آرامبخش ها توسط متخصصان دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد: آرام بخش های خوراکی، آرام بخش های تزریقی وریدی و آرامبخش نیتروس اکساید از جمله آن هاست.

۳٫ خدمات دندانپزشکی با بیهوشی عمومی (General Anesthesia)

در این نوع از خدمات دندانپزشکی مانند روش قبل، بیمار داروی بیهوشی دریافت کرده و به طور کامل بیهوش می شود. ولی این بار، با دریافت داروهای مؤثر به طور کامل بیهوش شده و تنفس او از طریق دستگاه انجام می شود. با استفاده از این روش سطح هوشیاری بیمار کاهش یافته و هیچ دردی را احساس نمی کند و از آنجایی که بی حرکت می شود دندان پزشک می تواند با آرامش و دقت کار خود را انجام دهد.

بیهوشی در دندانپزشکی، قانونی یا غیرقانونی؟

لازم به ذکر است بر طبق مصوبه وزارت بهداشت انجام بیهوشی در مطب های دندانپزشکی ممنوع است. در این روش دندانپزشک مربوطه می بایست دوره های لازم برای درمان تحت بیهوشی را گذرانده باشد. افراد دوره دیده در مراکز مجاز و مورد تأیید وزارت بهداشت می توانند در این زمینه فعالیت های لازم را انجام دهند.

انتخاب نوع مناسب بی حسی

انتخاب بهترین شیوه درمانی در ارائه خدمات دندانپزشکی به میزان ترس و اضطراب بیمار، سن بیمار، شدت و وسعت پوسیدگی های دندان، میزان درد بیمار، هزینه درمان و اثرات جانبی و ریسک درمان بستگی دارد. این روش توسط پزشک متخصص و با مشورت خود بیمار صورت می گیرد.

هنوز نظری ثبت نشده.