تحلیل لثه، علل بروز و راه های درمان آن

همه چیز در رابطه با تحلیل لثه

تحلیل لثه چیست؟

فک و لثه نقش مهمی در حمایت و ثبات دندان ها دارند. یک لثه سالم همیشه محک، به رنگ صورتی است و کاملاً مناسب در ارتباط با دندان ها قرار دارد. تحلیل لثه یکی از انواع بیماری‌های لثه است. در اثر این عارضه‌ لبه بافت نرم لثه به مرور زمان از موقعیت اولیه خود روی تاج دندان به سمت ریشه دندان عقب می‌رود و سطوح ریشه دندان نمایان می‌شود؛ در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، افراط در آن و یا ضعیف شدن سیستم ایمنی بروز می کند و به نوبه خود به از دست دادن دندان منجر می‌شود.

با توجه به این مورد که تحلیل لثه سن و سال نمی شناسد؛ اما تحلیل لثه معمولاً در افراد بزرگسال و کسانی که دوره جوانی را طی کرده‌اند، رخ می‌دهد. این بیماری شایع‌ترین بیماری لثه در بین افراد بالای ۴۰ سال است. البته کودکان نیز در معرض خطر  بروز این بیماری هستند. به دلیل بروز بیشتر این بیماری در بین بزرگسالان، غالباً به اشتباه نشانه پیری در نظر گرفته می‌شود. به علاوه مردان بیشتر از زنان دچار این ناراحتی می‌شوند.

علت بروز تحلیل لثه

تحلیل لثه‌ها اتفاقی آرام و تدریجی است. بسیاری از افراد تازمانی‌که فاصله‌ بین دندان‌ها را نبینند و یا حساسیت شدید دندان هایشان را تجربه نکنند حتی متوجه آن هم نمی‌شوند. اگر نشانه‌های تحلیل لثه را در دهان خود مشاهده کردید، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در این صورت متخصص دهان و دندان از بروز پوسیدگی بیشتر لثه‌ها و مشکلات دندانی جلوگیری می کند.

علل تحلیل لثه به عوامل متعددی وابسته است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از مسواک های سفت و سخت
 • کشیدن نامناسب نخ دندان
 • سابقه ژنتیک و ارثی
 • دندان قروچه
 • موقعیت دندان و نامرتب بودن آن
 • جرم گرفتن دندان‌ها
 • استعمال دخانیات
 • خوردن غذاهای اسیدی، شیرین و سفت به میزان زیاد
 • بیماری های دندان و تجمع میکروبی در دهان
 • پیرسینگ یا ایجاد سوراخ در زبان و لب ها
 • تغییرات هورمونی بانوان
 • ضعف سیستم ایمنی به واسطه بیماری هایی مانند: دیابت، ایدز و سرطان
 • مصرف داروهای خاصی که منجر به خشکی دهان و کم شدن بزاق دهان شود

علائم تحلیل لثه

نشانه های متعددی در ارتباط با تحلیل رفتن لثه وجود دارد اما مشهودترین نشانه آن، تغییر مکان قابل ‌مشاهده بافت لثه به سمت پایین ریشه دندان است. این مورد باعث می‌شود که قسمت زرد دندان نمایان شود. بر حسب اینکه عامل ایجاد تحلیل لثه چه باشد، منطقه تحلیل لثه ممکن است به یک دندان، قسمتی از دهان و یا در سراسر دهان گسترش یابد.

برخی از علائم شایع تحلیل لثه عبارتند از:

 • احساس درد در خط لثه
 • حساس شدن لثه
 • مشخص شدن ریشه‌های دندان
 • لق شدن دندان
 • خونریزی بعد از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • ایجاد فضاهای خالی بین دندان‌ها
 • گیر کردن تکه های مواد غذایی در دندان
 • بد بو شدن دهان
 • متورم، قرمز و منقبض شدن لثه‌ها
 • لکه لکه شدن دندان
تحلیل لثه، علل بروز و راه های درمان آن

تحلیل لثه، علل بروز و راه های درمان آن

مشکلات و خطرات تحلیل لثه

به طور کلی تحلیل لثه به دو دسته پنهان و آشکار تقسیم می‌شود. گاهی تحلیل لثه ها قابل مشاهده است و به راحتی می توان متوجه آن شد؛ اما خیلی وقت ها شرایطی پیش می‌آید که تحلیل لثه اتفاق می‌افتد، ولی دیده نمی‌شود. یکی از مهم ترین مشکلات تحلیل لثه مخفی بودن آن است تا جایی که مشکل به مرور پیشرفته و حاد شود. به طوری که دندان ها حساس شده و روند تحلیل لثه با چشم به راحتی دیده می شود. در مورد دندان‌های جلویی این امکان وجود دارد که فرد با دقت باشد و تحلیل لثه را مشاهده کند؛ اما در مورد دندان‌های آسیاب و دندان‌های خلفی، امکان تشخیص مشکل است. در این زمان به سرعت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. متخصص دهان و دندان می تواند به سادگی علائم و نشانه های آن را شناسایی کرده و با ارائه دستورالعمل های مخصوص از پیشرفت و آشکار شدن آن جلوگیری نماید.

موردی که باعث خطرناک بودن تحلیل لثه می شود، نحوه ایجاد شکاف بین خط لثه و دندان است. این امر منجر به آشکار شدن ریشه‌ دندان می شود. به تدریج شکاف های ایجاد شده محل تجمع باکتری ها می شود که برطرف کردن آن ها بسیار سخت خواهد بود. به مرور زمان، این مشکل آنقدر وخیم خواهد شد که استخوان و بافت پیرامون دندان آسیب دیده، تا جایی که دندان لق شده و در نهایت می افتاد.

درمان تحلیل لثه

پر واضح است، اولین موردی که برای درمان تحلیل لثه به ذهن می رسد، از بین بردن عامل اصلی بروز این مشکل است. برای توقف یا کنترل در پیشرفت تحلیل لثه، درمان هرگونه التهاب بافت لثه جزء اولین اقدام هاست. این امر با استفاده از عمل جرمگیری و برداشتن جرم از روی سطح ریشه دندان انجام می شود. مورد دیگر، اصلاح عادات اشتباه بهداشت دهان و دندان در بیماران است. در بیماران دچار تحلیل لثه باید عادات بهداشت دهانی غلط تصحیح شود. زمانی که عوامل سیستمیک و موضعی حذف شود، مشکل بیمار هم تا حد زیادی برطرف خواهد شد و در بسیاری مواقع حتی به درمان خاصی هم نیاز نداریم. به جای مسواک زدن خشن با یک مسواک سخت به روش افقی و با فشار دست زیاد، روش مسواک زدن عمودی با یک مسواک فوق‌العاده نرم و با فشار دست مناسب توصیه می‌شود. همچنین بهتر است خمیردندان مصرفی نرم و تا حدامکان فاقد ذرات ساینده باشد. در ارتباط با دندان‌هایی موقعیت مناسبی در دهان ندارند و کج هستند نیز می‌توان از درمان‌های ارتودنسی برای ردیف‌کردن دندان استفاده کرد و با این کار انتظار برطرف شدن خوبه‌خودی تحلیل را حتی بدون نیاز به جراحی داشت.

بیشتر سالمندان به دلیل کهولت سن و نداشتن دندان از دست دندان متحرک استفاده می‌کنند، دست دندان در گذر زمان، وضعیت فیکس بودن با دهان را از دست می‌دهد، دندان ها دچار لقی می شود و این مساله به لثه ضربه می‌زند. بهتر است این افراد باید به طور دوره‌ای سالی دو بار به متخصص سازنده دست دندان مراجعه کنند تا این مساله با کمک ریلاین اصلاح شده و مانع تحلیل لثه ها شود.

در بسیاری موارد تحلیل لثه به وجود آمده دیگر قابلیت برگشت خودبه‌خودی را ندارد. زمانی که در اثر تحلیل لثه ریشه‌های عریان در دهان ایجاد می‌شود طول تاج دندان‌ها طویل‌تر می‌شود بیشتر مشکلات زیبایی، به‌خصوص هنگام خندیدن و تکلم ایجاد می‌کند. در این صورت با استفاده از جراحی هایی زیبایی لثه می توان این مشکل را حل کرد.

در صورتی که مشکل تحلیل لثه همچنان ادامه داشته باشد. در این مرحله شما قادر به دیدن ریشه‌ی دندان‌های خود هستید زیرا لثه‌ها کل دندان را پوشش نمی‌دهند. در این صورت با مشورت دندانپزشک، بسته به شدت تحلیل لثه، می‌توانید از روش‌های جراحی‌های پیشرفته کمک بگیرید. انجام این جراحی ها می‌تواند از ادامه تحلیل لثه جلوگیری کند، همچنین می‌تواند مانع از دست رفتن بخشی از استخوان و افتادن دندان‌ها و نیز پوسیدگی آنها شود. روش کار به این صورت است که پیوندهای نسج نرم می‌توانند برای پوشش ریشه‌ها یا افزایش عرض و ضخامت لثه در ناحیه تحلیل رفته به کار روند. حین جراحی، جراح لثه با گرفتن پیوند از سقف کام یا سایر نواحی دهنده در دهان، سعی در پوشاندن ریشه‌های دندان دارد.

سخن آخر

علاوه بر چک کردن سلامت دندان ها به طور متناوب، کنترل لثه ها نیز مهم است. اهمیت حفظ سلامت لثه‌ها اگر بیشتر از دندان‌ها نباشد، بی‌شک کمتر از آن نخواهد بود. اما متاسفانه بسیاری از اوقات این موضوع نادیده گرفته می‌شود و برخی از افراد، توجهی به سلامت لثه‌هایشان ندارند.

تحلیل لثه به معنی ایجاد عقب ‌نشینی در بافت لثه است. برای درمان قطعی تحلیل‌ لثه ابتدا باید عوامل ایجاد‌ کننده تحلیل لثه را تحت کنترل قرار داد. تحلیل لثه در بیشتر موارد با تحلیل استخوان زیرین اطراف ریشه همراه است. بعد از تحلیل، این دو بافت قابلیت بازسازی خودبه‌خودی ندارند و ممکن است منجر به لقی و افتادگی دندان شود؛ در این صورت می توان با جراحی‌های بازسازی بافت سخت و نرم از بروز تحلیل بیشتر لثه و تخریب بیشتر استخوان زیرین جلوگیری کرد.

بهتر است افراد، برای جلوگیری از بروز مشکل به طور متوسط سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کرده، از متخصص دهان و دندان بخواهند تحلیل لثه در کل دهان و دندان‌های خلفی شان را بررسی کند.

هنوز نظری ثبت نشده.