بررسی علل حساس شدن دندان و راهکارهای درمانی

عاج دندان بخش حساس دندان است. مایع داخل عاج با عصب و از طریق عصب با مغز در ارتباط مستقیم است. لثه در ریشه و مینای دندان در قسمت تاج دندان دیواره های محافظتی دندان هستند که مانع از نفوذ محرک ها به این بخش حساس می شوند. در صورتی که یکی از این محافظان یعنی لثه یا مینای دندان آسیب ببینند محرک ها به عاج نفوذ کرده و باعث درد می شوند. در این حالت کمترین تغییرات دما مثل نوشیدن آب سرد یا گرم می تواند با تحریک عصب دندان به تیر کشیدن دندان بیانجامد.

علل حساس شدن دندان‌ها

 • خوردن مواد غذایی سفت یا اسیدی

غذاهای سفت یا اسیدی مثل آبمیوه های اسیدی شامل آبلیمو، آب آناناس، آب انار، آب پرتقال و ... می توانند به مینای دندان آسیب رسانده و باعث ایجاد حساسیت دندان شوند.

 • جویدن یخ

جویدن یخ می تواند موجب ساییده شدن و از بین رفتن مینای دندان شود.

 • مسواک زدن شدید

استفاده از مسواک های هارد و یا شدت به خرج دادن هنگام مسواک زدن دندان را در معرض خطر آسیب دیدن مینا و حساس شدن قرار می دهد.

 • سفید کردن دندان

سفید کردن دندان می تواند به طور موقت موجب حساس شدن دندان شود اما افراط در استفاده از سفید کننده ها می تواند مینای دندان را از بین ببرد لذا در صورت مصرف سفیدکننده ها حتما به دستورالعمل های نوشته شده بر روی محصول توجه کنید تا خطر حساسیت دندانی کاهش یابد.

 • پوسیدگی دندان

پوسیدگی ها و حفره های ایجاد شده روی دندان نیز می تواند حساس شدن دندان را به دنبال داشته باشد.

 • جراحی‌های دندانی

جراحی‌های دندانی می توانند به طور موقت دندان را حساس کنند. بروز این حساسیت تا حداکثر ۴ هفته طبیعی است اما در صورت تداوم حتما باید مورد را با دندانپزشک‌تان در میان بگذارید.

 • آسیب‌دیدگی لثه

استفاده از مسواک زبر، نخ دندان کشیدن بیش از حد، عفونی شدن لثه همگی مواردی هستند که می توانند دیواره محافظتی لثه را تضعیف کرده و حساس شدن دندان را موجب شوند. بالا رفتن سن نیز می تواند تحلیل رفتن لثه و درد دندان را به دنبال داشته باشد.

 • دندان شکسته

شکستن دندان باعث حساس شدن آن می شود. این مورد یکی از شایع‌ترین دلایل حساس شدن دندان‌ها است.

 • اختلالات گوارشی

بیماری های گوارشی از جمله ریفلاکس معده که دندان ها را در معرض اسید معده قرار می دهد می تواند مینای دندان را از بین برده و دندان درد را به همراه داشته باشد.

 • عفونت سینوسی

فشار، التهاب و تورم ناشی از عفونت دندان ها نیز یکی دیگر از عواملی است که دندان ها را در معرض آسیب قرار می دهد.

 • بارداری

بارداری به طور طبیعی به دندان ها آسیب نمی رساند اما تغییرات هورمونی تحت تاثیر بارداری می‌تواند به لثه‌ها آسیب رسانده و درد و ناراحتی یکی یا چند تا از دندان ها را به دنبال داشته باشد.

 • سرما

هوای سرد نیز می تواند باعث حساس شدن دندان‌ها شود.

 • استرس

اغلب افراد وقتی استرس دارند به طور ناخوداگاه دندان‌هایشان را به هم می سابند. این عادت بد که دندان‌قروچه نامیده شده و حتی در خواب نیز می تواند اتفاق بیفتد به دندان‌ها آسیب می زند.

راهکارهای درمان حساسیت دندان

 • مسواک زدن با مسواک نرم و به آرامی

همان‌طور که در قسمت بررسی علل حساس شدن دندان‌ها اشاره شد مسواک زدن با مسواک زبر یا شدت به خرج دادن در امر مسواک زدن خود از عوامل از دست رفتن مینای دندان و دندان‌درد است لذا توصیه می شود روزی دو بار و هر بار به مدت ۵ دقیقه دندان‌ها توسط یک مسواک نرم و باکیفیت مسواک زده شود. بهترین روش مسواک زدن به این صورت است که در مرحله اول مسواک را با زاویه ۴۵ درجه روی سطح بیرونی دندان‌ها قرار داده و به آرامی و با دو حرکت بالا و پایین و حرکت به طرفین جابه‌جا کنید. مسواک زدن به این روش به خوبی داخل شیار ها و سطح خارجی دندان‌ها را تمیز می‌کند. در مرحله دوم مسواک را با زاویه مذکور روی سطح داخلی قرار داده و با همان روش ذکر شده در مرحله اول دندان‌ها را تمیز کنید. دقت داشته باشید که مسواک زدن آرام و در زمان طولانی تر بسیار موثرتر از مسواک زدن سریع است.

 • استفاده از خمیردندان ضد حساسیت

خمیردندان‌های ضد حساسیت حاوی ترکیباتی است که از انتقال حساسیت دندان به عصب جلوگیری می‌کند. استفاده از این خمیردندان‌ها دو بار در روز توصیه می‌شود.

 • استفاده از دهان‌شویه های فلوراید

این دهان‌شویه ها با تقویت مینای دندان لایه حفاظتی دندان را تقویت می‌کنند. استفاده از این نوع از دهان‌شویه ها مقاومت دندان را در مقابل پوسیدگی که خود عامل دیگری برای حساس شدن دندان می‌باشد افزایش می‌دهند. بهترین زمان استفاده از دهان‌شویه‌های فلورایدی پس از هر بار مسواک زدن می‌باشد.

 • اجتناب از نوشیدنی های اسیدی

همان‌طور که در بالا ذکر شد مواد خوراکی و نوشیدنی‌های اسیدی عواملی هستند که به مینای دندان آسیب وارد کرده و باعث پوسیدگی و ایجاد حساسیت‌های دندانی می‌شوند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از آسیب دیدن دندان‌ها تا حد ممکن از نوشیدن و خوردن خوراکی‌های اسیدی اجتناب شود.

 • استفاده از محافظ دندان

به افرادی که استرسشان بالاست و مبتلا به عادت دندان‌قروچه هستند توصیه می‌شود هنگام خواب از نایت گاردها یا محافظ‌های دندان استفاده کنند. این لوازم از سایش دندان‌ها در هنگام خواب پیشگیری می‌کنند.

 • مراجعه به دندان‌پزشک

حساسیت دندان‌ها می‌تواند نشانه‌ای برای یک مشکل حادتر در دهان و دندان از جمله دندان شکسته، عفونت لثه یا بیماری‌های ریشه باشد. بنابراین بهتر است برای پیدا کردن عامل اصلی ایجاد حساسیت و درمان آن به دندان‌پزشک مراجعه شود.

دندان عضو مهم، حیاتی و حساس بدن است و برای این‌که بتواند کارکرد خود را در طول عمر انسان حفظ کند نیاز به مراقبت و توجه دارد. بنابراین برای حفظ این عضو مفید و حیاتی و جلوگیری از ناراحتی‌های دندانی بهتر است مسواک روزی دو بار و کشیدن نخ دندان قبل از خواب فراموش نشود. حتما معاینات دوره‌ای دندان با مراجعه به دندان‌پزشک را انجام دهید تا در صورت آسیب دیدن دندان در مراحل اولیه مطلع شده و با درمان موثرتر و ارزان‌تر بتوانید دندان‌هایتان را حفظ کنید.

هنوز نظری ثبت نشده.