کامپوزیت فلو چیست؟

کامپوزیت فلو چیست؟

کامپوزیت فلو (flow able) یکی از انواع کامپوزیت‌های دندان است. کامپوزیت های فلو در دهه ۹۰ میلادی معرفی شدند. رفته رفته بعد از سال ۲۰۱۰  کامپوزیت های فلو تا ۷۰ الی ۸۰ درصد با فیلر پر شدند و امروزه خواص مکانیکی کامپوزیت فلو به اندازه‌ی قدرت و میزان سایش آن‌ها بهبود یافته است.

کاربرد فلو در دندانپزشکی:

این کامپوزیت در موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرد:

  • استفاده در چاله ها
  • پر کردن کلاس III و V
  • تعمیرات نقص مینای دندان
  • بازسازی اولیه دندان
  • کلاژهای دندانی
  • تعمیر کامپوزیت رزین
  • کولاژ دندان های شکسته
  • ثبات رنگ و دوام

این امکان برای کامپوزیت های فلو وجود دارد که به گوشه و کناره‌های حفره هایی که پر کردن آن‌ با یک کامپوزیت معمولی دشوار است، جریان یابند. کامپوزیت فلو معمولا به صورت یک سرنگ همراه با سرتیپ های کوچک عرضه می شود که باعث میشود برای حفره های کوچک کاربردی تر باشند. یکی دیگر از مزایای این کامپوزیت این است که می تواند در لایه های بسیار نازک شکل بگیرد و مانع از تشکیل حباب و یا حفره در مواد شود.

کامپوزیت فلو خاصیت چسبناکی کمتری دارد، بنابراین بهتر تطابق می‌یابد. هرچند برای بدست آوردن این جریان، تولیدکنندگان مجبور به عدم استفاده از برخی ذرات فیلر هستند.

البته آنچه که باعث میشود کامپوزیت‌های فلو برای برخی از ترمیم‌ها مناسب باشند، مانع از کارایی آن‌ها در ترمیم‌های دیگر می‌شوند. با این حال، همه کامپوزیت‌های فلو یکسان نیستند. مواد جدیدتر دارای فیلر بالاتر از نمونه های قبلی خود هستند که برخی از معایب شناخته شده را بهبود می‌بخشند.

چند روش استفاده موثرتر فلو در ترمیم‌های مستقیم کامپوزیت:

از این نوع کامپوزیت به عنوان پایه ترمیم استفاده شود

اکثر دندانپزشکان معتقدند که کامپوزیت فلو عملکرد فوق العاده ای به عنوان لاینر برای ترمیم‌های عمیق در دهان دارد. از کامپوزیت فلو در ترمیم‌های مستقیم و عمیق در پایه می‌توان استفاده کرد. سپس ادامه‌ی ترمیم، با یک کامپوزیت با میزان فیلر بالا انجام می‌شود. کامپوزیت فلو آن به عنوان یک بیس مطلوب شناخته شده.این کامپوزیت به تمام شیارهای موجود و نواحی که دسترسی به آن‌جا وجود ندارد، جریان یافته و آن‌ها را پر می‌نماید.

نگه داشتن فضایی برای استفاده از کامپوزیت فلو در زیر ترمیم اصلی

از کامپوزیت فلو به عنوان یک بیس یا لاینر در ترمیم استفاده میکنند. پس از قرار دادن دو لایه از باندینگ، یک لایه نازک از کامپوزیت فلو اضافه کرده و آن کیور میکنند.

هنوز نظری ثبت نشده.