پرسش و پاسخ دندانپزشکی

سوال؟

آیا بلافاصله بعد از عصب کشی، درد دندان از بین می رود؟

جواب.

بعد از انجام درمان ریشه، درد دندان تا حد زیادی کاهش می یابد، اما کاملا طبیعی است که دندان در چند روز اول پس از عصب کشی، حساس باشد و نیاز به استفاده از مسکن داشته باشد. البته احتمال عدم وجود نیز وجود دارد. در گاهی موارد هم احتمال آبسه دندان هست که با مصرف آنتی بیوتیک زیر نظر دندانپزشک برطرف خواهد شد.

سوال؟

بهترین سن برای اولین ویزیت کودک توسط دندانپزشک چه زمانی است؟

جواب.

بهترین زمان بین یک تا یک و نیم سالگی میباشد تا  در سریع ترین زمان ممکن مادر با آموزش هایی در مورد پیشگیری از پوسیدگی دندان فرزندش آشنا شود. اولین ملاقات کودک زمانی انجام شود که هنوز مشکل دندانی بوجود نیامده باشد.

سوال؟

آیا برای جایگزینی دندانهای از دست رفته به جز ایمپلنت راه درمان ارزان تری هم وجود دارد؟

جواب.

بله. پروتز دندان متحرک (دندان مصنوعی)، و پروتز دندان ثابت (بریج)

بریج دندان نوعی روکش است و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد.  به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

سوال؟

دوره درمان ارتودنسی چند سال است؟

جواب.

درمان به طورمعمول حدودا یک سال ونیم تا ۲سال و نیم طول می کشد، البته به دنبال آن برای حفظ روابط بین دندانی باید تا مدتی از پلاک نگهدارنده استفاده کرد. همانطور که گفته شد، مدت و زمان بستگی به نوع درمان و سن بیمار هم دارد.

سوال؟

بهترین زمان ارتودنسی چه زمانی است؟

جواب.

بر اساس توصیه انجمن متخصصین ارتودنسی آمریکا، باید تمام کودکان در سن ۷ سالگی با مراجعه به متخصص ارتودنسی تحت چکاپ ناهنجاری های دندانی- فکی قرار بگیرند. سن مناسب انجام ارتودنسی در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است. اگر این زمان سپری شود تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. البته در سنین بالاتر، بیشترین هدف درمان، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیشترین هدف درمان، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره است.

سوال؟

آیا قطره آهن موجب خرابی دندان های کودک می شود؟

جواب.

قطره آهن هرگز موجب خراب شدن دندان نمی شود. قطره آهن دارای رنگدانه است، و فقط باعث تغییر رنگ دندان کودک می شود. این تغییر رنگ بر روی نواحی از قبل پوسیده شده بیشتر باقی می ماند. بنابراین والدین به اشتباه تصور کنند که قطره آهن عامل پوسیدگی بوده است. برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان نیز توصیه می شود که قطره آهن را در انتهای حلق بچکانید و دهان کودک خود را بعد از مصرف قطره بشویید یا با یک گاز پاک کنید. استفاده از آبمیوه ها همراه یا بعد از استفاده از قطره آهن باعث می شود که مطمئن شوید که کودک شما قطره آن را دهانش نگه نداشته و بلعیده است.