ارتودنسی ثابت و متحرک

در این مطلب با یکی از روش های طرح لبخند، انجام ارتودنسی (ثابت و متحرک) آشنا می شوید.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم است. با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک برطرف شده و فرد می تواند با کیفیت بهتری غذا بخورد و از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و لبخند زدن برخوردار باشد.

بهترین زمان ارتودنسی چه زمانی است؟

سن مناسب در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است. بعد از سن ذکرشده، تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. ارتودنسی بزرگسالان قابل انجام است. به طور کلی در سنین بالاتر، بیشترین هدف درمان، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیشترین هدف درمان، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره است.

دوره درمان ارتودنسی چند سال است؟

طول درمان ارتودنسی حدودا یک سال ونیم تا ۲سال و نیم طول می کشد، البته پس از آن برای حفظ روابط بین دندانی باید تا مدتی از پلاک نگهدارنده استفاده کرد.لازم به ذکر است که مدت و زمان درمان بستگی به نوع درمان و سن بیمار هم دارد.

درمان های ارتودنسی به چند صورت است؟

به دوصورت: ۱. ارتودنسی متحرک ۲. ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک چیست؟

از فک بالا و پایین بیمار قالب گرفته شده و پلاک بالا و پایین ساخته می شود. این روش مزیت های خاص خود را دارد؛ از جمله بیمار می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهانش بیرون آورده و بعد از استفاده از مسواک و نخ دندان دوباره در دهانش بگذارد. این روش برای افرادی که سن کمتری دارند بهتر است، زیرا علاوه بر مشکلات دندانی، می تواند ناهنجاری های استخوانی فک ها را نیز رفع کند.

ارتودنسی ثابت چیست؟

دراین نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام براکت توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و بدون اینکه به دندان آسیبی برساند، توسط سیم ها و کش هایی مخصوص، دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده می شود. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجراست، زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها را هم حرکت می دهد، بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.

 

ارتودنسی متحرک با بیمه دندانپزشکی سال ۹۸

ارتودنسی متحرک با کارت تخفیف دندانپزشکی سال ۹۸

 

هزینه ارتودنسی متحرک هرفک با لابراتوار.............. ۶۳۲/۰۰۰ تومان

هزینه ارتودنسی ثابت هرفک با لابراتوار.............. ۱/۸۴۲/۰۰۰ تومان

 

هنوز نظری ثبت نشده.