ارتباط درد دندان با گوش درد

همه چیز درباره ارتباط درد دندان با درد گوش

 

ارتباط درد گوش با دندان چیست؟

همه دردهایی که در ناحیه صورت و فک بروز می کند ارتباط مستقیمی با دندان ندارند. گاهی ممکن است منشأ اصلی این دردها عامل دیگری باشد. به این نوع درد گوش درد ارجاعی گفته می شود. گوش درد ارجاعی نوعی گوش درد است که منشاء آن خود گوش نیست و از جای دیگری به گوش می رسد. گاهی اوقات امکان دارد فردی با درد در قسمت گوش به پزشک مراجعه کند و پزشک با معاینه تشخیص می دهد که منشاء اصلی درد کجاست.

درد های ارجاعی در ناحیه سر و صورت بسیار شایع هستند. تشخیص این دردها کاری سخت و البته با اهمیت است. به بیان عضو هیأت مدیره انجمن گوش، گلو و بینی، ۵۰ درصد افرادی که با درد گوش به پزشک مراجعه می‌کنند منشأ اصلی درد آن ها فک و دندان است. زیرا گوش با حلق، حنجره و فک دارای عصب حسی مشترک هستند.

 

همه دردها مرتبط نیستند!

خیلی از بیماری‌ها ارتباط مستقیمی با گوش‌ ندارند اما می‌توانند گوش‌ها را آزرده کرده و تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین مشکل گوش‌‌تان را دست کم نگیرید. به عبارت دیگر مشکل گوش هر چه که هست باید خیلی زود تشخیص داده شده و درمان شود. در غیر اینصورت منجر به بروز مشکلات حادتری می شود. از جمله مشکلاتی که گوش‌ها را تحت تاثیر قرار می دهد، درد و عفونت دندان است.

ممکن است درد به صورت گسترده در یک سمت صورت باشد و نتوان دندان خاص و یا محل مشخصی را به عنوان منشأ اصلی درد نشان داد. همچنین گاهی بنظر فرد قسمت خاصی از صورت و یا دندان مشخصی به عنوان عامل درد معرفی می شود؛ در حالی که ممکن است علت اصلی درد، دندان دیگری در فک مقابل و یا دندان های کناری فرد باشد. همچنین ممکن است درد دندان با درد گوش، درد ناشی از سینوزیت و موارد دیگر اشتباه گرفته شود.

به ‌طورکلی درد‌های مربوط به دندان و با منشأ دندانی می‌توانند برحسب مدت‌ زمان طول کشیدن درد، تناوب درد، شدت درد و موارد دیگر دسته بندی شوند. در بعضی اوقات تشخیص ارتباط و تفاوت عفونت گوش و دندان درد به سختی صورت می گیرد. زیرا همانطور که در بالا گفتیم گوش با حلق، حنجره و فک دارای عصب حسی مشابه هستند.

 

ارتباط متقابل درد در صورت و فک با گوش

در بعضی مواقع عفونت های گوش ارتباط مستقیمی به دهان و دندان های ما دارد. در اینجا به برخی از عفونت‌های گوش که با سلامت دهان و دندان مرتبط هستند، اشاره می کنیم.

بیماری لثه و عفونت‌های دهانی می‌توانند بر قسمت‌های دیگر بدن نیز تأثیر داشته باشند. گاهی در صورت وجود بیماری لثه، باکتری های موجود در لثه به گوش برسند و باعث ایجاد عفونت در گوش شوند. نرمال نبودن موقعیت دندان ها در دهان یا ناهنجاری های دندان ها ممکن است منجر به بروز درد در گوش فرد بشود. این درد حتی ممکن است با عفونت گوش نیز اشتباه گرفته شود. همچنین احتمال دارد ناهنجاری های مفصل گیجگاهی-فکی نیز با عفونت گوش اشتباه گرفته شود؛ و بالعکس حتی در مواردی نیز درد ناشی از عفونت گوش ممکن است با درد دندان همراه باشد. از آنجا که یک خط عصبی بین دندان‌ها و گوش‌ها وجود دارد ممکن است درد ناشی از عفونت گوش به سمت دندان‌ها و لثه کشیده شوند. برخی بیماران نیز ممکن است فکر کنند که پوسیدگی دندان باعث درد آنها شده است در حالی که واقعاً دچار عفونت گوش شده‌اند.

 

التهاب استخوان فک

التهاب استخوان فک یکی دیگر از شرایطی است که ممکن است شبیه درد گوش به نظر برسد. گوش درد می‌تواند در اثر دندان عقل یا آسیاب ایجاد شود که به طور کامل از پوست لثه بیرون نیامده است؛ و یا شرایطی که دندان عقل به طور کامل درآمده و با دیگر دندان ها برخورد نادرست داشته باشد. این امر منجر به بروز درد در ناحیه مفصل و حتی در ناحیه گوش او می شود. دندانی که کشیده شده نیز می‌‌تواند باعث اسپاسم عضلات فک شود، که موجب درد گوش می گردد.

 

سخن آخر

نکته جالبی که باید در نظر گرفته شود این است که گاهی علت برخی از دردهای دندانی، خود دندان نیست. برخی مشکلات پزشکی به وجود آمده در بدن می توانند باعث بروز دندان درد در فرد شوند. در حالی که منشأ اصلی درد در جای دیگری به غیر از دندان هاست و فرد درد را به صورت دندان درد احساس می کند.

بهتر است هر ۶ ماه یا حداکثر سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا از نظر سلامت دهان و دندان بررسی شوید. با این کار علاوه بر حفظ سلامت دندان‌ها، احتمال اینکه علایم بیماری‌های مختلف با دردهای دندانی اشتباه گرفته شوند، کاهش می‌یابد.

 

جهت تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

هنوز نظری ثبت نشده.