آدامس جویدن چه فواید و مضراتی دارد؟

آدامس جویدن

آدامس جویدن خوب است یا بد؟

آدامس جویدن به برخی از افراد به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که بعضی از باورها درباره جویدن آدامس کاملا اشتباه است.

چه کسانی نباید آدامس بجوند؟

 • افرادی که میگرن دارند

این تحقیقات در بین افراد مختلف انجام شده است اما در این میان افراد مبتلا به میگرن نشانه ای متفاوت از خود بروز دادند.

این افراد پیش از انجام این مطالعات روزانه یک تا شش ساعت آدامس می جویدند که به درخواست پزشکان به مدت یک ماه عادت جویدن آدامسها را ترک کردند و پس از اتمام این دوره یک ماهه مشخص شد در ۲۶ نفر از این بیماران بهبود چشمگیری حاصل شده است.

 • افرادی که اضافه وزن دارند

جویدن آدامس به دلیل داشتن نوعی شکر، میل فرد را به خوردن غذاهای نشاسته ای مانند برنج و نان افزایش و میل به مصرف میوه و سبزیجات را کاهش می دهد و در نتیجه به مصرف مواد غذایی بیشتر و افزایش وزن منجر می شود.

مزایا و معایب جویدن آدامس:

 • آسیب به دندان ها

اگر آدامس‌تان شیرین و در واقع حاوی شکر باشد، شما با هربار جویدن درست مانند این است که دندان‌تان را حمام شکر می کنید و باعث پوسیدگی دندان می‌شوید. حتی اگر آدامس بدون قند مصرف کنید، بازهم دندان‌هایتان در معرض خطر است. جویدن آدامس برای کسانی که دندان های پوسیده یا در حال پوسیدن دارند، منع شده است .

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

 • آسیب به پوست صورت

به گزارش عرش نیوز بسیاری از جراحان پلاستیک و متخصصان زیبایی بر این باورند که جویدن آدامس موجب فعالیت بیش از اندازه ی عضلات چهره می شود؛ به دنبال افزایش فعالیت عضلات چهره، بافت حمایتی در داخل پوست تحلیل می رود، حجم عضلانی کاهش می یابد و قابلیت ارتجاعی پوست صدمه می بیند و بدین شکل چین و چروک ها بر سطح پوست ظاهر خواهند شد.

البته ما در مورد افرادی که گاهی به جویدن آدامس می پردازند صحبت نمی کنیم بلکه منظورمان کسانی هستند که به جویدن آدامس علاقه ی زیادی دارند و تقریبا هیچ وقت نمی توان آن ها را بدون آدامس دید. در عین حال متخصصان دیگری هم هستند که نظری درست خلاف آنچه که گفته شد دارند و اثر جویدن آدامس بر پوست را نه تنها مخرب نمی دانند بلکه معتقدند جویدن آدامس برای پوست مفید نیز هست.

به طور مثال، آقای چااوهان، متخصص بهداشت می گوید: «جویدن آدامس، هر روز و به مدت پنج تا بیست دقیقه می تواند چین و چروک صورت را کاهش دهد. آقای چااوهان دلیل این امر را این گونه توضیح می دهد: «جویدن آدامس گردش خون را در ناحیه سر و گردن تسریع می کند و همچنین میزان متابولیسم را در بدن افزایش می دهد و هر دوی این اثرات می توانند بر کاهش چین و چروک صورت نقش داشته باشند».

متخصصان موافق با جویدن آدامس، علاوه بر اثر مثبت آن بر پوست معتقدند که:
آدامس در بهداشت دهان و دندان نقش دارد: جویدن آدامس بدون قند، با افزایش میزان بزاق در دهان می تواند مزایای زیادی را به دنبال داشته باشد. جویدن آدامس پلاک ها را از میان برمی دارد و به تقویت مینای دندان و لثه کمک می کند.

 • کاهش استرس

آدامس می تواند راهی برای آزاد شدن انرژی و از بین رفتن عصبانیت باشد.

آدامس به افراد کمک می کند تا متمرکز باقی بمانند: بسیاری از ورزشکاران و دانشجویان معتقدند جویدن آدامسها کمک می کند تا بتوانند هوشیاری و تمرکز خود را حفظ کنند. مطالعاتی که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد نشان داد که جویدن آدامس می تواند افراد را در یادگیری، حفظ و بازیابی اطلاعات کمک کند.

 • کاهش وزن

آدامس می تواند یک جایگزین کم کالری برای خوردن تنقلات و هله هوله باشد و اشتهای شما را کنترل کند. بنابر گزارش انجمن رژیم غذایی امریکا که در سال ۲۰۰۷ به چاپ رسید، جویدن آدامس قبل از میان وعده ی عصر می تواند به کاهش اشتها کمک کرده و از مصرف کالری زیاد جلوگیری کند. پس چه باید کرد؟
شاید بهتر باشد قضاوت را به زمانی موکول کنیم که تحقیقات در این زمینه به یک جواب قطعی و مطمئن رسیده باشد اما تا آن زمان اگر به جویدن آدامس علاقه دارید، دست کم مصرف آن را در حد اعتدال نگه دارید.

 • رفلاکس معده

رفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به درون لوله‌ی متصل کننده معده و گلو بر می‌گردد. این لوله مری نامیده می‌شود. زمانی که اسید معده به درون گلو می‌آید، همان‌طور که احتمالاً همه شما این مشکل را تجربه کرده‌اید، احساس سوزش، برگشت غذا به دهان و مزه ترش دهان، بسیار آزاد دهنده خواهند بود.
آدامس ممکن است از التهاب و سوزش مری بکاهد. زیرا آدامس موجب می‌شود بزاق شما قلیایی شده و اسید معده را خنثی کند.
با این حال توجه داشته باشید که میزان اثر آدامس بر قلیایی شدن بزاق و خنثی سازی اسید معده بر نوع آدامسی که می‌جوید بستگی دارد.

فواید جویدن آدامس:

 • جویدن آدامسها می‌تواند تمرکز را افزایش دهد.
 • حافظه و سرعت عکس‌العمل را بهبود بخشد.
 • ترشح بزاق را افزایش داده و بدین‌وسیله اسیدیت معده را کاهش می‌دهد.

جالب است بدانید که آدامس مزایای فراوانی برای سلامتی به همراه خواهد داشت. برای مثال، مطالعات نشان داده‌اند که جویدن آدامس عملکرد ذهنی را افزایش می‌دهد. هم‌چنین گفته می‌شود که جویدن آدامس موجب بهبود تمرکز و حافظه شده و سرعت عکس‌العمل را افزایش می‌دهد.

محققان معتقدند که جویدن آدامس جریان خون در مغز را افزایش می‌دهد. افزایش جریان خون در مغز میزان اکسیژن دریافتی توسط مغز را افزایش خواهد داد. و همین امر در نهایت به بهبود عملکرد شناختی منجر می‌گردد.
در بحث رفلاکس معده نیز آدامس مفید خواهد بود و اسید بازگشت نموده از معده به مری را کاهش می‌دهد. جویدن آدامس بزاق دهان را افزایش داده و در نتیجه شما نیز بزاق بیشتری را قورت خواهید داد. بزاق دهان اسیدهای موجود در دهان و مری را کاملاً  و به سرعت می‌شوید.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال کلیک کنید

آدامس‌های حاوی بیکربنات

جویدن آدامسهای حاوی بیکربنات ممکن است تسکین بخشی بیشتری نیز داشته باشند. بیکربنات اسید موجود در مری را خنثی می‌کند. بزاق دهان انسان نیز حاوی بیکربنات است.

در حقیقت وقتی آدامس حاوی بیکربنات می‌جوید، نه تنها بزاق دهانتان افزایش می‌یابد بلکه بی کربنات بیشتری برای مقابله با اسید معده وارد مری می‌شود. بی کربنات موجود در آدامس، خاصیت ضد اسیدی بزاق را افزایش خواهد داد.
جالب است بدانید سطح افسردگی در افرادی که آدامس می جوند پایین تر است و کمتر ممکن است دچار به اصطلاح سرماخوردگی روانی شوند. جالب تر اینکه میزان فشار خون و کلسترول خون بد این افراد هم پایین تر بوده است. 2 عاملی که به طور مستقیم با سطح استرس روزانه ما در ارتباط هستند.

مطالعه دیگری هم در این زمینه روی 72 دانشجو که روزانه عادت به آدامس های بدون قند داشتند انجام گرفت و نتایج آن در مجله علمی اپتایت یا اشتها به چاپ رسید.
در این مطالعه شرکت کنندگان ملزم بودند روزانه حداقل 2 بار و هر بار دست کم به اندازه 20 دقیقه آدامس بجوند و پس از آن باید میزان خستگی، توانایی انجام کار علمی و سطح استرس، اضطراب و افسردگی خود را به محققان گزارش می کردند.

براساس این مطالعه هم دانشجویانی که بیشتر آدامس می جویدند در مقایسه با گروه دیگر در انجام تکالیف درسی و پروژه های خود موفق تر بودند و همچنین کمتر احساس افسردگی می کردند.

فواید جویدن آدامس برای صورت

جالب است که بدانید آدامس می تواند زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. البته مراقب باشید  در جویدن آن زیاده روی نکنید چون حتما می دانید که هرچیزی زیادش هم خوب نیست.یکی از خواص زیبایی جویدن آدامس این است که چروک صورت را باز می کند و دیرتر دچار این مشکل می شوید.

جویدن آدامسها باعث حرکت برخی ماهیچه های صورت شده که به طور عادی حرکتی ندارند و ثابت هستند. این عمل باعث جنبش این ماهیچه ها میشود.البته برخی از متخصصان معتقند که جویدن آدامس باعث تشکیل چین و چروک میشود. درست بودن این مطلب هنوز تایید نشده است. البته ناگفته نماند که انجام هر امری بیش از حد آن، مشکلاتی را نیز به وجود می آورد.

آدامس خاصیت ضد استرسی هم دارد. که قبلا از آن یاد شده است.خیلی از جوش های صورت به دلیل استرس مزمن میباشد که با جویدن آدامس استرس از بین رفته. در نتیحه پوست حالت قبلی خود را به دست می آورد.

 

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. یه سوال داشتم آدامس برای افراد دیابتی منعی نداره؟

   • admin
   • مهر ۳, ۱۴۰۰

   با سلام آدامس دارای قند می‌باشد و بهتر است که استفاده نکنید.

 2. آدامس برای دندان پر شده ضرر نداره؟

  1. با سلام بهتره از آدامس های بدون شکر استفاده بشه ترجیحا، به دلیل اینکه در کل آدامس جویدن زیاد برای هر دندانی مضر هستش.

 3. ممنون اطلاعات خوب و کاملی بود

  1. با سلام ممنون از توجهتون. خوشحالیم که محتوا براتون مفید بود. در خدمتتون هستیم دوست عزیز ?

 4. جالب بود ممنون

 5. ممنون از اطلاعات مفیدتون

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.