سلامت دندان ها و ورزش چه ارتباطی باهم دارند؟

سلامت دندان ها و ورزش

سلامت دندان ها و ورزش

ارتباط سلامت دندان ها و ورزش : سلامت روده ها و سلامت کلی بدن به فعالیت بدنی بستگی دارد. اما بسیاری نمی دانند که حتی سلامت دندان هایشان به طور غیر مستقیم تحت تاثیر ورزش کارآمد قرار می گیرد.

اگر ما می خواهیم سالم باشیم و سالم بمانیم، باید بدنمان را حرکت دهیم. بنابراین، اگر ورزش نکنید، بیمار خواهید شد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید

شیوه زندگی کم تحرک

زندگی کم تحرک یک شیوه زندگی بی تحرک برای سلامتی بدتر از سیگار کشیدن، دیابت و بیماری های قلبی است. این یک نتیجه گیری قدرتمند است!

محققان با ارزیابی بیش از  ۱۲۲ هزار بیمار دریافتند که خطر مرگ در افرادی که دارای شیوه زندگی بی تحرک هستند، ۵۰۰ درصد بالاتر از افراد ورزشکار با بالاترین عملکرد ورزشی است.

متخصصین قلب میگویند: اگر خطر نشستن را با بالاترین عملکرد در آزمون ورزشی مقایسه کنید، این خطر حدود سه برابر بیشتر از سیگار کشیدن است.

ورزش های استقامتی

ورزشهای استقامتی ترکیب میکروبیوم روده را بهبود می بخشند.

طی یک تحقیق ۱۷ زن به دلیل داشتن اضافه وزن و یک شیوه زندگی بی تحرک ثبت نام شدند. پس از شش هفته ورزش، باکتریهای روده در این افراد مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند میزان باکتریهایی که پتانسیل ایجاد التهاب را دارند، کاهش و باکتری های خاصی که مسئول بهبود متابولیسم می باشند، افزایش می یابند.

سلامت روده برای سلامتی کل بدن ضروری است.

ورزش کارآمد

اولا، از بی تحرکی دست بردارید. در حالی که ورزش یک عنصر حیاتی برای سلامتی است، اما باید کارآمد باشد. ورزش بیش از حد و یا نادرست می تواند به اندازه ی یک شیوه زندگی بی تحرک به سلامت آسیب برساند. ورزش کارآمد حداکثر فواید را برای سلامتی شما، با حداقل هدر رفت تلاش یا هزینه به ارمغان می آورد.

یک برنامه ی ورزشی کارآمد باید ترکیبی از موارد زیر باشد:

 • ایستادن به جای نشستن
 • شامل حرکت های ساده مانند راه رفتن روزانه باشد
 • فعالیت های هوازی مانند تنیس و دویدن چند بار در هفته
 • تمریناتی با وزن کامل بدن دو بار در هفته، مثل اسکوات، push ups یا شنا روی زمین، pull ups یا بالا کشیدن خود روی بارفیکس و سایر وسایل و planks یا شنا روی زمین.
 • فعالیت های بی هوازی کوتاه اما شدید هر هفت تا ۱۰ روز یکبار.

ورزش ۴ دقیقه ای

جالب توجه است، که بدانید یک روش ساده و روزمره برای انجام یک برنامه ی ورزشی کارآمد برای یک فرد معمولی وجود دارد که تنها چهار دقیقه طول می کشد. این تمرین شدید و سریع را با راه رفتن و ایستادن (به جای نشستن) ترکیب کنید و یک رویکرد به خوبی طراحی شده داشته باشید.

این روش تمرین شدید، توسط دکتر Zach Bush ، بعنوان تمرین چهار دقیقه ای، که نیازی به هیچ تجهیزاتی ندارد و می تواند در هر زمان و هر مکانی انجام شود، معرفی گردید.
یکی از مزایای ورزش ۴ دقیقه ای این است که سبب آزاد سازی نیتریک اکسید می شود، که در سلول های اندوتلیال عروق خونی ذخیره می شود. آزاد شدن نیتریک اکسید به پیشگیری از بیماریهای لثه کمک می کند.

البته، بیماران به یاد داشته باشند که نباید هیچ برنامه ی ورزشی یا جسمی را بدون صحبت با متخصص مراقبت های اولیه خود انجام دهند.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

نتیجه گیری از ارتباط سلامت دندان ها و ورزش

برای شروع یک برنامه ورزشی کارآمد هیچ وقت دیر نیست، مگر این که انجام آن ورزش از نظر پزشکی برای شما ممنوع باشد.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. اتفاقا من وقتی میرم میدوم دندونم تیر میکشه بیشتر! علتش چی میتونه باشه

   • admin
   • مهر ۲۱, ۱۴۰۰

   با سلام احتمالش هست به دلیل دندان پوسیده، دندانتان درد بگیرد؛ بهتر است به پزشک جهت معاینه مراجعه کنید. ویزیت و مشاوره در مهراز رایگان است.

 2. سلام چجوری میشه کارت مهراز رو گرفت؟

  1. با سلام جهت تهیه مهراز کارت میتونید روی سایت ثبت نام کنید و یا به صورت تلفنی اقدام کنید و طی چند ساعت مهراز کارتتون رو درب منزل دریافت کنید ?

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.