استفاده از سلول های بنیادی توسط دندان ها

استفاده از سلول های بنیادی توسط دندان ها

استفاده از سلول های بنیادی توسط دندان ها

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم، میتوانیم در مسیر استفاده از سلول های بنیادی توسط دندان ها قدم گذاریم. در ادامه با بررسی ای دقیق تر و کامل تر، به این موضوع میپردازیم.

استفاده از سلول های بنیادی توسط دندان ها : تحقیقات جدید در ژاپن نشان میدهد پالپ  دندان کشیده شده  میتواند یک منبع آسان برای به دست آوردن سلولهای بنیادی پرتوان القایی یا آی پی اس (IPS) باشد. که همانند سلولهای بنیادی بند ناف میتوان از آنها چند نوع سلول مختلف تولید کرد بدون این که هیچ گونه مشکلات اخلاقی داشته باشد.

این یافته ها که در پژوهشی به رهبری کی. تزوکو از دانشکده پزشکی دانشگاه گیفو ژاپن صورت گرفت. در نشریه آنلاین Journal of Dental Research منتشر شد. تزوکو تحقیقاتش را با مشارکت همکارانش از دانشگاه گیفو و دانشگاه کیوتوی ژاپن انجام داد. سلولهای پرتوان القایی برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ در دانشگاه کیوتو تولید شد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید

منابع احتمالی برداشت سلول های بنیادی بدن

در بدن منابع احتمالی برداشت سلولهای بنیادی پر توان القایی با عمل بسیار کم تهاجمی، چندان زیاد نیست. به همین علت است که تزوکو و همکارانش تصمیم گرفتن ارزیابی کنند. که برداشت و کشت سلولهای بنیادی پالپ دندان چگونه است و آیا به آسانی میتوان از دندان آنها را به دست آورد یا خیر.

از شش خط سلولی (سل لاین) که آنها مورد آزمایش قرار دادند، ۵ خط سلولی را استفاده کردند که بادوام بودند. آنها در مقاله خود نوشتند:

“از هر ۶ خط سلولی پالپ دندان که با ۳ یا ۴ فاکتور برنامه نویسی مجدد مورد آزمایش قرار گرفتند. سلولهای پرتوان القایی از ۵ خط سلولهای پالپ دندانی ایجاد شدند.”

همچنین آزمایشهای بعدی آشکار کرد که این خطها میتوانند سلولهای بنیادی تولید کنند. که از نظر ژنتیکی با ۲۰% جمعیت ژاپن سازگاری دارد.

سلول های پرتوان القایی

همانطور که گفته شد سلول های پرتوان القایی متشل از 5 خط سلول های پالپ دندانی هستند. این محققان نتیجه گیری کردند: آنالیز این داده ها، توانایی امیدوار کننده سلولهای پالپ دندان را به عنوان منبع سلولهای بنیادی پرتوان القایی نشان میدهد که میتوان آنها را برای مصارف پزشکی ترمیمی به کار گرفت.همچنین آنها بیان کردند مطالعات بعدی ممکن است نشان دهد خطهای سلولی با بیش از ۲۰% جمعیت ژاپن مطابقت دارد.

ویلیام جیانوبیل ویراستار این نشریه میگوید:

“این پژوهش حائز اهمیت است چرا که احتمال جالب توجه ساخت بانک سلولهای بنیادی از منبعی آسان مانند دندان کشیده شده را ارائه کرده است. “

“اگر چه این یافته در مراحل اولیه توسعه قرار دارد اما دورنمای رویکردهای درمان سلولی برای درمان بیماریهای انسانی را نشان میدهد. “

کاشت دندان با سلول بنیادی

امروزه برای کاشت دندان از سلول های بنیادین استفاده میکنند که البته روشی طبیعی است. این روش کاشت مزایای زیادی را دارا میباشد. کاشت دندان بسیار هزینه بر ااز سلول های بنیادی برای رشد دندان که یک روش طبیعی است، می تواند مزایای قابل توجهی نسبت به کاشت دندان داشته باست. همچنین به دلیل پیچیدگی که داراست در علن دندانپزشکی شیوه ای اسان نمیباشد. اما استفاده از سلول های بنیادین روشی راحت تر و مقرون به صرفه تر است. شد.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

جهت مشاهده هزینه مشاوره و روانشناسی کلیک کنید

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. کاشت طبیعی دندون با این روش خیلی باید گردن باشه اینطور نیست؟ حدود قیمتو دارید؟

   • admin
   • مهر ۲۴, ۱۴۰۰

   با سلام تعرفه دندانپزشکی سال 1400: https://mehrazcard.test-prozhe.ir/treatment-expenses/ جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 2. سلام ایمپلنت هم انجام میدید؟

  1. با سلام بله. با داشتن مهراز کارت میتونید انواع ایمپلنت دندان رو با کاهش هزینه 30% انجام بدید. https://mehrazcard.com/dental-implant-prices/

 3. جالب بود

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.