التهاب زبان | گلوسیت

التهاب زبان

التهاب زبان (گلوسیت) چیست؟

انواع مختلفی از گلوسیت وجود دارند که یکی از آن‌ها به نام گلوسیت حاد شناخته می‌شود. در این نوع، التهاب زبان به طور ناگهانی رخ می‌دهد و علائم اغلب شدید هستند.

زبان یک اندام ماهیچه‌ای کوچک در دهان است که به چشیدن و بلعیدن غذا و همچنین تکلم کمک می‌کند. گاهی اوقات زبان ممکن است به گلوسیت مبتلا شود که تورم، قرمزی و شکل گیری ظاهری صاف روی سطح زبان را به همراه دارد.

موارد مختلفی می‌توانند به شکل گیری گلوسیت یا التهاب زبان منجر شوند و این شرایط انواع مختلفی دارد. در ادامه با گلوسیت بیشتر آشنا می‌شویم.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید

انواع التهاب زبان (گلوسیت)

در این بخش انواع التهاب زبان را بررسی کرده و توضیح میدهیم.

گلوسیت حاد:

انواع مختلفی از گلوسیت وجود دارند. که یکی از آن‌ها به نام گلوسیت حاد شناخته می‌شود. در این نوع، التهاب زبان به طور ناگهانی رخ می‌دهد و علائم اغلب شدید هستند.

افزون بر تورم، از دیگر علائم گلوسیت حاد می‌توان به درد و تنگی نفس (Dyspnea) اشاره کرد. گلوسیت حاد بیشتر به واسطه یک واکنش آلرژیک یا در نتیجه آسیب دیدگی زبان، مانند سوختگی یا گاز گرفتگی رخ می‌دهد.

 گلوسیت مزمن:

در گلوسیت مزمن، التهاب زبان به طور مکرر رخ می‌دهد. و ممکن است به عنوان نشانه‌ای از یک بیماری و شرایط سلامت دیگر آغاز شود. گلوسیت مزمن شایع‌تر از گلوسیت حاد است.

یک زیرنوع آن به نام گلوسیت مزمن سطحی شناخته می‌شود که در آن خود زبان ملتهب نمی‌شود، بلکه بیشتر غشائی که آن را پوشش داده است تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این نوع خاص به طور ویژه بین افراد معتاد به الکل، مصرف کنندگان تنباکو، و آن‌هایی که به بیماری‌های مزمن معده یا روده مبتلا هستند، دیده می‌شود.

گلوسیت آتروفیک:

در گلوسیت آتروفیک که به نام گلوسیت هانتر نیز شناخته می‌شود، زبان رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد و سطح آن صاف می‌شود.

صاف شدن زبان به معنای آن است که بسیاری از جوانه‌های چشایی خود که در حالت عادی سطح زبان را پوشش می‌دهند، از دست رفته اند. این می‌تواند ظاهری براق و صاف به زبان ببخشد.

گلوسیت ایدیوپاتیک:

گلوسیت ایدیوپاتیک به واسطه التهاب در غشای مخاطی و کل ماهیچه زبان تعریف می‌شود. متاسفانه، دلیل این نوع خاص از گلوسیت نامشخص است.

افراد مبتلا به گلوسیت ایدیوپاتیک با صاف شدن زبان مواجه هستند و اغلب تا ۵۰ درصد یا بیشتر از جوانه‌های چشایی خود را از دست می‌دهند که ظاهری براق و صاف به زبان می‌بخشد.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

موارد مختلفی که روی شکل گیری التهاب زبان موثر هستند

واکنش‌های آلرژیک

یکی از شایع‌ترین دلایل گلوسیت، به ویژه گلوسیت حاد، واکنش آلرژیک است. این واکنش‌های آلرژیک ممکن است به واسطه داروها، غذاها، و محرک‌های بالقوه دیگر شکل بگیرند و جوانه‌های چشایی و بافت‌های ماهیچه زبان را ملتهب سازند.

برخی دارو‌های مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا که به نام مهارکننده‌ های آنزیم مبدل آنژیوتانسین شناخته می‌شوند از محرک‌های رایج هستند. و همچنین می‌توان به دهانشویه ها، خوشبوکننده‌های دهان، خمیردندان ها، پلاستیک در دندان‌های مصنوعی، و رنگ‌ها در آبنبات‌ها اشاره کرد.

بیماری و عفونت‌ها

گلوسیت (التهاب زبان) ممکن است در نتیجه ابتلا به یک بیماری، به ویژه آن‌هایی که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند، شکل بگیرد. زیرا آن‌ها ممکن است به ماهیچه‌ها و جوانه‌های چشایی زبان حمله کنند. هرپس سیمپلکس، ویروسی که موجب تبخال‌ها و تاول‌های اطراف دهان می‌شوند یکی از نمونه‌ها در این زمینه است.

عفونت‌ها از جمله آن‌هایی که به واسطه باکتری ها، مخمرها، یا قارچ‌ها شکل می‌گیرند نیز می‌توانند موجب گلوسیت شوند. به عنوان مثال، می‌توان به برفک اشاره کرد که موجب بروز وصله‌های سفید روی زبان و درون دهان می‌شود. بهداشت ضعیف دهان و دندان و تولید کم بزاق (خشکی دهان) می‌توانند به عفونت منجر شوند که احتمال ابتلا به گلوسیت را افزایش می‌دهد.

کمبود ویتامین‌ها

کمبود ویتامین و مواد مغذی یکی دیگر از دلایل شایع گلوسیت (التهاب زبان) است. به عنوان مثال، اگر به میزان کافی آهن دریافت نکنید، احتمال مواجهه با سطوح پایین میوگلوبین افزایش می‌یابد. این شرایط می‌تواند به گلوسیت منجر شود، زیرا میوگلوبین پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون است که برای سلامت ماهیچه، از جمله بافت ماهیچه زبان اهمیت دارد.

از دیگر کمبود‌های ویتامینی که می‌توانند به گلوسیت منجر شوند. می‌توان به ویتامین B۱۲، ویتامین E، ریبوفلاوین، فولات، و نیاسین اشاره کرد. بدون در نظر گرفتن این که کدام ویتامین مقصر است، این نوع از گلوسیت معمولا به گلوسیت کمبود ویتامین ارجاع می‌شود.

آسیب دیدگی دهان

همان گونه که پیشتر اشاره شد، آسیب دیدگی یا بروز زخم در دهان می‌تواند به گلوسیت منجر شود. از نمونه‌های رایج می‌توان به بافت گاز گرفته، بریده، جویده شده یا سوخته روی زبان یا نقاط دیگر دهان اشاره کرد. افزون بر این، التهاب ممکن است به واسطه لوازم دندانسازی مانند سیم کشی ارتودنسی یا دندان مصنوعی نامناسب رخ دهد.

پیرسینگ زبان نیز می‌تواند احتمال ابتلا به گلوسیت را افزایش دهد. زیرا این اندام ماهیچه‌ای را هرچه بیشتر مستعد ابتلا به عفونت و زخم‌ها می‌سازد.

علائم بیماری التهاب زبان یا گلوسیت

اگرچه پیشتر به برخی علائم گلوسیت اشاره شد، اما تکرار آن‌ها ضرری ندارد. درد یا حساسیت به لمس در کنار تورم یا التهاب در زبان از جمله شایع‌ترین علائم هستند.

در برخی موارد، تورم ممکن است چنان شدید شود که توانایی فرد برای بلعیدن، جویدن، یا صحبت کردن را تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط دریافت کمک پزشکی فوری اهمیت دارد. زبان ممکن است تغییر رنگ داده و رنگ پریده یا قرمز روشن شود و به واسطه از دست دادن جوانه‌های چشایی ظاهری صاف به خود بگیرد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

درمان التهاب زبان (گلوسیت)

گلوست یا بیماری التهاب زبان به دو شیوه قابل درمان است. یکی به کمک دارو ها و دیگری با مراقبت های خانگی.

درمان با دارو‌ها

چگونگی درمان گلوسیت تا حد زیادی به دلیل این شرایط بستگی دارد. اگر گلوسیت ناشی از یک عفونت باکتریایی، قارچی یا مخمری باشد. پزشک شما ممکن است برای تسکین علائم و بهبود عفونت دارو تجویز کند.

در ترکیب با آنتی بیوتیک‌ها یا دارو‌های دیگر، کورتیکواستروئید‌های موضعی ممکن است تجویز شده و برای کمک به کاهش علائم درد و قرمزی زبان یا بخش‌های دیگر دهان به کار گرفته شوند.

درمان با مراقبت خانگی

در موارد دیگر گلوسیت، روش‌های مراقبت خانگی ممکن است بهترین گزینه درمان باشند. به عنوان مثال، اگر این شرایط به واسطه یک ویروس شکل گرفته باشد. پزشک می‌تواند یک برنامه روتین برای درمان علائم در خانه را ارائه کند. این برنامه شامل مراقبت از سلامت زبان و کل دهان از طریق دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان می‌شود.

یا اگر گلوسیت به واسطه کمبود یک ویتامین مشخص شکل گرفته است، شاید دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی که با کمبود آن‌ها مواجه هستید، بهترین گزینه درمان باشد. در مواردی که گلوسیت به واسطه یک واکنش آلرژیک یا محرک شکل گرفته است، تشخیص دلیل و از بین بردن یا پرهیز از آن برای پیشگیری از واکنش‌های آینده اهمیت دارد.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

با در نظر داشتن هزینه های بسیار بالای ایمپلنت دندان، داشتن بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت که بتواند درصد قابل توجهی از هزینه های بالقوه و مرتبط با آن را پوشش دهد قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. شما با داشتن این بیمه میتوانید به بهترین متخصصان ایمپلنت دسترسی داشته باشید. و از خدمات با کاهش هزینه 30 درصدی مهراز کارت برای ایمپلنت و همچنین سایر خدمات با کاهش هزینه 50% بهره مند شوید.

بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده

بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده با پوشش ۵۰ درصد هزینه های درمانی و زیبایی دندانپزشکی هزینه های سرسام آور این خدمات را کاهش داده. و همه اعضای خانواده را بدون در نظر گرفتن محدودیت سنی، مورد حمایت قرار میدهد. از دیگر ویژگی های برتر بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده مهراز کارت میتوان به استفاده نامحدود و بدون سقف و مرز از خدمات اشاره کرد. که این امر به این معنی است که شما میتوانید به تعداد دفعات نامحدود و با مبالغ بدون سقف از این خدمات استفاده نمایید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام ممنون بابت توضیحات بالا خیلی مختصر ومفید بود ممنوم میشم درادامه توضیحات بالا در مورد بیماری پمفیکوسی هم توضیحاتی بفرمائید

  1. با سلام حتما در آینده مطالبی در این رابطه روی سایت قرار خواهیم داد. با تشکر

 2. سلام من کارت تخفیف دارم برا دندونام استفادشم کردم هنوز مهلت داره برای التهاب زبانم قابل استفادس؟

   • admin
   • مهر ۱۸, ۱۴۰۰

   با سلام بله، اعتبار این کارت تا یک سال هست و هر چند بار که می‌خواهید، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید.

 3. سلام چجوری میتونم مهراز کارت بگیرم؟

  1. با سلام جهت تهیه مهراز کارت میتونید روی سایت ثبت نام انجام بدید و یا به صورت تلفنی اقدام کنید :)

 4. کودکانم ویزیت میکنید؟

  1. سلام بله

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.