بوی بد دهان | علل،درمان

بوی-بد-دهان

دلایل و روش درمان بوی بد دهان

 

بوی نامطبوع دهان یا هالیتوزیس چیست؟

هالیتوزیس یا همان بوی بد دهان، وضعیتی است که با بوی ناخوشایند دهان همراه است. این عارضه به صورت دوره‌ای و یا پایدار ایجاد می‌شود. در بعضی اوقات بوی بد دهان نسبتا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. یکی از این موارد هالیتوزیس در صبح است. این مورد به خاطر تغییر ات در دهان شما هنگام خواب روی می دهد. با گذشت زمان، بزاق، غذاهای فاسد و بوها را شستشو داده و از بین می برد. در طول شب با کم شدن حجم بزاق در دهان و خشک شدن آن، سلول های مرده موجود در دهان به زبان و داخل گونه ها می چسبد. زمانی که باکتری های موجود در دهان از این سلول های مرده تغذیه می کنند، بوی بدی در دهان ایجاد می شود.

 

دلایل ایجادهالیتوزیس

 

عوامل بسیاری ممکن است باعث بروز بوی بد در دهان شوند. تعدادی از علت‌ های قابل شناسایی در مورد هالیتوزیس عبارتند از: بهداشت ضعیف دهان و دندان، باکتری های موجود در دهان، خشکی دهان، التهاب لثه، التهاب مزمن لوزه، سینوزیت و ترشح پشت حلق، خوردن بعضی غذاها و نوشیدنی ها، مصرف الکل و دخانیات، عفونت های ویروسی و وجود مشکلات پزشکی در سایر نقاط بدن.

بوی-بد-دهان

بوی-بد-دهان

 

درمان هالیتوزیس

برای کاهش یا جلوگیری از هالیتوزیس اقدامات زیر را انجام دهید:

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

برای کم کردن میزان باکتری های دهان مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. در حالی که برخی از متخصصان معتقدند که مسواک زدن بیشتر، راهی برای مقابله با هالیتوزیس است؛ اما برخی دیگر معتقدند که مسواک زدن زیاد دندان ها، باعث ایجاد خشکی در دهان و تشدید بوی بد آن می شود. در این راستا آن ها توصیه می کنند که دو بار مسواک زدن در روز کافی است. این کار با تحریک بزاق برای مبازره با بیماری مفید است.

 

استفاده از دهان شویه

استفاده از دهان شویه نیز یک راه حل موقتی برای کاهش حجم باکتری های دهان به حساب می آید. حتی استفاده از آب نمک ولرم نیز کمک کننده است.

 

تمیز کردن زبان

راهکار دیگر برای برطرف کردن هالیتوزیس تمیز نگه داشتن زبان است. حتی گفته می شود یکی از بزرگترین عوامل هالیتوزیس زبان است. برای این کار بهتر است روی زبانتان را هم مسواک بزنید.

 

تمیز کردن دندان مصنوعی یا ابزار دندانپزشکی خود

اگر از بریج یا دست دندان مصنوعی کامل یا جزئی استفاده می‌کنید حداقل یک ‌بار در روز آن‌ها را تمیز کنید. اگر محافظ دهان‌دارید، قبل از هر بار قرار دادن آن در دهان، آن را به طور کامل تمیز کنید.

 

کاهش مصرف الکل و دخانیات

این کار هم به سلامت دندان ها و لثه های شما کمک می کند و هم باعث می شود بدن سالم تری داشته باشید.

 

داشتن رژیم غذایی مناسب

از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که منجر به بروز بوی بد در دهان می شوند خودداری کنید.

 

مراجعه منظم به دندانپزشک

مراقبت های پیشگیرانه از دهان می تواند میزان شیوع هالیتوزیس را کاهش دهد. به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. دندان های خراب باید ترمیم و پر شوند و ابزارهایی مانند دندان مصنوعی به درستی در دهان نصب شوند.

 

در نهایت اگر با رعایت همه این موارد باز هم هالیتوزیس شما را آزار می دهد، حتما با پزشکان متخصص مهراز مشورت کنید تا در اسرع وقت با معاینه کامل دهان و دندان، برای درمان کامل، شما را راهنمایی کنند.

جهت تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

هنوز نظری ثبت نشده.