تورم جوانه های چشایی زبان

تورم جوانه های چشایی زبان

تورم جوانه های چشایی زبان

تورم جوانه های چشایی زبان اغلب به شکل برآمدگی هایی کوچک، قرمز یا سفید رنگ ظاهر می شوند. و هنگام غذا خوردن ممکن است موجب احساس سوزش نیز شوند.

جوانه های چشایی زبان به شما اجازه می دهند بین 100,000 طعم مختلف تمایز قائل شوید. که مهارتی مفید در زمان امتحان کردن دستورالعمل غذایی جدید یا تلاش برای بهبود شرایط غذایی است که طعم اصلی خود را ندارد.

تخمین زده شده است که بزرگسالان بین 2,000 تا 8,000 جوانه چشایی دارند. که هر کدام دارای گیرنده های حسی بسیار کوچک هستند. زمانی که غذا می خورید یا چیزی می نوشید. این گیرنده ها پیام هایی را به مغز، جایی که طعم درک می شود، ارسال می کنند.

هر از گاهی، جوانه های چشایی شما می توانند متورم شوند. بی آن که از دلیل بروز این شرایط آگاه باشید. این شرایط معمولا به واسطه آسیب دیدگی جوانه های چشایی رخ می دهد. به عنوان مثال، نوشیدن قهوه داغ یا گاز گرفتن زبان می تواند موجب آسیب دیدگی جوانه های چشایی شده و سیستم ایمنی بدن برای بهبود آسیب دیدگی وارد عمل می شود.

جوانه های چشایی متورم شرایطی نسبتا شایع است. زیرا موارد مختلفی می توانند موجب بروز آن شود. جوانه های چشایی ملتهب اغلب به شکل برآمدگی هایی کوچک، قرمز یا سفید رنگ ظاهر می شوند. و هنگام غذا خوردن ممکن است موجب احساس سوزش نیز شوند.

خوشبختانه، جوانه های چشایی معمولا بی نیاز از مداخله ای خاص طی چند روز تا دو هفته بهبود می یابند. اما تورم جوانه های چشایی برای مدت زمان بیشتر یا مواردی که با خونریزی و بزرگ‌تر شدن اندازه همراه هستند، نیازمند مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط است.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

عواملی موثر در تورم جوانه های چشایی زبان

در اینجا به بررسی عوامل و مواردی میپردازیم که نقش مهمی در تورم جوانه های چشایی زبان دارند.

بهداشت دهان و دندان

زمانی که به طور منظم دندان های خود را مسواک می زنید و از نخ دندان استفاده می کنید. اما به بهداشت زبان خود توجه ای ندارید. ممکن است باکتری ها و ویروس ها شرایط راحت‌تری در دهان شما داشته باشند که به رشد بیش از حد و بروز عفونت منجر می شود.

برای این که جوانه های چشایی را به شرایط مطلوب خود بازگردانید، کارشناسان توصیه می کنند که سطح زبان خود را نیز هنگام پاکسازی روزانه دندان ها مسواک بزنید. اگر به خشکی دهان مبتلا هستید یا سیگار می کشید این کار از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. برای محافظت هرچه بیشتر، استفاده روزانه از دهانشویه نیز مفید است.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

مواجهه خشکی دهان

خشکی دهان تنها یک نشانه از کم آبی بدن یا عوارض جانبی برخی داروها، مانند داروهای فشار خون نیست و دلایل دیگری مانند تنفس از راه دهان زمانی که با گرفتگی بینی مواجه هستید نیز می توانند غدد بزاق را از تولید بزاق کافی باز دارند.

جوانه های چشایی برای ارائه عملکرد درست خود به محیطی مرطوب نیاز دارند و از این رو، خشکی دهان می تواند موجب تحریک و تورم آنها شود.

نوشیدن آب کافی یکی از روش های درمان ساده در این شرایط است، اما گر دارو یا عملکرد نادرست غدد بزاق مقصر اصلی هستند، اسپری های بزاق مصنوعی می توانند به بهبود این شرایط کمک کنند. در موارد گرفتگی بینی نیز استفاده از آب نبات های ویژه و استنشاق بخار آب همراه با روغن اکالیپتوس به پاکسازی و باز شدن مسیرهای هوایی کمک می کنند.

اسید معده برای سفر به دهان شما علاقمند است!

بازگشت اسید معده موجب ورود اسید معده به مری می شود. گاهی اوقات اسید معده می تواند تا دهان نیز بالا بیاید که موجب احساس سوزش روی زبان و تورم جوانه های چشایی می شود. برای مقابله با این شرایط در گام نخست از غذاهای محرک بازگشت اسید معده مانند غذاهای تند و چرب، قهوه، شکلات، نوشابه پرهیز کنید. اگر تغییرات غذایی کمک چندانی به بهبود این شرایط نمی کنند، داروهای ضد بازگشت اسید معده نیز در دسترس هستند.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

ممکن است با یک عفونت مواجه باشید که منجر به تورم جوانه های چشایی زبان شده :

اگرچه نادر است، تورم جوانه های چشایی می تواند به واسطه یک عفونت ویروسی یا باکتریایی رخ دهد. تب اسکارلت (مخملک) مقصری شناخته شده. در این زمینه است. در کنار تورم لوزه ها، تب، و راش پوستی، زبان نیز تحت تاثیر این شرایط قرار می گیرد. زبان می تواند به رنگ قرمز روشن درآمده و جوانه های چشایی متورم شوند و زبان ظاهری شبیه به توت فرنگی به خود می گیرد.

عفونت های ویروسی، مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، معمولا به خودی خود بهبود می یابند، اما اگر برای بیش از 10 روز ادامه داشتند برای بررسی دقیق شرایط باید به پزشک مراجعه کنید زیرا عفونت شما ممکن است منشا باکتریایی داشته و به مصرف آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

گاهی اوقات یک خوراکی داغ یا سرد موجب تورم جوانه های چشایی زبان می شود :

دماهای شدید می توانند به جوانه های چشایی آسیب برسانند و موجب تورم آنها شوند. خوشبختانه، این شرایط معمولا طی چند روز بهبود خواهد یافت بی آنکه به مداخله خاصی نیاز باشد. طی این این مدت بهتر است از دهانشویه های حاوی الکل پرهیز شود زیرا می تواند موجب افزایش التهاب و درد در جوانه های چشایی شود. همچنین، مصرف آب فراوان برای پیشگیری از فعالیت بیش از حد باکتری ها توصیه می شود.

غذاهای تند یا اسیدی همواره در بشقاب شما حضور دارند :

جدا از تحریک بازگشت اسید معده به مری، تحریک شیمیایی ناشی از غذاهای تند و اسیدی ممکن است به بروز جوانه های چشایی ملتهب و متورم منجر شود. در صورت کنار گذاشتن غذاهای مساله‌ساز از برنامه غذایی، این شرایط نسبتا سریع بهبود خواهد یافت. نوشیدن شیر به تسکین بخش های تحت تاثیر قرار گرفته طی این مدت کمک می کند.

شما می توانید به پاپیلیت زبانی گذرا مبتلا شده باشید :

پاپیلیت زبانی گذرا شرایطی شایع و بی ضرر است که موجب تورم و التهاب جوانه های چشایی می شود. در این شرایط  جوانه های چشایی شبیه برآمدگی هایی قرمز یا سفید روی زبان به نظر می رسند. دلیل دقیق این شرایط نامشخص است، اما ممکن است با استرس، هورمون ها یا مصرف برخی غذاها در ارتباط باشد. پاپیلیت زبانی گذرا معمولا طی چند روز و بدون دخالتی خاص بهبود می یابد.

اگرچه بعید است، اما ممکن است به سرطان دهان مبتلا شده باشید :

اگرچه بسیار نادر است، سرطان دهان می تواند گاهی اوقات خود را در قالب جوانه های چشایی متورم نشان دهد. به طور معمول، توده هایی که به راحتی خونریزی می کنند در کنار زبان ظاهر می شوند و این شرایط بیشتر بین افراد سیگاری و افراد معتاد به الکل دیده می شود. اگر با زخم یا توده ای روی زبان خود مواجه هستید که طی دو هفته بهبود نیافته است برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت همراه شوید.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

با در نظر داشتن هزینه های بسیار بالای ایمپلنت دندان، داشتن بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت که بتواند درصد قابل توجهی از هزینه های بالقوه و مرتبط با آن را پوشش دهد قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. شما با داشتن این بیمه میتوانید به بهترین متخصصان ایمپلنت دسترسی داشته باشید و از خدمات با کاهش هزینه 30 درصدی مهراز کارت برای ایمپلنت و همچنین سایر خدمات با کاهش هزینه 50% بهره مند شوید.

بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده

بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده با پوشش ۵۰ درصد هزینه های درمانی و زیبایی دندانپزشکی هزینه های سرسام آور این خدمات را کاهش داده و همه اعضای خانواده را بدون در نظر گرفتن محدودیت سنی، مورد حمایت قرار میدهد. از دیگر ویژگی های برتر بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده مهراز کارت میتوان به استفاده نامحدود و بدون سقف و مرز از خدمات اشاره کرد که این امر به این معنی است که شما میتوانید به تعداد دفعات نامحدود و با مبالغ بدون سقف از این خدمات استفاده نمایید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. منم مشکل رفلاکس معده دارم خشکی زبونم و التهاب جوانه ها ممکنه بخاطر این باشه؟

   • admin
   • مهر ۱۵, ۱۴۰۰

   با سلام بهتر است به پزشک متخصص جهت معاینه مراجعه کنید. ویزیت و مشاوره در مهراز رایگان است.

 2. رفلاکس معده ممکنه باعث خرابی دندانها بشه؟

  1. با سلام بله برای افرادی که سوء هاضمه دارن و اسید معده شون به سمت دهان برمیگرده این احتمال وجود داره.

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.