خرد شدن دندانها به طور ناگهانی | علت و پیشگیری

خرد شدن دندانها

خرد شدن دندانها به طور ناگهانی به چه علت است؟

 

رژیم غذایی نامناسب میتواند علت اصلی بروز سوراخ یا حفره در دندانها یا به اصطلاح پوسیدگی آنها باشد ولی با داشتن رژیم غذایی مناسب میتوان از خرد شدن دندانها به طور ناگهانی و عوارض این چنینی پیشگیری کرد.

مینای دندان نرم تر و حساس تر از سایر قسمت های دندان است که وظیفه محافظت از عاج و پالپ دندان را بر عهده دارد. کریستالهای کوچک کلسیم و سایر مواد معدنی مینای دندان را تشکیل میدهند. وقتی مواد غذایی شیرین و چسبنده میل کرده و دندانهای خود را شستشو ندهید، این مواد به مدت طولانی روی مینای دندان مانده و با گذر زمان باکتری های پلاک دندان آنها را تبدیل به اسید میکنند. که این اسید در مینای دندان حل شده و باعث بروز پوسیدگی میگردد.

امرزه با پیشرفت وضعیت بهداشت و مراقبت از سلامت دهان و دندان کمتر دچار از دست رفتن دندان میشویم ولی با وجود بی توجهی به رعایت صحیح بهداشت و رژیم های غذایی نامناسب این مشکل همچنان از معضل های بزرگ جوامع محسوب میگردد.

 

پوک شدن دندان ها

 

گاهی بیماران به این دلیل به دندانپزشک مراجعه میکنند که با خوردن مواد غذایی نه چندان سفت دچار خرد شدن دندانها میشوند.

گاهی پوسیدگی های عمیق عاجی میتواند باعث تکه تکه شدن و خرد شدن دندانها باشد یا ممکن است نشات گرفته از نقایص مینایی و عاجی ارثی و اکتسابی باشد.

 

علت خرد شدن دندانها

 

پوسیدگی های عمیق عاجی میتواند مهم ترین عامل خرد شدن دندان ها باشد. گاهی گسترش پوسیدگی به قسمت عاج دندان ادامه پیدا میکند. در این حالت لایه بیرونی مینای دندان سالم است و نمای طبیعی دندان حفظ شده است. در صورت بروز چنین موردی مینای دندان به شدت آسیب پذیر خواهد بود و در آستانه پوسیدگی قرار دارد. در نتیجه با کمترین فشاری ممکن است دندان خرد شود.

 

نواقص تکاملی مینای دندان

 

نواقص تکاملی مینایی و عاجی میتوانند یکی دیگر از عوامل خرد شدن دندانها باشند که در دندانپزشکی به آن آملوژنز ایمپرفکتا، دنتینوژنز ایمپرفکتا و... گفته می شود. در نتیجه میتوان گفت هر عاملی که در تشکیل درست ساختار مینایی و عاجی خلل وارد کند، باعث پوکی و آهکی شدن دندان ها میشود.

زمانی که دندان ها در آستانه پوکی قرار میگیرند مینای درگیر شده نرم تر خواهد شد و بر اثر جویدن غذا به آسانی جدا شده و عاج دندان نمایان میشود. در این حالت دندانهای دیگر در معرض تجمع پلاک قرار دارند که اگر درمان نشوند پس از این مرحله دچار پوسیدگی و خرد شدن میشوند.

عارضه ای به نام آملوژنز ایمپرفکتا وجود دارد که بلوغ ساختمان کریستال مینا یا مشکل در معدنی شدن کامل مینا (به طور کامل یا ناقص) را تحت تاثیر قرار میدهد. که چنین نواقصی ممکن است باعث بروز شکستگی های ناگهانی دندان شود.

عارضه دیگری به نام دنتینوژنز ایمپرفکتا وجود دارد که عاج دندان به طور کامل تشکیل نمی شود و دندان مستعد خرد شدن است.

 

عوامل موثر در بروز نواقص

 

  • عوامل ژنتیک
  • مشکلات پزشکی قبل، حین و بعد از تولد
  • آلوده کننده های محیطی و...

 

عوامل پزشکی مورد توجه مانند:

 

  • دوره های متعدد تب خانم باردار
  • تهوع و استفراغ طولانی مادر در طول بارداری
  • نارس بودن نوزاد

 

پیشگیری از خرد شدن ناگهانی دندان ها

 

قبلا بیان کردیم که مهم ترین عامل خرد شدن ناگهانی دندانها پوسیدگی است پس اگر به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نموده و تحت نظر باشیم میتوانیم از بروز چنین مواردی پیشگیری کنیم.

اگر علت خرد شدن دندان پوسیدگی عمیق عاج باشد و به موقع تشخیص داده شود در مراحل اولیه میتوان آن را به روش های کم هزینه و ساده درمان نمود.

اگر علت خرد شدن دندان مراقبت های نامناسب دوران بارداری باشد میتوان با کنترل تب بالای مادر و یا درمان تهوع و استفراغ طولانی مدت، از تولد زودرس نوزاد تا حدی جلوگیری کرد.

 

توجه داشته باشید که عموما نواقص مادرزادی به راحتی قابل پیشگیری نیستند. در صورت بروز چنین مواردی به محض مطلع شدن باید جهت رفع نواقص، تحت نظر مداوم و منظم دندانپزشک قرار گیرند.

 

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

هنوز نظری ثبت نشده.