افزایش ریسک ابتلا به سرطان غدد بزاقی (پاروتید) در استفاده از موبایل

آیا میدانید استفاده از موبایل احتمال ابتلا به سرطان غدد بزاقی (پاروتید) را افزایش می دهد؟

تلفن همراه شما دوست شما نیست زیرا ممکن است باعث ابتلا به سرطان غدد بزاقی شود. یک نظرسنجی توسط یکی از سازنده های تلفن همراه، نشان میدهد افرادی که به تلفن های همراه خود متصل هستند، در صورت آتش سوزی، تعلقات خود را رها می کنند تا گوشی های هوشمند خود را بردارند.

تلفن های همراه یک مدل از میدان الکترومغناطیسی منتشر می کنند. ما در مدت طولانی به این باور رسیده ایم که این تابش به خاطر سطح کمش ، بی ضرر است. متاسفانه، این اشعه تلفن همراه توانایی نفوذ به بدن ما و ایجاد آسیب را دارد.

تشعشعات تلفن همراه به عنوان یک عامل سرطان زا طبقه بندی شده، نه اینکه قطعا عامل سرطان است اما تعداد زیادی از کارشناسان بر این باورند که باید مطالعات زیادی در خصوص این ادعا که تلفن های همراه باعث ایجاد سرطان می شوند، صورت پذیرد.

 

ارتباط ابتلا به سرطان غدد بزاقی و استفاده از تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه می تواند منجربه افزایش ریسک ابتلا به سرطان و گسترش تومورهای غدد بزاقی پاروتید شود. غدد پاروتید یا بناگوشی درون گونه‌ها قرار دارد.

براساس نتایج به دست آمده از مطالعات، استفاده از تلفن همراه، با شیوع بیشتر تومور غده بزاقی پاروتید ارتباط دارد. طبق نتایج این تحقیق که در سال ۲۰۱۷ به چاپ رسیده، احتمال ایجاد تومور غده بزاقی پاروتید در افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند ۱٫۲۸ برابر بیشتر از افرادی است که از تلفن همراه استفاده نمی کنند.

در استفاده از موبایل، گوش، غدد بزاقی و قسمت هایی از مغز بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. بنابراین تحقیقات گوناگونی پیرامون تست ارتباط بین گسترش تومورهای نواحی یاد شده و استفاده از تلفن همراه صورت گرفته و هم اکنون هم در حال پیگیری است. تومورهای غدد بزاقی تقریبا نادر هستند و بین ۲ تا ۵ درصد بدخیمی های سر و گردن را شامل می شوند.

در مطالعه ذکر شده برروی ۳۷ مقاله که تا سال ۲۰۱۵ چاپ شده بودند و پس از بررسی ها که شامل ۴۷۶۶ بیمار با تومور خوشخیم و بدخیم پاروتید با بازه سنی ۲۰ تا ۶۹ سال بود، مشخص شد که احتمال ایجاد تومور غده بزاقی پاروتید در افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند ۱٫۲۸ برابر بیشتر از افرادی است که از تلفن همراه استفاده نمی کنند.

 

بهترین گزینه های پیشگیرانه که بهتر است روزانه انجام دهید:

  • محدود کردن تماس های تلفنی با کسانی که کاملا ضروری هستند .
  • اجتناب از ایجاد یا دریافت تماس ها در مکان هایی با آنتن بد.
  • هنگامی که با آن کار نمی کنید، روی حالت هواپیما قرار دهید.
  • اجتناب از گذاشتن تلفن همراه خود در جیبتان و یا در هر جایی از بدن خود هنگامی که روشن است.
  • استفاده نکردن از هدست، ترجیحا هدست سیمی، بنابراین شما باید تلفن همراه خود را نزدیک به سر خود قرار دهید.
  • تلفن همراه خود را در شب در اتاق خود نگذارید.
  • اگر نمی توانید، آن را در حالت پرواز قرار دهید و تا جای ممکن از سر خود دور نگه دارید.
  • تا جای ممکن از پیامک به جای تماس استفاده کنید.
  • اگر مکالمه طولانی دارید، تصمیم بگیرید که مستقیما خود فرد را ملاقات کنید یا با یک خط ثابت تماس بگیرید.

هنوز نظری ثبت نشده.