سوزش زبان و دهان | علت سوزش زبان

سوزش زبان و دهان

علت و درمان سوزش زبان و دهان چیست ؟

هر فردی ممکن است دچار سوزش زبان و دهان در طول زندگی خود شده باشد … این مشکل می تواند به دلایل مختلفی پیش بیاید.

این عارضه حالتی است که تاکنون چندبار در بیماران مختلف مشاهده شده است. در عارضه سوزش زبان و دهان ، بیمار دچار سوزش دائمی در دهان و روی زبان خود میشود. البته ممکن است این حالت مسئله ناچیزی به نظر برسد ولی گاهی برای مبتلایان، بسیار ناراحت کننده است.

برای سوزش دهان یا گلوسوداینیا (درد زبان) چند علت وجود دارد که شما باید در بین این موارد عامل ایجاد سوزش دهان خود را پیدا کنید.

***جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

 علل اصلی سوزش زبان و دهان :

  • سوزش دهان ناشی از آلرژی های غذایی:

با توجه به تجربیات پزشکان، یکی از شایعترین علل سوزش دهان و زبان، آلرژیهای غذایی هستند.

اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر راجع به نحوه برخورد با آنها دارید در مورد حساسیت های غذایی بیشتر مطالعه کنید. بعضی از بیماران با شناخت و برطرف کردن آلرژیهای پنهان غذایی موفق شدند نتایج قابل توجهی در رفع علائم سوزش زبان و دهان خود کسب کنند. ممکن است برخی از افراد  نسبت به مصرف دهان شویه ها و خمیر دندانها حساسیت نشان دهند و شاید این موضوع باعث سوزش زبان و دهان در آنها باشد.

زمانی که دچار حساسیت و یا سوزش دهان و زبان هستید سعی کنید دندانهایتان را فقط با جوش شیرین مسواک کنید و مصرف دهان شویه ها را به کلی.برای مدتی کنار بگذارید تا تأثیر آن را بر تسکین سوزش زبان و دهان خود مشاهده کنید.

  • سوزش دهان ناشی از پر کردن دندان:

گاهی موادی که برای پرکردن دندان به کار می روند ممکن است عامل ایجاد واکنش در برخی افراد باشند. اگر علائم شما مدت کوتاهی پس از انجام کار دندانپزشکی روی دندانهایتان شروع شده است، به ویژه اگر با ملغمه (آمالگام) دندانهایتان را پر کرده اید، بهتر است موضوع را با دندانپزشک خود درمیان بگذارید.

  • سوزش دهان ناشی از استعمال دخانیات و نوشیدن الکل:

استعمال سیگار و نوشیدن الکل ممکن است عامل این عارضه باشد. واضح است که دلایل زیادی برای ترک سیگار و الکل وجود دارد. اما ممکن است این مشکل شما را وادار به ترک آن ها کند.

چنانچه دائما مشروبات الکلی مصرف می کنید و دچار سوزش دهان و زبان هستید، سعی کنید به طور کلی مصرف آن را قطع کنید تا تأثیر آن را در رفع علائم مشاهده کنید.

  • سوزش زبان و دهان ناشی از  جرم دندان و استفاده از دندان مصنوعی:

از عوامل دیگری که موجب این عارضه می شود، جرم دندان و دندانهای مصنوعی نامناسب هستند.

در صورتی که دندانهای مصنوعی دارید، باید بدانید که چسب به کار رفته در آن در عده ای از افراد باعث حساسیت میشود که در این صورت باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

همچنین برای جرم گیری و معاینه کلی دندانها به دندانپزشک مراجعه کنید.

  • سوزش دهان ناشی از داروها:

گاهی داروها نیز باعث گلوسوداینیا (سوزش دهان و دندان) می شوند. اگر به طور مرتب از داروی خاصی استفاده می کنید، احتمال اینکه سوزش دهان شما عارضهٔ جانبی آن دارو باشد وجود دارد پس آن را با پزشک خود درمیان بگذارید.

  • سوزش دهان ناشی از کمبود ویتامین ها:

پس برخی کمبودهای ویتامین و مواد معدنی در ایجاد این مشکلی تاثیرگذار هستند.

همچنین تورم و سوزش سقف دهان ممکن است به دلیل چندین عامل باشد که بیشتر آن ‌ها با حداقل درمان حل خواهند شد. در مواردی که کمتر رایج است، این تورم و سوزش ممکن است به دلایل شرایط جدی تری نیز اتفاق بیفتد.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

علایم دیگری که ممکن است با تورم همراه شوند عبارتند از:

  • تاول و یا زخم‌ های دیگر
  • خشکی دهان
  • اسپاسم عضلانی یا انقباض ماهیچه
  • درد یا ناراحتی

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال لطفا کلیک کنید

سوزش-زبان
سوزش-زبان

سوزش یا گزگز کردن نوک زبان

گزگز کردن نوک زبان یا احساس سوزن سوزن شدن و یا بی حسی زبان معمولا بخاطر از دست دادن حساسیت در اثر فشار یا آسیب به اعصاب به وجود می‌آید. مهم است که در چنین شرایطی با علائم هشدار دهنده برای بیماری‌های جدی مانند سکته آشنا شوید.

گزگز کردن یا سوزن سوزن شدن زبان ممکن است پس از نشستن در یک موقعیت ناراحت کننده برای مدت طولانی و یا خوابیدن بر روی یک بازو اتفاق بیفتد.

یکی از شرایطی که معمول نیست، احساس سوزن سوزن شدن و گزگز نوک زبان است که معمولا نتیجه یک فرآیند خاص مثل واکنش‌های آلرژیک است.

ارتباط سوزش زبان و دهان با کرونا

پزشکان انگلیسی اعلام کردند جوش‌های کوچک و قرمز رنگ در دهان و سوزش دهان از نشانه‌های جدید ویروس کرونا (کوید 19) است. انها بر این معتقد هستند که سوزش دهان و قرمزی مخصوصا در سقف دهان از علائمی میباشد که حتما باید به پزشک مراجعه شود. چراکه سوزش دهان یکی از مهم ترین علائم کرونا میباشد.

***جهت تهیه بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50% کاهش هزینه ها!
ویژه استان تهران و البرز

.