خصوصیات لثه سالم

خصوصیات لثه سالم

خصوصیات لثه سالم

خصوصیات لثه سالم : رنگ لثه سالم، صورتی روشن است. البته رنگ لثه وابسته به نژاد و رنگ پوست نیز هست، به طوری که در پوست‌های تیره‌ تر ممکن است رگه‌هایی از رنگ قهوه‌ای در لثه دیده شود. رنگ صورتی روشن بیانگر جریان خون مناسب است. در صورتی که جریان خون از اندازه طبیعی زیادتر شود رنگ صورتی به سمت قرمز تغییر رنگ می‌یابد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت تماس حاصل نمائید.

از خصوصیات لثه سالم قوام لثه است:

قوام لثه در حالت طبیعی محکم است و در عین حال خاصیت ارتجاعی دارد، به طوری که با فشار ملایم نوک انگشت روی لثه فرورفتگی مختصری در آن ایجاد می‌شود که با برداشتن انگشت، فرورفتگی ایجاد شده از بین رفته و لثه به حالت طبیعی برمی‌گردد بدون این‌که خونریزی ایجاد شده باشد.

نمای لثه:

نمای طبیعی لثه حالت دانه دانه یا پوست پرتقالی است: در آغاز بیماری‌های لثه با تغییر میزان مایع میان بافتی، نمای پوست پرتقالی بتدریج از بین رفته و حالت صاف و نازک ایجاد می‌شود.

شکل لثه:

شکل لثه از برجستگی‌های ریشه و ناحیه گردنی دندان طبعیت می‌کند، به طوری که درنواحی‌ای که ریشه برجسته‌تر شده، لثه نیز برجسته‌تر می‌شود. در حاشیه دندان، لثه حالت کنگره دارد. لبه کنگره‌ای لثه حالت نازک و لبه چاقویی داشته و به ملایمت روی دندان قرارمی گیرد.

سایر خصوصیات:

هیچ ناحیه قرمز نداشته، تورم و التهابی ندارد، هیچ درد و ناراحتی ندارد.

علائم هشداردهنده بیماری‌های لثه

1) خونریزی هنگام مسواک و نخ زدن لثه‌ها.

2) لثه‌های قرمز، متورم

3) فاصله گرفتن دندان‌ها.

4) خروج چرک از میان لثه و دندان در هنگام فشردن انگشت روی لثه مجاور آن

5) لق شدن دندان دائمی و حرکت مختصر آن

6) هرگونه تغییر در جفت نمودن دندان‌ها، به این معنی که فرد برای جلوگیری از ناراحتی یا درد گرفتن دندان نحوه جفت شدن دندان‌ها را تغییر می‌دهد.

7) تغییرات در دندان‌های مصنوعی متحرک یا ثابت و لثه مجاور آن.

8) بوی بد دهان که بیانگر باقی ماندن غذا در حفره‌های ایجاد شده است که با روش‌های معمول بهداشت دهان و‌ دندان تمیز نمی‌شود.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

بیماری‌های پریودنتال (لثه)

در بیماری‌های پریودنتال بافت‌های حمایت کننده و تثبیت‌کننده دندان مورد تهاجم قرار می‌گیرد و با پیشرفت آن لقی دندان ایجاد می‌شود. دو بیماری رایج در این گروه از بیماری‌ها التهاب لثه و التهاب بافت‌های اطراف ریشه دندان است. هر دو نوع بیماری با وجود باکتری‌ها و ترشحات آن ایجاد می‌شود. التهاب لثه هنگامی رخ می‌دهد که ترشحات حاصل از باکتری‌های موجود در زیر یا روی لثه باعث ملتهب شدن لثه می‌شود. التهاب لثه در کودکان نیز ایجاد می‌شود و مشخصه آن خونریزی لثه در هنگام مسواک و نخ دندان است.

بیماری‌های پریودنتال شایع‌ترین عامل از دست دادن دندان در بزرگسالان است. این بیماری دارای مراحل اولیه، متوسط و شدید است.مراحل بیماری با توجه به شدت تخریب استخوان مجاور دندان تقسیم‌بندی می‌شود. بیماری‌های پریودنتال در بچه‌ها شایع نیست.

بهترین راه درمان بیماری‌های پریودنتال این است که اجازه شروع بیماری داده نشود. شیوه کلیدی پیشگیری نیز رعایت بهداشت دهان و دندان به طور روزانه با مسواک و نخ‌زدن دندان‌ها و معاینات دوره‌ای توسط دندانپزشک است که ارزان‌ترین وساده‌ترین راه درمان است.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

بیمه تکمیلی دندانپزشکی

شما با تهیه بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز مشمول برخورداری از ۵۰ درصد کاهش هزینه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی شده و میتوانید از تمامی خدمات دندانپزشکی با هرهزینه ای بدون سقف و محدودیت در سراسر کشور بهره بگیرید. در صورتی که سایر بیمه نامه ها دارای سقف استفاده از خدمات به صورت سالانه هستند. از اصلی ترین مزایای داشتن بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز این است که می‌توانید با اطمینان بیشتری در مورد پوشش هزینه‌های ناگهانی و گزاف دندانپزشکی خود دست یابید.

ارزان ترین بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید تنها با پرداخت حق عضویت اولیه تا یک سال از ارزان ترین بیمه دندانپزشکی با عنوان مهراز کارت، بدون پرداخت هیچگونه هزینه جانبی دیگری استفاده نموده و همچنین میتوانید تا ۵ سال متوالی پس از دریافت مهراز کارت با پرداخت یک سوم هزینه اولیه آن را تمدید نمایید. علاوه بر این شما به ازای دریافت خدمات در مراکز درمانی مهراز کارت میتوانید از کاهش هزینه ۵۰ درصد واقعی استفاده نمایید و این در حالی است که بسیاری از مراکز بیمه نهایتا ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی را پوشش میدهند.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. خون ریزی موقه مسواک زدن طبیعی نیست واقعا؟!! من فک کردم بخاطر تند تند مسواک زدنه

  2. سلام وقتتون بخیر، اگر لثه دچار عفونت بشه اما تخلیه نشه باید چیکار کرد؟

    1. با سلام پزشک داروهایی رو براتون تجویز میکنن که منجر به تخلیه عفونت و درمان لثه بشه.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.