لکه های پوستی | از بین بردن قطعی جوش و لک

لکه های پوستی

لکه های پوستی چگونه درمان می شوند؟

گذاشتن انواع و اقسام ماسک و استفاده از لیزر و هزار و یک کار دیگر نشان دهنده گرایش خانم ها به از بین بردن لکه های پوستی و داشتن پوستی صاف و بدون لک است … اما واقعا چطور می توان لک های روی پوست را از بین برد؟ آیا لکه های پوستی درمان میشوند؟

کدام لک در سالمندی ظاهر می شود؟

لک های پیری که از نامشان هم مشخص است به دنبال تماس طولانی مدت با نور آفتاب و افزایش سن ظاهر می شوند. این لک ها مسطح و قهوه ای رنگ در صورت و پشت دست ها هستند. و به مرور پررنگ تر و وسیع تر می شوند. و باید حتما معاینه شوند. زیرا ممکن است به ضایعات بدخیم تبدیل شوند.

جهت مشاهده هزینه لیزر موهای زائد کلیک کنید

آیا تغذیه هم در بروز لک تاثیر دارد؟

بله، برخی لک ها به دنبال کمبود ویتامین B12 بروز می کند. این لک ها در افرادی که پوست تیره دارند شایع تر است. کمبود ویتامین A، اسید فولیک و کم خونی هم می تواند باعث بروز این مشکل شود.

راه های دیگری هم هست؟

برخی مواد غذایی می توانند به بهبود کیفیت پوست کمک کنند. در واقع مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان می تواند از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت کند. میوه ها، سبزی های قرمز و سبز، برخی از این آنتی اکسیدان ها محسوب می شوند.

علاوه بر این، خوراکی هایی که دارای ویتامین A یا E هستند نیز به سلامت افراد کمک کرده. و از ایجاد لک جلوگیری می کنند. البته علاوه بر مصرف این خوراکی های مفید، باید حتما از ضدآفتاب هم استفاده کرد. برخی میوه ها، ماست و سبزی ها خاصیت لایه برداری دارند و می توان از آنها برای بهبود لک کمک گرفت.

بهره گیری از جعفری، کرفس و لیموترش به شکل ماسک به سلامت پوست کمک می کند. البته این ماسک ها را باید درست مصرف کرد. چون مصرف غیراصولی آنها می تواند باعث ایجاد لک شود. برای مثال، آب جعفری حاوی ماده ای به نام «سورالن» است. که اگر روی پوست زده شود و فرد در برابر اشعه مضر آفتاب قرار بگیرد. نتیجه عکس می دهد و رنگدانه های پوستی ایجاد می کند.

سورالن همچنین می تواند باعث حساس شدن پوست شود به همین دلیل اگر فردی می خواهد از آب جعفری برای بهبود پوست خود استفاده کند. باید از عدم حساسیت مطمئن باشد. و بعد از آن هم حتما از ضد آفتاب استفاده کند تا دچار لک نشود.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مهرازکارت همراه شوید.

طبقه ات را مشخص کن!

به طور کلی، هر ضایعه ای که با افزایش رنگدانه همراه شود، لک پوستی نام می گیرد. و شایع ترین لک های پوستی، کک و مک ها هستند. علاوه بر این، لک ناشی از بارداری، ماه گرفتگی و جای جوش نیز در دسته بندی لک ها قرار می گیرند. به طور کلی می توان پوست افراد را بر اساس رنگدانه به شش دسته طبقه بندی کرد.

آن دسته از افرادی که پوست خیلی سفیدی دارند. و موهایشان نارنجی است، بیش از سایر افراد دچار کک و مک می شوند. این نوع پوست را بیشتر افراد اروپایی دارند. افرادی که در شمال کشور زندگی می کنند، پوستی شبیه پوست افراد ساکن در اروپا دارند. با این تفاوت که موهای افرادی که در شمال زندگی می کنند، نارنجی نیست.

افراد با پوست خیلی روشن، در نوع یک و 2 طبقه بندی انواع پوست قرار می گیرند. پوست های تیره در نقطه مقابل پوست های روشن قرار دارند. و چندان مستعد ایجاد لک نیستند. پوست بیشتر ایرانی ها، از نوع 3و 4 محسوب می شود. البته پوست اغلب افراد ساکن در جنوب کشور، از نوع 5 و 6 است. و به نسبت سایر افراد، تیره تر به حساب می آید.

جهت مشاهده هزینه عصب کشی و پر کردن دندان کلیک کنید.


سمج ها از بین می روند؟

آن دسته از افرادی که تمایل دارند لک های پوستی خود را از بین ببرند باید از پزشک متخصص پوست کمک بگیرند، چون درمان باید با توجه به نوع لک و پوست فرد صورت بگیرد. کرم های ضدلک با ترکیبات مختلفی که دارند، می توانند علاوه بر لایه برداری باعث کاهش ملانین شوند و لک های پوستی را از بین ببرند.

آن دسته از لک هایی که روی لایه سطحی پوست قرار دارند، راحت تر درمان می شوند، اما لک هایی که در لایه عمقی پوست قرار دارند، به آسانی درمان نمی شوند.

برخی افراد هر دو نوع این لک ها، یعنی سطحی و عمقی را با هم دارند که معمولا بعد از بهبود نسبی، دوباره لک ها ظاهر می شوند. اگر لک ها را نتوان با کرم های ضد لک درمان کرد، باید از روش های دیگری برای از بین بردن آنها بهره گرفت. برای مثال، پزشک متخصص پوست ممکن است از لیزر برای از بین بردن لک کمک بگیرد. البته باید به این نکته توجه داشت که بهره گیری از لیزر برای لک های بارداری منطقی نیست و می تواند باعث تشدید لک ها شود.

آن دسته از افرادی که دچار لک بارداری شده اند، باید از کرم های ضدآفتاب به صورت مداوم استفاده کنند و در صورت داشتن اختلال هورمونی به برطرف کردن آن اقدام کنند. برای از بین بردن لک های پوستی به وسیله لیزر، پزشک متخصص پوست و مو باید ابتدا یک ناحیه کوچک از لک ها را به طور آزمایشی لیزر کند، اگر بعد از سه چهار هفته تغییرات مثبت در پوست ایجاد شد، قسمت بیشتری از لک ها را می تواند با لیزر درمان کند. به طور کلی، لک های پوستی در زمستان کمرنگ و در تابستان پررنگ تر می شوند.

پیشگیری از لکه های پوستی

پیشگیری با کرم

بسیاری از خانم های باردار، به دنبال راهی می گردند که دچار لک های بارداری نشوند. آنها باید پیش از هر چیز از کرم های ضدآفتاب استفاده کنند. کرم ضد آفتاب برای پیشگیری از لک باید عیار حفاظتی SPF30 به بالا داشته باشد.

خانم های باردار باید حتما از ضدآفتاب های فیزیکال (این نوع ضدآفتاب ها از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب به طور غیرشیمیایی محافظت می کنند) استفاده کنند. همه خانم ها باید هر دو ساعت یکبار به اندازه نصف قاشق چایخوری کرم ضدآفتاب روی پوست خود بزنند تا از ایجاد لک روی پوست خود جلوگیری کنند.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

پیشگیری با فرار از آفتاب!

عوامل زیادی می توانند در ایجاد لک نقش داشته باشند، ولی مهم ترین عامل ایجاد لک، اشعه مضر آفتاب است. آن دسته از افرادی که پوست روشنی دارند، با قرارگیری در برابر اشعه مضر آفتاب، به راحتی دچار لک می شوند.

اما افراد با پوست تیره در برابر اشعه مضر آفتاب مقاوم تر هستند البته این به آن معنا نیست که این دسته از افراد می توانند بدون دغدغه در برابر نور مضر آفتاب قرار بگیرند. اختلالات هورمونی، عامل دیگری است که می تواند باعث ایجاد لک پوستی شود.

برای مثال، اختلالات هورمونی مقطعی مانند بارداری می تواند باعث ابتلا به لکه های پوستی شود. لک های پوستی معمولا در نقاط برآمده صورت مانند چانه، بینی، گونه ها و بین دو ابرو ایجاد می شوند.

آن دسته از خانم هایی که مراقبت های پوستی را به خوبی انجام نمی دهند و در زمان بارداری از کرم ضدآفتاب مناسب این دوران استفاده نمی کنند، براحتی دچار لک می شوند. خانم های مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان (PCO)، گروه دیگری از افراد هستند که به دلیل اختلالات هورمونی می توانند دچار لک شوند.

علاوه بر این، برخی داروها مانند قرص های ضدبارداری هم می توانند باعث ایجاد لک پوستی شوند. در نهایت بلوغ نیز با برخی تغییرات هورمونی همراه است که باعث افزایش کک و مک های صورت می شود.

درمان انواع لکه های پوستی

برای درمان انواع لکه های پوستی میتوان راه های مختلفی را در پیش گرفت. مثل روش های لیزر یا روش های خانگی و سنتی. در روش های لیزری و استفاده از کرم های مختلف میتواند عوارضی را برای پوست شما داشته باشد. ولی روش های خانگی و سنتی کمترین عوارض را دارا هستند. و اغلب مشکل ساز نیستند.

در روش های سنتی میتوان به استفاده از سفیده تخم مرغ، خیار، عسل ، ژل آلوئه ورا و …. اشاره کرد.

 

***جهت استفاده از خدمات لیزر مو زائد غرب تهران با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام من خانمی میان سال هستم یه لکه قهوه ای زیر چشمم هست که با لایه بردار ها تابحال از بین نرفته پیشنهاد خاصی براش ندارید؟

   • admin
   • مهر ۱۱, ۱۴۰۰

   با سلام بهتر است توسط مشاور و متخصص پوست و زیبایی بررسی شود؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید، یا فرم درخواست مشاور رایگان را پر کنید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 2. سلام لیزر در همه ی مراکز مهراز به یک قیمته؟

  1. با سلام بله هزینه لیزر در تمامی مراکز زیبایی مهراز کارت با کاهش هزینه 30% هستش. https://mehrazcard.com/the-cost-of-laser-hair-removal/

 3. مراکز لیزر در تهران رو میفرمایید من پیدا نکردم

  1. با سلام لیست مراکز پوست و مو و زیبایی مهراز کارت خدمت شما دوست عزیز: https://b2n.ir/k26507

 4. سلام تعرفه لیزر با مهراز چقدره؟

  1. با سلام مهراز کارت هزینه تمامی خدمات پوست و مو و زیبایی شما از جمله هزینه لیزر موهای زائد رو 30% کاهش میده. https://mehrazcard.com/the-cost-of-laser-hair-removal/

 5. ممنون بابت مطالب مفیدتون

 6. خیلی هزینه هارو کاهش میده واقعا عالیه

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.