مسواک آلوده

مسواک آلوده

مسواک آلوده

60% مسواک هایی که در سرویس های بهداشتی و یا حمام نگهداری می شوند. مسواک آلوده به ماده مدفوعی هستند.

محققین دریافتند بیش از %60 مسواک­های دانشجویانی که از حمام مشترک استفاده می­کردند. آلوده به ماده مدفوعی است.

علاوه بر این، محققین دریافتند که %80 امکان دارد که آلودگی مسواک مربوط به ماده مدفوع شخص دیگری باشد. که این امر نگرانی زیادی را موجب شده است.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با ما همراه باشید

آلودگی مسواک با ماده مدفوعی

نگرانی اصلی وجود ماده مدفوعی خود شخص بر مسواکش نیست. بلکه این است که مسواک یک نفر توسط ماده مدفوعی شخص دیگری آلوده می­شود. که این ماده مدفوعی شامل میکروب­ها، ویروس­ها انگل­ها و دیگر مواردی است که جزو فلورنرمال خود شخص نیست.

میکروب هایی که سبب آلودگی مسواک­ها می­شوند

Pseudomonadaccac و Enterobacteriaccac

هردو میکروب نام برده جزو فلورنرمال روده هستند. هرچند بعضی از اشکال آن بیماری­ زا و پاتوژنیک به حساب می ­آید.

افرادی که از یک حمام و یا سرویس بهداشتی مشترک استفاده می­کنند. باید روش بهداشتی مناسبی اتخاذ کنند.

طی تحقیقی مسواکهای دانشجویان یک دانشگاه را که حمام مشترک داشتند. جمع ­آوری کردند. به طور متوسط 9/4 نفر از هر حمام استفاده می­کردند.

پژوهشگران دریافتند نه تنها بالغ بر %60 مسواک­ها با ماده مدفوعی آلوده شده بود (که این آلودگی بیشتر از مدفوع دیگران بود تا خود فرد) بلکه فهمیدند مادامی که مسواک­ها در فضای حمام (یا سرویس بهداشتی) مشترک قرار دارد، هیچ یک از روش­های تمیز کردن مسواک مانند شستن با دهان شویه یا آب سرد و گرم، از آلودگی به ماده مدفوعی جلوگیری نمی­ کند.

آلودگی مسواک در هوای آزاد

از سوی دیگر با اینکه مسواک­ها در هوای آزاد مستعد آلودگی هستند، اما محققین نسبت به کاربرد سرپوش مسواک هشدار دادند. چرا که سرپوش سبب ایجاد مسواک آلوده و گسترش و نشر آلودگی میکروبی می­شود.

“استفاده از سرپوش نه تنها مسواک را در برابر رشد میکروب­ها محافظت نمی ­کند بلکه بالعکس محیط مرطوبی را به وجود می­ آورد که زمینه را برای رشد میکروب­ها مساعد می کند. به این صورت که با قرارگرفتن مسواک در سرپوش، پرزهای مرطوب آن فرصت خشک شدن در هوای آزاد را نخواهند داشت و میکروبها لابه­ لای این پرزهای مرطوب رشد خواهد کرد.”

“به دانشجویانی که از حمام مشترک استفاده می­کنند توصیه می­شود بیشتر اصول بهداشتی را رعایت کنند. هم در مورد نگهداری مسواک­ها و هم بهداشت فردی”

دستگاه ضدعفونی کننده مسواک

همانطور که میدانید باکتری های فراوانی در مسواک وجود دارند که قابل دیدن نیستند و به مرور زمان به دندان اسیب میزنند. دستگاه ضد عفونی کننده مسواک از ضدعفونی‌ کننده‌‌های شوینده‌ای پیچیده‌تر و کاربردی تر میباشد. این دستگاه‌ ها قابلیت انتشار نور فرابنفش را دارا هستند. نور فرانفش باعث نابودی باکتری ها میشود و دندان را ضد عفونی میکند.  نور فرابنفش حتی قادر است باکتری هایی که می‌توانند با ایجاد جهش در ساختار ژنتیکی میکروارگانیسم‌های کشته‌نشده، از زیاد شدن باکتری‌های زنده جلوگیری کند. بعضی از دستگاه‌های ضدعفونی کننده مسواک عملکردشان با بخار و گرمای خشک است که با خشک‌کردن برس مسواک از ایجاد شرایط مساعد برای رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند.

توصیه های بهداشتی برای مسواک آلوده

پژوهشگران به افرادی که از حمام یا سرویس بهداشتی مشترک استفاده می­کنند، توصیه می­کنند جهت بهداشت مناسب مسواک­هایشان از توصیه­ های انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) پیروی کنند.

این توصیه­ ها به شرح زیر است:

  • از مسواک مشترک استفاده نکنید.
  • مسواک را در سرپوش قرار ندهید و از قرار دادن آن در محفظه در بسته خودداری کنید.
  • حداقل هر 4-3 ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید.
  • بعد از مسواک زدن، مسواک را کاملا با آب بشویید و اجازه دهید با جریان هوا خشک شود.

آلودگی به ماده مدفوعی موضوعی جدی است که تنها شامل مسواک­ها نمی­شود. در سال 2011 Medical News Today گزارش داد طبق مطالعه­ ای که در بریتانیا صورت گرفته بود، مشخص شد از هر 6 تلفن موبایل، یکی آلوده به ماده مدفوعی است.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت همراه شوید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. من که مسواکمو با ریکا میشورم هر چن وقت یبار

  2. میشه با الکل ضد عفونی کرد؟

    1. با سلام بله مشکلی نداره ولی بعد از استفاده از الکل حتما به شکل صحیح مسواک رو با آب شستشو بدید قبل از مصرف.

  3. ممنون بابت مطالب مفیدتون

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.