پالپیت دندان | عفونت داخل دهان

پالپیت-دندان

پالپیت دندان (عفونت داخل دهان) چیست؟

پالپیت به التهاب پالپ دندان گفته میشود که در اثر پوسیدگی دندان ، جراحت یا درمانهای مکرر دندانپزشکی اتفاق می افتد. پالپ بخش …..مرکزی دندان است که رگ های خونی و عصب ها در آن قرار دارند. پالپ مسئول ارسال سیگنال درد به هنگام آسیب دیدگی است. همچنین در دوران رشد دندان، مواد مغذی از طریق پالپ تامین میشود.

علامت اصلی پالپیت ، احساس درد است. تشخیص این وضعیت براساس یافته های بالینی و تایید آن توسط عکس پرتو ایکس انجام میشود. درمان شامل برداشتن بخش پوسیده و عفونی و ترمیم دندان آسیب دیده است اما در صورتی که پالپیت گسترش یافته و برگشت ناپذیر باشد باید عصب کشی انجام شده یا دندان کشیده شود.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

در چه شرایط پالپیت دندان اتفاق می افتد؟

  • در صورتی که پوسیدگی دندان گسترش یافته و به عمق لایه عاج دندان برسد.
  • در صورتی که دندان چندین مرتبه تحت درمان های دندانپزشکی تهاجم قرار گرفته باشد.
  • جراحات و ضرباتی که باعث آسیب دیدن رگ های خونی و عصب های پالپ شده باشند.

انواع پالپیت

پالپیت ممکن است برگشت پذیر و یا برگشت ناپذیر باشد. پالپیت برگشت پذیر به صورت التهاب محدود اتفاق افتاده و دندان را میتوان با پر کردن ساده درمان نمود. در پالپیت برگشت ناپذیر تورم داخل دندان باعث به مخاطره افتادن گردش خون و موجب مرگ پالپ شده است و در نتیجه آن بافت ها عفونی شده و باید تخلیه شوند.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

جهت مشاهده هزینه عصب کشی کلیک کنید

عوارض پالپیت

پیامدهای پالپیت عبارتند از پریودنتیت نوک ریشه ، تشکیل آبسه در نوک ریشه ، سلولیت (التهاب باکتریایی که پوست را درگیر میکند)  و استئومیلیت فک. گسترش التهاب در دندانهای فک بالا ممکن است باعث سینوزیت چرکی ، منژیت ، آبسه مغزی ، سلولیت کره چشم و ترومبوز سینوس غاری شود.

***جهت استفاده از بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا مشاوره بگیرید