پیله دندان | پیشگیری از پیله دندان

پیله دندان

پیله دندان چیست؟

پیله دندان یکی از مشکلات و دغدغه‌های سلامت در جوامع مختلف بوده است. اطبای پیشین برای درمان هرگونه آبسه در همه جای بدن، راه‌حل نشتر زدن. یعنی سوراخ کردن آبسه با یک جسم تیز درفش‌مانند را به‌عنوان یکی از راه‌های اصلی درمانی کنار دارودرمانی برمی‌گزیدند.

امروزه در علم جدید هم برای درمان هرگونه آبسه (پیله دندان)در بدن و نیز در ناحیه دهان و فک همین مفهوم باستانی به کار می‌رود. که به آن «دِرِناژ» می‌گویند. سازوکار خلقت بدن طوری است که تمایل به محدود کردن و درمان خودبه‌خودی هرگونه عفونت به‌وسیله سلول‌های سفید خون را دارد. و به محض به‌وجود آمدن عفونت در ناحیه‌ای خاص سعی دارد با محدود کردن آن جلوی گسترش عفونت در کل بدن را بگیرد.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

این رویکرد بدن تا حدی موثر است. ولی در صورتی که عفونت وسیع و گسترده باشد، همین سازوکار می‌تواند باعث شود که میکروب‌ها و عوامل مهاجم پشت دیوار محدود‌کننده بدن، سنگر بگیرند و بتوانند تکثیر و تهاجم کنند. این همان مفهوم به‌وجود آمدن آبسه (پیله دندان) است. و در حقیقت ما با درناژ یک آبسه به قلب سنگر دشمن مهاجم حمله می‌کنیم.

این درناژ آبسه‌های دهان و فک، می‌تواند به روش‌های مختلفی صورت پذیرد. کشیدن دندان به‌ وجود آورنده آبسه، انجام درمان ریشه دندان عفونی و برش بافت نرم لثه متورم در ناحیه آبسه، همه مثال‌هایی از انجام درناژ و تخلیه چرک هستند. که کنار درمان دارویی با آنتی‌ بیوتیک‌ های مدرن، می‌تواند قدم اساسی در درمان آبسه باشد. پس در درمان آبسه‌های دهان و فک، تعلل جایز نیست، نِشتر بزنید نشتر.

پیشگیری از پیله دندان

برای جلوگیری از فرایند پیله دندان، در صورت انجام معاینه‌های دندان‌پزشکی به طور منظم و کنترل وضعیت دندان‌های کودک پوسیدگی‌ها در مراحل اولیه ترمیم می‌شوند. و از پیشرفت التهاب به عصب دندان و عفونی‌شدن آن جلوگیری می‌‌شود. این مساله برای کودکانی که دچار بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی، دیابت، پیوند عضو و نقص سیستم ایمنی هستند، اهمیت بیشتری دارد. زیرا عفونت‌های دندانی در این کودکان ممکن است عوارض جبران‌ ناپذیری داشته باشد.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت همراه شوید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. انتی بیوتیک به نظر شما کافیه برای درمان آبسه ؟ من از دندونپزشک واقعا هراس دارم

   • admin
   • مهر ۱۷, ۱۴۰۰

   با سلام بهتر است مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نداشته باشید و با تجویز پزشک مصرف کنید.

 2. من دندونم آبسه کرده بود سرکه و چایی مصرف کردم کاملا تخلیه شد

  1. با سلام خیلی عالیه. موفق و سلامت باشید دوست عزیز :)

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.