کف آوردن دهان | دلایل کف آوردن دهان

کف آوردن دهان

کف آوردن دهان

مردم به ندرت دچار کف آوردن دهان یا حباب دهان در مقادیر زیادی می‌شوند که در فیلم‎های سینمایی یا تلویزیون به تصویر کشیده می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که حتی حیوانات وحشی بیمار نیز معمولاً دچار کف یا حباب دهان به شکل اغراق‎ آمیزی که مردم تصور می‌کنند، نمی‌شوند.

با این زمینه ذهنی، حتی اگر مقادیر کمی بزاق حباب‌‌دار به شکل ناخواسته از دهان کسی خارج شود، وی نیاز به مراقبت اورژانسی پزشکی خواهد داشت. کف کردن دهان به طور نرمال با مشکلات سیستم عصبی مرکزی و عوارض بالقوه کشنده شامل کما و مرگ همراه است.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال

شایع‎ ترین علل کف کردن دهان

در این بخش مواردی را که سبب کف کردن دهان میشوند را بررسی میکنیم.

اوردوز مواد مخدر

وقتی کسی مقادیری بیش از آنچه بدن وی قادر به پردازش آن است مواد مخدر یا سمی مصرف می‌کند، وی ممکن است دچار اوردوز شود. اوردوز شدید می‎تواند به تشنج منجر گردد. که سبب یاوه‌گویی یا جمع شدن بزاق در دهان می‌شود که از لای دندان‌های قفل شده و لب‌ها بیرون می‌زند.

مردم دچار اوردوز شدید در عین حال ممکن است دچار حمله قلبی و ادم ریوی شوند. که در آن مایع به درون ریه‌ها نشت می‌کند و هر دو اختلال با کف آوردن دهان مرتبطند. وقتی قلب و ریه‌ها دارای کارکرد کامل نیستند مایعات در اطراف هر دو دستگاه جمع می‌شوند و پدیدۀ قحط اکسیژن در سلول‎ها رخ می‌دهد.

دی‌اکسید کربن و دیگر گازها نیز در اطراف سلول‌‏ها تجمع می‌کنند. و با مایع مزبور مخلوط می‌شوند. که این باعث ایجاد مخاطی کف‌آلود یا حباب‌ به رنگ صورتی روشن می‌گردد. این مخاط کف‌دار ممکن است بدون اختیار فرد از دهان وی خارج شود.

درمان اوردوز مواد مخدر

هر فرد دچار اوردوز مواد مخدر باید در اولین فرصت ممکن به بیمارستان انتقال یابد، و برای پیشگیری از بروز ریسک‎های سلامت مثل نارسایی ارگان، کما و مرگ تحت پایش پزشکی مداوم قرار گیرد.
اغلب اوقات فقط 1 تا 3 ساعت طول می‎کشد تا اوردوز بر اثر تزریق یا خوردن مواد مخدر به مرگ منجر شود.

علائم اوردوز مواد مخدر

 • از حال رفتن یا غش کردن
  • گشاد شدن مردمک چشم
  • افزایش یا کاهش دمای بدن
  • سریع یا کند شدن ضربان قلب
  • کُند و سطحی شدن تنفس
  • رنگ‎پریدگی یا برافروختگی پوست
  • حمله یا تشنج
  • پارانویا و سایکوز
  • ورم پوست

اگر کسی اوردوز کرده یا در کوران اوردوز باشد فردی که شاهد وضعیت است باید بلافاصله به اورژانس خبر دهد یا فرد را به بیمارستان برساند.

در زمان انتظار برای رسیدن کمک فرد حاضر در صحنه باید فرد دچار اوردوز را به پهلو بخواباند و از باز بودن راه‌های هوایی وی مطمئن شود. فرد دچار اوردوز را هرگز نباید تنها به حال خود رها کرد.
در مردمی که با مواد خوراکی سمی مثل الکل یا مواد شیمیایی مایع اوردوز می‌کنند باید معده تخلیه یا برای تخلیه مواد سمی به آنان شارکوال داده شود.

اگر اوردوز بر اثر مصرف مواد مخدر رخ داده باشد به فرد دچار اوردوز باید یک تزریق آنتی‎دوت به نام نارکان داده شود که باعث معکوس شدن فوری عمل ماده مخدر می‌شود.

در حال حاضر هیچ آنتی‎دوت شناخته شده‌ای برای درمان اوردوز ناشی از داروهای محرک وجود ندارد.
پس از اوردوز اغلب مردم نیاز به آن دارند که به مدت حداقل یک روز یا بیشتر در بیمارستان بمانند که این زمان به شدت یا علت ایجاد اوردوز بستگی دارد.

تشنج

مردم دچار اختلالات تشنجی یا صرع ممکن است دچار انواع اندک متفاوتی از تشنج شوند. که هر یک از آنها با علایم ویژه خود همراه است.

به طور معمول فقط یک نوع تشنج که تشنج تونیک کلونیک یا تشنج تکان دهنده نامیده می‌شود با یاوه‌گویی، کف کردن جزئی یا خروج حباب از دهان همراه است. مردم دچار تشنج تونیک – کلونیک دچار تب و تاب الکتریکی همزمان در سراسر مغز خود می‌شوند.
این نوع تشنج باعث ایجاد ناهشیاری آنی به دنبال تشنج در کل بدن می‌شود.

تشنج‎های تونیک – کلونیک باعث از دست رفتن کنترل عضلانی می‌شوند. که می‎تواند عمل بلع یا حتی باز کردن دهان را برای فرد دشوار کند. در طول حمله، بزاق اضافی درون دهان جمع شده، از میان دندان‌های قفل شده با اکسیژن و گازهای درون دهان مخلوط می‌شود و ظاهری کف‌آلود به خود می‎گیرد.

درمان تشنج

اگر کسی دچار کف آوردن دهان و یا تشنج شود، فرد احتمالاً حاضر در صحنه باید مطمئن شود که بیمار از تمام چیزهایی که ممکن است به وی آسیب برسانند دور شده است.

تا زمان پایان تشنج فرد دچار حمله نباید تنها بماند. وقتی تشنج پایان یافته و فرد دوباره هشیاری خود را به دست آورده وی را می‎توان به پهلو خواباند. باید از بابت تمیز بودن دهان و بینی فرد مطمئن شد.
فرد را با پتو یا ملافه بپوشانید و اجازه دهید تا استراحت کند. و هر چند دقیقه بررسی کنید تا مطمئن شوید که وی هنوز بیدار و به شکل نرمال نفس می‎کشد.

مردم دچار صرع نیازی نیست تا در هر بار دچار شدن به حمله به بیمارستان انتقال داده شوند. پس از بروز حمله صرع آنچه بیشتر بیماران بدان نیاز مبرم دارند استراحت و سیراب شدن بدن است. دچار شدن به حمله استرس ‎آفرین بوده و باعث ایجاد خستگی در تمام بدن می‌شود.

هر کسی که به دلایل نامشخص دچار حمله می‌شود، تشنج شدید دارد. یا کسی که وضعیت وی به حالت نرمال نیست، باید به اورژانس پزشکی انتقال یابد.

مردم در عین حال اگر تشنج بیش از 5 دقیقه ادامه یافته باشد یا اگر ده دقیقه پس از بروز حمله تنفس و سطح هشیاری آنها به میزان نرمال برنگشته باشد باید به اورژانس پزشکی مراجعه کنند.

درمان پزشکان برای تشنج

پزشکان فرد دچار تشنج را برای اطمینان از برخورداری از عملکردهای جسمانی حیاتی مثل ضربان قلب و تنفس به صورت نرمال مورد پایش قرار می‎دهند. در عین حال امکان دادن دارو به فرد نیز مطرح است.
در مواردی که فرد برای نخستین بار دچار تشنج می‌شود یا مواردی که تشنج روی داده با موارد معمول تفاوت دارد، پزشکان تست‎ هایی را برای تعیین علت زیربنایی بروز تشنج انجام می‎دهند. برخی مردم دچار اختلالات تشنجی و انواع صرع نیاز به مصرف مادام ‎العمر داروهایی به نام داروهای ضد تشنج یا ضد حمله دارند.

هاری

ویروس هاری یک بیماری زونوتیک است، به این معنی که می‎تواند از حیوانات به انسان منتقل شود. هاری قادر است تا مغز و سیستم عصبی مرکزی تمامی انواع پستانداران خون‎گرم را عفونی کرده. و به آنها آسیب برساند. هاری از طریق بزاق حیوان آلوده از یک میزبان به میزبان بعدی منتقل می‌شود. بسیاری از مردم مبتلا به هاری بر اثر گاز گرفته شدن توسط یک حیوان آلوده به این بیماری دچار می‌شوند. یا اینکه عفونت از طریق بزاق و به واسطۀ زخم‌های باز وارد بدن آنها می‌شود. یکی از علایم هاری فلج عضلات گردن است که باعث دشوار شدن عمل بلع می‌شود.

هاری در عین حال باعث می‌شود تا میزان تولید بزاق افزایش یابد. بزاق ممکن است در هنگامی که عمل بلع در فرد مشکل می‌گردد درون دهان جمع شده و با اکسیژن و دیگر گازها مخلوط شود. تعداد مردمی که سالانه در آمریکای شمالی دچار هاری می‌شوند بسیار اندک است. بر مبنای اعلام CDC سالانه فقط 1 تا 3 مورد هاری از ایالات متحد آمریکا گزارش می‌شود. مردم دچار هاری ممکن است همان علایمی را که حیوانات مبتلا به هاری دچار آنها می‌شوند، یعنی کف کردن دهان، حالت تهاجمی شدید و هیدروفوبیا یا هراس از آب را تجربه نکنند. علایم هاری در انسان در مراحل اولیه شامل تب و ضعف است. همچنان که بیماری پیشرفت می‌کند علایم به اضطراب، گیجی، رفتار سراسیمه، توهم و اینسومنیا گسترش پیدا می‌کنند.

درمان هاری

هر کسی که ظن به مجاورت با ویروس هاری در مورد وی مطرح است. باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
توصیه‎ هایی برای مردم مواجه با ویروس هاری شامل موارد زیر است:

 • شستشوی دقیق و کامل نواحی مورد تماس یا زخم‎ها با آب روان و صابون به مدت دستکم پانزده دقیق و سپس ادامه پاکسازی ناحیه با آب روان.
 • مراجعه به پزشک یا بیمارستان برای تزریق ایمنی‎زایی در اولین فرصت ممکن. واکسن‎های هاری می‎توانند مانع تبدیل ویروس به عفونت شوند.

وقتی هاری به عفونت بدل شده باشد هیچ علاجی برای این بیماری وجود ندارد. مردمی که ظن مجاورت با ویروس هاری یا حیوانات عفونی در مورد آنها مطرح است باید برای اجتناب از عوارض تهدیدگر زندگی بلافاصله تحت ایمنی‎زایی اولیه قرار گیرند.

کف آوردن دهان نوزاد

اگر به تازگی صاحب فرزند شده اید و صحنه کف کردن دهان نوزاد در خواب، ممکن است شمارا بترساند، در واقع این اتفاق امری بسیار معمولی و طبیعی  است. از جمله دلایل مهم در کف کردن دهان نوزاد عبارت است از:

 • تغذیه بیش از حد
 • مایع آمنیوتیک
 • رفلاکس
 • عدم موفقیت در خوب آروغ زدن
 • عفونت

درمان کف آوردن دهان

هر کسی که دچار کف کردن دهان شده یا بروز آن را در دیگری شاهد می‌شود باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرد. درمان به میزان زیادی وابسته به علت کف کردن دهان است اما برای پیشگیری از عوارض جدی و برگشت‌ناپذیر به طور معمول درمان اورژانسی مورد نیاز است.

در زیر به گزینه‌های درمانی مربوط به علل شایع کف کردن دهان اشاره شده است:

علائم کف کردن دهان

کف کردن دهان علامت بسیار ناشایعی است. اما این عارضه با عوارض جدی سلامت مرتبط است. این عوارض شامل اوردوز دارو و مواد مخدر، تشنج، و عفونت هاری است.

اگر دهان کسی کف آورده باشد فرد حاضر در صحنه باید وی را به پهلو بخواباند و از باز بودن راه‌های هوایی در وی مطمئن شود و به اورژانس اطلاع دهد. در صورت عدم درمان اختلالات شناخته شده به عنوان علت کف آوردن دهان، آنها می‎توانند به اختلالات جدی سلامت، اغلب اوقات نارسایی ارگان و مرگ، منجر ‎شوند.

علت کف گوشه لب

داشتن دندان‌های کوتاه باعث می‌شود کف‌های ایجاد شده در دهان در گوشه‌های لب تجمع یابد، این اتفاق بیشتر در سالمندان که دندان‌هایشان خورده شده یا دندان‌های مصنوعی دارند رخ می‌دهد. برای درمان این عارضه لازم است که همواره به جای خیس کردن آن با زبان‌تان، محل عارضه را خشک نگه دارید. شما می‌توانید در ابتدا آن را با یک صابون غیر سمی بشویید و سپس روی آن آب ولرم بریزید و سپس رویش یک دستمال کاغذی تمیز بگذارید تا رطوبت اضافی گرفته شود.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را به شما میدهد. که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید. همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

بیمه تکمیلی دندانپزشکی

شما با تهیه بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز مشمول برخورداری از ۵۰ درصد کاهش هزینه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی شده و میتوانید از تمامی خدمات دندانپزشکی با هرهزینه ای بدون سقف و محدودیت در سراسر کشور بهره بگیرید. در صورتی که سایر بیمه نامه ها دارای سقف استفاده از خدمات به صورت سالانه هستند. از اصلی ترین مزایای داشتن بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز این است که می‌توانید با اطمینان بیشتری در مورد پوشش هزینه‌های ناگهانی و گزاف دندانپزشکی خود دست یابید.

ارزان ترین بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید تنها با پرداخت حق عضویت اولیه تا یک سال از ارزان ترین بیمه دندانپزشکی با عنوان مهراز کارت، بدون پرداخت هیچگونه هزینه جانبی دیگری استفاده نموده. و همچنین میتوانید تا ۵ سال متوالی پس از دریافت مهراز کارت با پرداخت یک سوم هزینه اولیه آن را تمدید نمایید. علاوه بر این شما به ازای دریافت خدمات در مراکز درمانی مهراز کارت میتوانید از کاهش هزینه ۵۰ درصد واقعی استفاده نمایید. و این در حالی است که بسیاری از مراکز بیمه نهایتا ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی را پوشش میدهند.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. وای خیلی صحنه ترسناکی هست کف بالا اوردن بعد از شیر خوردن کودک طبیعیه این ؟

   • admin
   • مهر ۱۹, ۱۴۰۰

   با سلام خیر طبیعی نیست، باید به پزشک جهت معاینه مراجعه شود.

 2. سلام خواهر من ۷سالشه و هیچ بیماری نداره ولی امروز یهویی بیهوش میشه و به گفته بابام که اولین نفر رسیده بهش میگه دهنش کف داشته و خواهرمو به حالت مرده رسوندیم بیمارستان جوری بوده که فک کردیم به بیمارستان نمیرسه

 3. به نظر شما مشکل خواهرم چیه

  1. با سلام احتمال داره مشکل ایشون بیماری صرع باشه.

 4. سلام من امروز یهویی تو دهانم مرکز جم شد تف کردم بیرو ۲بار اتفاق افتاده برام مشکلی ندارم میشه بگید دلیلش چیه

  1. با سلام مشکل خاصی نیست دوست عزیز گاهی به دلیل تغذیه نامناسب ممکنه اتفاق بیفته

 5. سلام من خواب بودم بیدار شدم همسرم گفت موقع خواب دهنم کف حالت داشت قبلاً هم چن بار این اتفاق رو دیده بود از من ب هم گفت بود

  1. با سلام محتوای پیش رو دقیقا مناسب مورد شماست لطفا با دقت مطالعه بفرمایید و در صورت نیاز به مشاوره رایگان با پزشک روی سایت ثبت نام کنید لطفا.

   1. سلام وقت بخیر،من یه مدت میشه که بعد صحبت کردن تو دهنم کف جمع میشه و حتی شستم دهنمو دوباره جمع شد،گاهی حین درس خوندنم اینجوری میشم دلیلش چی میتونه باشه؟ممکنه مشکل جدی ای باشه؟

    1. سلام وقت بخیر خیر ممکنه بخاطر سردی بدن باشه اما برای اینکه خیالتون راحت باشه میتونید با مهرازکارت تماس بگیرید

 6. با سلام و وقت بخیرکودک هشت ساله که دارای بیماری سی پی هست ،چند روز هست که از دهانش کف و خلط فروان خارج میشود،یک دستش به همرا هر دو پا خیلی سرد و دمای پایین و یکی از دستهایش داغ و دمای بالایی دارد تا حالا سابقه نداشته این وضعیت رو نداشته، بنظر شما دلیلش چیه

  1. با سلام لطفا فورا به پزشک اورژانس مراجعه کنید.

 7. مرسی از مطالب مفیدتون

  1. با سلام ممنون از انتخابتون. خوشحالیم که مطالب براتون مفید واقع شد. در خدمتتون هستیم :)

 8. جالب بود ممنون

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.