علت تاول زدن زبان

علت تاول زدن زبان

علت تاول زدن زبان

مبتلا شدن به تاول یا زخم روی زبان آزار دهنده و در صورت گسترده بودن تاول ها و تعداد زیاد آن ها باعث نگرانی می شود. علت تاول زدن زبان ممکن است جراحت یا زخمی ساده و کوچک باشد. یا اینکه یک مشکل زمینه ای در سلامت بدن باشد. بعضی از زخم های دهان و زبان خود به خود از بین می روند. ولی در بعضی مواقع بقیه اختلالات به درمان جدی نیازمندند. هر فردی که مشاهده کند این ضایعات نگران کننده است حتما به پزشک مراجعه نماید.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید هزینه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

انواع تاول زبان و علت تاول زدن زبان

تاول های روی زبان ممکن است زخم شانکر بوده باشد. و یا علامتی از طیف بیماری های دهان و لثه باشد. از علت های تاول زدن زبان و همچنین انواع آن را در این مطلب بیان می کنیم.

زخم شانکر

زخم های شانکر به زخم هایی گفته می شود که سفید و یا سفید مایل به زرد هستند.  این زخم ها داخل دهان و در بخش داخلی لب ها و لثه ها و یا روی زبان به وجود می آیند. این زخم و جراحت ها از شایع ترین زخم های دهان هستند. که تا 25 درصد جمعیت جهانی به آن مبتلا می شوند. در صورتی که دلیل اصلی این عارضه هنوز مشخص نشده است. بعضی از محرک ها مانند آسیب دیدگی های دهان و لثه، اضطراب و استرس و همچنین تغییرات هورمونی می تواند شکل گیری این عارضه را به وجود آورد. وجود این زخم ها بر روی زبان بسیار دردناک تر است. برای برطرف کردن درد می توان از مسکن ها استفاده نمود. ولی در واقع باید از درمان هایی که در این مقاله بیان می کنیم استفاده شود. تا درمان به صورت ریشه ای درمان شود.

پاپیلیت گذرای زبان

از دیگر علت های تاول زدن زبان پاپیلیت گذرای زبان می باشد. در این بیماری برآمدگی های کاذبی روی زبان به وجود می آید. این برامدگی ها از پرزهای چشایی بزرگ تر هستند. طاهری برجسته و دایره واری دارند. فردی که مبتلا به پاپیلیت گذرای زبان شده است ممکن است این تاول ها را تشخیص دهد. این برامدگی ها مانند زمانی است که مواد غذایی داغ خورده باشید و روی زبان تاول و یا برجستگی هایی شبیه به بافت زبان ولی بزرگ تر و دردناک داشته باشید، می باشد. این برجستگی ها نگران کننده نیستند و محققان این اختلال را بی ضرر دانسته اند. این برامدگی ها به مرور از بین می روند.

علت تاول زدن زبان

علت تاول زدن زبان

برفک دهان

برفک دهان بیشتر در اثر عفونت با مخمر کاندیدا به وجود می اید. از دیگر علت های تاول زدن زبان این بیماری است. که معمولا برای نوزادان ه وجود می آید. ولی احتمال درگیر شدن دیگر افراد که با مشکل ضعف سیستم ایمنی مواجه هستند وجود دارد. برفک دهان لکه هایی سفید رنگی است که روی زبان داخل لپ و سقف دهان و روی لثه ها به وجود می آید. دلیل آن رشد بیش از حد مخمر است. و روی زبان شکل می گیرد. و شبیه به تاول می باشد. این لکه های سفید باعث به ئوجود آمدن حسی مانند اینکه پنبه در دهان باشد به وجود می آورد. درد آور است و در هنگام غذا خوردن درد بیشتری را به وجود می آورد. همچنین حس چشایی را نیز از بین می برد.

***برای درمان برفک دهان از داروهای ضد ویروس استفاده می شود.***

جهت مراجعه به دندانپزشکی ارزان کلیک کنید…

صدمات زبان

صدمات زبان ممکن است سبب ایجاد زخم باز و یا تاول هایی بر روی زبان شوند. این صدمات بر اثر مواردی به وجود می آیند که در زیر آمده است:

* گاز گرفتن زبان در هنگام جویدن و یا تصادف و زمین خوردن
* داروهایی که بعد خوردن به زبان می چسبند
* خوردن غذاهایی که ادویه های زیاد و اسیدی دارد
* خوردن چیپس بیش از حد
* خوردن مواد غذایی بسیار داغ

***افرادی که مستعد صدمات زبان هستند و زبان حساسی دارند برای سلامت خود باید از این محرک ها دوری کنند.***

تاول تبخالی |درمان تاول تبخالی چگونه است؟

لایکن پلانوس

یکی دیگر از علت های تاول زبان لایکن پلانوس می باشد. این نوع بیماری بسیار نادر است. نمای طاهری آن شبیه به تاول و سفید و برجسته است. احتمال به وجود آمدن آن بر روی زبان بیشتر است. این عارضه ممکن است داخل گونه ها نیز به وجود آید. همچنین ممکن است روی جمجمه و روی ناخن ها و دیگر قسمت های پوست نیز به وجود آید. این اختلال ممکن است باعث درد و ناراحتی نشود. ولی در مواردی که این درد مزمن شود باید درمان شود.

سندرم سیوگرن

سندرم سیوگرن که باعث التهاب غده های بزاقی و دیگر نواحی دهان می شود. این بیماری سبب بروز زخم ها و نیز علایمی مانند خشکی دهان و خشکی چشم و همچنین تغییرات پوستی و مفصل ها می شود. پزشکان برای کنترل التهاب و درمان سندرم سیوگرن داروهای مختلفی را تجویز می کنند.

بیماری بهجت

از دیگر علت های تاول زدن زبان بیماری بهجت است. در این بیماری که سبب ملتهب شدن رگ های خونی و نیز زخم های دردناک در دهان می شود. همچنین در این بیماری تاول هایی در دهان به وجود می آید. این تاول ها از علائم اولیه این بیماری می باشد. زخم ها مانند زخم های شانکر سفید و یا زرد کم رنگ هستند. به شکل دایره و برآمده هستند. همچنین علامت های دیگری مانند:

* ملتهب شدن چشم و یا مفصل ها
* مشکلات گوارشی
* اولسرهای تناسلی
* زخم های پوستی

داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود و نیز نوع تغذیه می تواند در بهبود این بیماری بسیار تاثیرگذار باشد.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

سرطان دهان و علت تاول زدن زبان

سرطان دهان باعث تغییراتی در دهان می شود. در این نوع بیماری زخم زبان و نیز زخم های روی گونه و یا روی لثه ها از بین نمی رود و طولانی مدت باقی می ماند. دیگر علائمی که در این بیماری وجود دارد عبارتند از:

* لکه غیر معمول قرمز و یا سفید درد هان
* توده و یا برامدگی در دهان
* لق شدن دندان ها
* احساس بی حسی در ناحیه گردن و یا صورت
* مشکل در جویدن
* دشواری در صحبت کردن
* مشکل در بلعیدن

***در صورتی که به موقع سرطان دهان تشخیص داده شود قابل درمان است. در صورت داشتن هر مورد از این علائم حتما به پزشک مراجعه نمایید.***

زبان سفید | پیشگیری از زبان سفید چگونه است؟

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

قطعا از مهمترین ویژگی هایی که میتوان برای یک کارت تخفیف دندانپزشکی نام برد، میزان پوشش دهی آن است که در این میان کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصدی به عنوان بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی از سوی کاربران، شناخته شده است.از دیگر ویژگی‌های بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی می‌توان به سرعت و سهولت در استفاده، پوشش وسیع خدمات دندانپزشکی و تخفیف‌های متنوع اشاره کرد. به علاوه مهراز کارت بدون پرداخت هزینه ماهانه و تنها با پرداخت یک هزینه سالانه بسیار جزئی ارائه می‌شود که از لحاظ مالی نیز برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

درمان تاول زبان

بهترین رویکرد درمانی برای تاول  زدن زبان به علت زمینه‌ای بستگی دارد.

درمان خانگی تاول زبان

برخی راهکارهای کلی برای سرعت بخشیدن به ریکاوری و پیشگیری از شکل‌گیری تاول زبان در آینده شامل موارد زیر است:

* قرقره مداوم  آب‌ و نمک گرم

* آب کشیدن دهان پس از هر وعده غذا به ویژه پس از خوردن غذاهای بسیار اسیدی

* خارج کردن دندان مصنوعی از دهان در هنگام خواب شبانه

* رعایت بهداشت دهان و دندان

درمان پزشکی تاول زبان

پزشک توصیه‌های خاصی را بر مبنای تشخیص بیماری و درمان تاول زبان ارائه می دهد:

* مصرف آنتی‌بیوتیک برای درمان رشد بیش از حد باکتری

* استفاده داروهای ضد قارچ برای مداوای رشد بیش از حد مخمر

* قرقره با دهانشویه طبی

* استفاده از داروهای افزایش دهنده تولید بزاق

هنگامی به دکتر مراجعه کنیم برخی زخم‌ها یا تاول‌های زبان خود به خود برطرف می‌شوند، اما هر کسی که در این مورد دچار نگرانی باشد باید به پزشک مراجعه کند، که می‌تواند اختلالات دیگر را از تشخیص خارج کرده و بهترین درمان‌های لازم را توصیه کند.

تاول روی زبان| درمان تاول روی زبان چگونه انجام میشود؟

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

با در نظر داشتن هزینه های بسیار بالای ایمپلنت دندان، داشتن بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت که بتواند درصد قابل توجهی از هزینه های بالقوه و مرتبط با آن را پوشش دهد قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. شما با داشتن این بیمه میتوانید به بهترین متخصصان ایمپلنت دسترسی داشته باشید و از خدمات با کاهش هزینه 30 درصدی مهراز کارت برای ایمپلنت و همچنین سایر خدمات با کاهش هزینه 50% بهره مند شوید.

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

دانلود PDF مقاله 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. بچه ها هم زبونشون تاول میزنه؟

  1. با سلام بله امکانش هست. ولی در بزرگسالان بیشتر اتفاق میفته.

 2. وقتی زبون تاول میزنه چقدر زمان میبره خوب شه؟

  1. با سلام در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان طی 3 الی 4 روز برطرف میشه.

  • mina
  • شهریور ۸, ۱۴۰۱

  داروی خاصی داره؟

  1. با سلام اینکه برای درمان تاول زبان چه دارویی مناسبه بستگی به علت بروز این عارضه و همچنین نظر پزشک داره.

 3. تاول روی زبون خطرناکه؟

  1. با سلام در صورتی که درمان نشه بله ممکنه باعث بروز عفونت در داخل دهان بشه.

 4. تاول های روی زبان کودگ که بسیتر بدبو هستند نشانه چیه و ایا خطرناگ هستند

  1. با سلام این تاول ها ناشی از ورود میکروب و ایجاد عفونت در دهان هستن. اگر با مصرف دهانشویه و سایر ضدعفونی کننده ها برطرف نشد به دندانپزشک مراجعه کنید لطفا.

 5. سلام من زبونم مثل جوش باد کرده، چجوری میتونم درمان کنم

  1. با سلام پیشنهاد میشه فورا به پزشک مراجعه کنید.

 6. سلام من چجوری میتونم کارت مهراز تهیه کنم؟

  1. با سلام جهت تهیه مهراز کارت میتونید روی سایت ثبت نام کنید و یا به صورت تلفنی اقدام کنید :)

 7. سلام یه مدتی میشه انتهای گلو باد داره مثل جوش از چی میتونه باشه؟

  1. با سلام ممکنه به دلیل مصرف برخی داروهای شیمیایی باشه.

 8. خیلی مفید بود ممنون

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.