انواع روکش دندان عصب کشی شده

انواع روکش دندان عصب کشی شده

انواع روکش دندان عصب کشی شده

از قسمت های اصلی دندان که هم در زمان جویدن و هم از جنبه زیبایی بسیار حایز اهمیت است تاج دندان است. این قسمت از دندان به دلایل متفاوتی دچار آسیب و یا تغییر رنگ می شوند. تاج دندان توانایی ترمیمی ندارد. و برای اصلاح آن باید اقدامات دندان پزشکی انجام داد. روکش های دندانی برای حفظ دندان های پر شده و عصب کشیده شده و یا برای زیبایی دندان ها به کار می رود.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

روکش های دندانی

روکش های دندان و یا همان تاج دندان مصنوعی پروتزی است که روی دندان های اصلی قرار می گیرد. با قرار دادن روکش دندان عیوب دندان مانند کوتاه بودن ، دو رنگ بودن دندان و یا نا فرم بودن دندان ترمیم و جبران می شود. دندان ها با داشتن روکش ها عمر طولانی تری دارند. و از آسیب های احتمالی در امان ترند.
روکش دندان با تجهیزات خاص دندان پزشکی ساخته می شود. با قالب گیری توسط دندان پزشک شکل و فرم آن به لابراتوار ارسال شده و با مواد خاص مانند سرامیک، رزین، کامپوزیت ساخته می شوند.

روکش دندان عصب کشی شده

انواع روکش دندان عصب کشی شده

انواع روکش دندان عصب کشی شده

چه موقع از روکش دندان استفاده می شود؟

همانطور که در بالا بیان شد. یکی از ببهترین روش ها برای ترمیم و یا جایگزین کردن تاج دندان، روکش ها دندانی است. زمانی که تاج دندان آسیب می بیند. به دلایل پوسیدگی و یا شکستن و ترک خوردن و برای اصلاح دندان های نامرتب از روکش دندان استفاده می شود. در زیر مواردی که با روکش دندان اصلاح می شوند را توضیح می دهیم.

روکش دندان ارزان

روکش دندان برای دندان های شکسته

یکی از مواردی که از روکش دندان برای درمان دندان استفاده می شود. شکستگی دندان هاست. شکستگی ها زمانی که وسیع باشند. با مواد پر کننده اصلاح نمی شوند. زیرا این مواد خود به بخشی نیاز دارند تا خود را روی دندان حفظ کنند. بنابراین زمانی که دندان با شکستگی های بزرگ با مواد پر کننده پر شد. باید روکش دندانی رو آنها اعمال شود. تا هم از ریزش مواد پر کننده جلوگیری شود. هم از بقیه تاج دندان محافظت شود.

روکش دندان برای دندان های پوسیده

زمانی که دندان ها دچار پوسیدگی های زیادی باشند. مانند دندان های شکسته به ترمیم با مواد پر کننده می باشند. همانطور که در بالا بیان شد. برای حفظ و نگهداری و نیز طول عمر دندان باید از روکش ها دندانی استفاده کرد.

روکش دندان عصب کشی شده

زمانی که پوسیدگی و یا آسیب به عصب دندان رسیده باشد. باید توسط دندان پزشک آن دندان عصب کشی شود. زمانی که دندان عصب کشی می شود. به عبارتی مرده است. و توان و استقامت خود را تا حد زیادی از دست می دهد. این دندان بعد از ترمیم با مواد پر کننده باید برای بقای خود روکش شود. تمامی روکش های دندانی برای دندان های عصب کشی شده می تواند به کار رود. در این مطلب انواع روکش ها را توضیح می دهیم تا از کاربرد و مزایای آنها مطلع شوید تا در زمان انتخاب روکش دندان خود با طیب خاطر آنها را انتخاب نمایید. البته دندان پزشکان دلسوز مشاوران بسیار خوبی برای مشورت در انتخاب روکش مناسب برای دندان هایتان می باشند.

خدمات دندانپزشکی با کارت تخفیف

1- روکش تمام فلز

روکش دندانی تمام فلز مانند طلا از دبر باز برای دندان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. این نوع روکش علاوه بر استحکام و مقاومت بالایی که دارد. با بدن انسان سازگار است. و می تواند تا سالها بدون خوردگی و یا ترک خوردگی روی دندان باقی بماند. روکش طلا بسیار گران بوده و امروزه کمتر از آن استفاده می شود. با استفاده از روکش طلا هیچ تغییر رنگی در لثه ها پدید نمی آید.

– در مقابل فشار جویدن بسیار مقاومند.
– طول عمر بالایی دارند
– با مکانیسم بدن انسان سازگارند
– به دلیل رنگ طلایی آن برای دندان های عقبی مناسب است.

2- روکش تمام سرامیک

روکش های سرامیکی از انواع جدید روکش ها هستند. این روکش ها به دلیل رنگ سفیدی که دارند. بیش از سایر روکش ها مورد توجه افراد قرار گرفته اند. این روکش با تکنولوژی دیجیتالی کد/کم مانند دندان های اصلی طرای و ساخته می شود. رنگ روکش دندان سرامیکی قابل تغییر است. و می تواند همرنگ بقیه دندان ها ساخته شود. ولی بعد از ساخت تغییر رنگ آن ممکن نیست. استحکام این روکش بالاست. و طول عمر آن 5 تا 15 سال می باشد.

-مقاومت مطلوب در برابر تغییر رنگ به مرور زمان
– سازگار با بدن انسان
– زیبایی و درخشندگی و رنگ پذیری برای دندان ای هر فرد

هزینه روکش دندان | قیمت روکش دندان

3- روکش های ترکیبی

این نوع روکش ها از ترکیب فلز و سرامیک ساخته و طراحی می شوند. این روکش ها را (پی اف ام) می گویند. علاوه بر استحکام بالا از زیبایی مطلوب و خوبی برخوردارند. اسکلت این روکش ها از فلز بوده و رویه آن از سرامیک ساخته می شود.

– دوام بالایی دارند به جهت اسکلت فلزی که دارند.
– زیبایی و درخشندگی به جهت روکش سرامیکی که دارند.

4- روکش استیل

این نوع روکش ها برای ترمیم دندان شیری کودکان استفاده می شود. و به طور موقتی روی دندان ها قرار می گیرد.مقاومت بسیار بالایی دارد. و همچنین ارزانترین روکش ها می باشد.

روکش دندان برای اصلاح رنگ تیره دندان ها

در برخی مواقع دندان ها به دلایلی مانند عادن های اشتباه غذایی، مصرف دخانیات و الکل رنگ سفید و درخشندگی خود را از دست می دهند. برای روکش این نوع دندان ها از لمینت و یا کامپوزیت که از مواد سرامیکی و کامپوزیتی ساخته و طراحی می شوند. به دست می آیند.

بریج و یا پل

این نوع دندان ها که جایگزین دندان های از دست رفته می باشند. در واقع همن روکش های دندانی هستند. که از موادی مانند رزین کامپوزیت که ماده ای بسیار سبک است ساخته شده اند.

بیمه دندانپزشکی برای روکش دندان

روکش هایی برای ایمپلنت

زمانی که ایمپلنت ها طراحی می شوند. تاج دندانی که برای آنها ساخته می شود. همان روکش ها هستند. این روکش ها با موادی سبک و مستحکم مانند رزین کامپوزیت و یا سرامیک ساخته می شوند.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.