آسم | درمان آسم

آسم

آسم چیست؟

با توجه به هوای آلوده این روزها بهتر است راجع به آسم بیشتر بدانیم.

آسم بیماری شایعی است که ازهر 10 کودک یک نفر و از هر 20 بزرگسال یک نفر را مبتلا می کند. بسیاری چنین می اندیشند که آسم بیماری است که از دوران طفولیت شروع می شود. اما ممکن است آسم در هر سنی بروز کند. همچنین ممکن است در سال های نوجوانی بهتر شود و یا کاملا از بین برود. اما نزدیک به 50% کودکان مبتلا به آسم هنوز در بزرگسالی نیز مشکلاتی خواهند داشت.

ممکن است آسم در افراد یک خانواده دیده شود. اما بستگان اغلب بیماران ، مبتلا به آسم نیستند .آسم علاج قطعی ندارد اما قابل کنترل است. به طوری که می توان از بروز حمله های آسمی پیشگیری کرد. اکثر افراد مبتلا به آسم با درمان مناسب و منظم بدون غیبت از مدرسه یا کار می توانند به زندگی طبیعی خود ادامه دهند و حتی از ورزش و شرکت در دیگر تفریحات لذت ببرند.

کار ریه ها چیست؟

برای دانستن این که آسم چیست باید بدانیم که کار ریه ها چیست ؟ در حین انجام عمل دم ، ریه ها اکسیژن موجود در هوا را می گیرند و وارد خون می کنند. سپس خون با جریان خود اکسیژن را به بخش های مختلف بدن می رساند.در عین حال خون دی اکسید کربن را جمع می کند و به ریه ها برمی گرداند و این دی اکسید کربن همراه هوای بازدمی از ریه ها خارج می شود. هوا از طریق یک سری لوله های شاخه ای به ریه وارد و از آن خارج می شود. که به این لوله ها (لوله های برونشی ) گفته می شود.

در مسیر تنفسی با وجود آسم چه اتفاقی می افتد؟

لوله های برونشی بیماران مبتلا به آسم منقبض می شود. از آنجایی که انجام عمل دم و بازدم از میان این لوله های باریک مشکل می باشد، بیماران مبتلا به آسم دچار علائم تنگی نفس ، خس خس سینه و احساس فشار در قفسه سینه می شوند. به علاوه در این افراد خلط چسبناک هم تولید می گردد که با سرفه بالا می آید و یا در فرد احساس گرفتگی سینه ایجاد می کند.

.جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

علت آسم چیست؟

با وجود انجام تحقیقات وسیع علت آسم هنوز ناشناخته می باشد.

چه عواملی این بیماری را تشدید میکند؟

در اکثر مواقع شدت بیماری آسم دلیل واضحی ندارد. اما اغلب برخی چیزها باعث وخامت آسم می شوند :
سرما خوردگی معمولی یا آنفلونزا آسم را بدتر می کند. که ممکن است 6 هفته به طول بیانجامد مگر آن که درمان مناسب انجام گیرد.
حملات آسمی اغلب در اثر آلرژی ایجاد می شود. چیزهایی که معمولا افراد مبتلا به آسم به آنها حساسیت دارند عبارتند از : گرده گیاهان، گرد و غبار خانه و پشم حیوانات. از هر 50 فرد آسمی یک نفر به آسپرین حساسیت دارد.

تاثیر ورزش

ورزش خصوصا در هوای سرد ممکن است موجب بروز حملات آسمی شود اما با درمان صحیح به خوبی می توان آسم ناشی از ورزش را کنترل کرد. در مجموع از آنجایی که ورزش و نرمش برای افراد مبتلا به آسم مفید است این افراد نباید از انجام آنها بپرهیزند.
محرک هایی از قبیل دود دخانیات ،‌دود غلیظ و هوای پر غبار اغلب منجر به حملات آسمی می شود. در برخی از افراد مبتلا به آسم تحریکات روانی ( خشم ، اضطراب و حتی خوشحالی زیاد‌) می تواند موجب بروز حمله شود. این که بعضی مردم می گویند ( اعصاب خراب ) باعث آسم می شود، صحت ندارد.

مصرف اغلب قرص ها و داروها برای افراد مبتلا به آسم بی خطر است. با این وجود ، در صورت ابتلای بیمار به فشار خون بالا و یا بیماری قلبی ممکن است برخی داروها ایجاد عوارض کنند که در این صورت از داروهای جایگزین استفاده می شود .

در صورت تردید ،‌ بیمار باید با پزشک خود مشورت کند و همچنین نباید بدون در نظر گرفتن توصیه های پزشک خود مشورت کند و همچنین نباید بدون در نظر گرفتن توصیه های پزشکی و به طور ناگهانی مصرف داروهای خود را قطع کند.

چه درمانهایی برای این عارضه وجود دارد؟

آسم علاج واقعی ندارد. اما بیشتر افراد مبتلا به آسم با درمان صحیح ،‌کاملا به زندگی عادی خود ادامه می دهند. درمان های بسیاری برای آسم در دسترس است. که معمولا به صورت اسپری و گاه به صورت قرص مصرف می شود. برخی از درمان ها به منظور بهبود سریع در موارد حاد آسم بکار می رود. ولی دیگر درمان ها را باید برای تاثیر بهتر آنها به صورت منظم استفاده کرد. (‌این درمان ها را پیشگیرنده ها می نامند ). بیمار باید در مورد درمان با پزشک خود مشورت کند و برای این که داروها حداکثر تاثیر را داشته باشند مطمئن شود که چگونگی مصرف داروها را می داند. اگر چه نفس تنگی و خس خس وجود نداشته باشد.

چه مواقعی درمانهای شدیدتر لزوم پیدا میکند؟

دانستن مواقعی که علائم آسم در تشخیص تشدید یافته و یا احتیاج به درمان شدیدتر دارد مهم است. آسم اغلب در شب بدتر می شود و یکی از علائمی که نشان دهنده نیاز بیمار به درمان بیشتر می باشد. بیدار شدن از خواب در شب یا صبح زود در اثر خس خس سینه یا تنگی نفس است .معمولا کودکان مبتلا به آسم شب ها به علت سرفه از خواب بیدار می شوند و این را می توان نشانه ای برای نیاز به درمان بیشتر تلقی کرد. در صورتی که بیمار در طول روز خس خس بیشتری داشته باشد به طوری که مجبور شود از اسپری های خود به دفعات بیشتر از معمول استفاده کند ،‌باید به پزشک خود مراجعه کند.

درباره آسم چه میدانید؟

آسم از جمله بیماریهای شایع غیر واگیر است که برای تمام سنین از شیرخوارگی تا دوران کهولت مشکلات زیادی فراهم می کند. آسم یک بیماری جدی و مزمن ریه است که غالباً با التهاب مجاری هوایی همراه است. و ممکن است سبب مشکلات تنفسی شود. مزمن به این معنا است که بیماری همیشه وجود دارد حتی زمانی که بیمار احساس ناخوشی ندارد. در صورت تحریک مجاری هوایی در فرد مبتلا به آسم ، علائم خس خس ، سرفه ،تنگی نفس و فشردگی قفسه سینه عدم تحمل ورزش ظاهر می شود و تنفس طبیعی وراحت برای بیمار دشوار می گردد.

علائم آسم عود کننده هستند و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشند. حملات آسم ممکن است خفیف یا شدید وگاه کشنده باشند ودر حملات شدید مراقبتهای پزشکی لازم است. این بیماری می تواند در هر سنی بروز کند. علت دقیق واصلی آسم هنوز نامشخص است. ولی آنچه تاکنون روشن شده نشان می دهد که برخی از افراد بویژه شیرخوران که سابقه مثبت آلرژی (حساسیت ) در خانواده دارند زمانی که در معرض دود سیگار، گرده گیاهان و قارچ ها یا حیوانات خانگی و سوسک ها قرار می گیرند شانس زیادتری برای ابتلا به آسم پیدا می کنند.

آیا آسم قابل پیشگیری است؟

حملات آسم قابل پیشگیری است. هر بیمار باید از عوامل محرک ومزاحمی که سبب التهاب مجاری هوایی وبدتر شدن بیماری آسم می شوند اجتناب کند.

تا کنون راه حلی برای ریشه کن کردن آسم پیدا نشده است. ولی این بیماری را می توان به شکلی درمان وکنترل کرد زندگی با آسم در بیشتر موارد بدون درد سر است.

آسم چگونه کنترل میشود؟

آسم یک بیماری مزمن است. معمولاً بیمار نیاز به مراقبت پزشکی پیوسته و منظم دارد. بیماران مبتلا به آسم متوسط تا شدید می توانند با استفاده از داروهای طویل الاثر که توسط پزشک توصیه می شود بطور روزانه التهاب مجاری هوایی خود را کنترل کنند وبه این وسیله علائم وحملات بیماری را پیشگیری نمایند. در صورت ظهور علائم داروهای سریع الاثر (مانند داروهای استنشاقی ) برای تسکین آنها بکار میرود.

به نکاتی جهت پیشگیری از حملات آسم اشاره میکنیم:

 • از حضور در خانه ای که حیوان حساسیت زا دارند اجتناب کنید.
 • حیوانات دست آموز را از خانه بیرون ببرید.
 • از بکار بردن بالش یا تشک حاوی پر، پشم وکرک اجتناب کنید.
 • بالشها وتشک ها را در پوششهایی پلاستیکی و غیر قابل نفوذ بپیچید.
 • کلیه ملحفه ها را هفته ای یکبار در آب داغ (55 درجه سانتیگراد) بشویید.
 • در صورت امکان از قالی بعنوان کف پوش استفاده نکنید.
 • در فصول گرده افشانی پنجره ها را بسته نگه دارید.
 • در صورت ابتلا به آسم به هیچ وجه سیگار نکشید واجازه سیگار کشیدن در خانه را به هیچ کس ندهید.

تغذیه انحصاری شیرخواران با شیرمادر تا 6 ماهگی یکی از مهمترین راه های پیشگیری از وقوع آسم و سایر حساسیتها در کودکانی است که سابقه چنین بیماریهایی را در خانواده خودشان دارند.

بیمارى آسم در واقع نوعى افزایش پاسخ راه هاى هوایى به محرک هاى مختلف است. در واقع افزایش تحریک پذیرى و حساسیت مجارى هوایى به محرک هاى داخلى و خارجى سبب ایجاد التهاب در راه هاى هوایى مى شود. که به صورت انقباض و تنگى گسترده مجارى هوایى تظاهر مى کند و در این حالت است که بیمار به دلیل تنگى شدید راه هاى هوایى دچار تنگى نفس و سرفه مى شود.

علائم بیماری آسم به چه شکلی بروز پیدا میکند؟

آسم یک بیمارى دوره اى است و بیماران خصوصاً افراد جوان و کودکان ممکن است در هنگام معاینه هیچ گونه نشانه غیرعادى نداشته باشند. بیماران در فواصل بین حملات حاد آسم بدون علامت هستند. در حمله حاد آسم علائم به صورت تنگى نفس، خس خس سینه و سرفه بروز مى کند. اما در کل علائم آسم خصوصاً در کودکان بسیار متفاوت است به گونه اى که در بعضى از موارد مادر کودک آسمى فقط متوجه ضعف عمومى، خستگى و خمودگى و کاهش فعالیت کودک خود مى شود. سرفه در بچه ها ممکن است تنها علامت باشد.

اما از علائم مزمن آسم سرفه هاى خشک پشت سر هم و متناوب است. تقریباً تمام بیماران آسمى، شب ها بدحال تر مى شوند و بسیارى از بیماران صبح ها پس از خواب شبانه هنگام نفس کشیدن احساس سختى و فشار روى قفسه سینه دارند.

چه عواملی در بروز حمله آسم موثرند؟

در بیشتر از ۵۰ درصد بیماران مبتلا به این بیماری خصوصاً کودکان سابقه شخصى یا خانوادگى آلرژى مانند آب ریزش بینى، کهیر و اگزما و یا آلرژى هاى غذایى وجود دارد. در آسم آلرژیک مواد آلرژن یا حساسیت زا مانند گرده گیاهان، اجزاى حیوانى مثل مو، پر، پشم، گرد و غبار خانگى و قارچ ها سبب افزایش شدت بیمارى مى شوند. بنابراین در مورد بیمارانى که زمینه آلرژى دارند باید تا سر حد امکان رویارویى با مواد حساسیت زا را کاهش داد. وجود حیوانات خانگى، سوسک، کپک، مو، پشم و پر حیوانات در محیط زندگى در بروز حملات آسم موثر است.

محیط زندگى باید کاملاً تمیز و عارى از هرگونه گردوغبارى باشد. در واقع در گرد و خاک هاى خانگى، لاى پرز هاى فرش و موکت بندپایان بسیار کوچکى وجود دارند که به آنها «مایت» گفته مى شود. مایت ها با چشم غیرمسلح دیده نمى شوند و به صورت انگل در محیط زندگى انسانى و حیوانى زندگى مى کنند. ورود مایت ها به دستگاه تنفس سبب بروز و افزایش شدت بیمارى آسم مى شود. پس لازم است که براى کاهش و کنترل حملات آسم محیط زندگى بیماران را تا جایى که ممکن است از عوامل خطرآفرین و حساسیت زا پاکسازى کنیم.

آسم غیر آلرژیک

آسم غیرآلرژیک ممکن است ناشى از حساسیت به دارو ها مثل آسپرین و دارو هاى مشابه و یا ناشى از عوامل شغلى و یا عفونت هاى دستگاه تنفسى باشد.
در فصول سرد سال با افزایش عفونت هاى دستگاه تنفسى فوقانى چه از نوع ویروسى و چه باکتریایى علائم بیمارى آسم شدیدتر مى شود. از این رو براى پیشگیرى از ابتلا به عفونت هاى تنفسى براى کودکان آسمى واکسن آنفولانزا توصیه مى شود.
ورزش و فعالیت، خنده، هواى سرد و خشک، بوى قوى و محرک هایى مثل دود سیگار و تنباکو، رنگ و بخارات شیمیایى و حتى استرس هاى روحى-روانى مانند ترس، اضطراب و عصبانیت نیز بیمارى آسم را شدیدتر مى کند.

برای کاهش حملات آسم چه کنیم؟

آگاه بودن بیماران آسمى با سرشت بیمارى آسم، استفاده صحیح از درمان ها و پرهیز جدى از مواد حساسیت زا با تغییر زندگى و پاکسازى محیط زندگى و شناخت عوامل تشدید کننده بیمارى همه و همه در کنترل و پیشگیرى از بروز حملات آسم بسیار موثر است.
آسم هرگز به طور کامل قابل علاج نیست و معمولاً درمان و اداره طولانى مدت براى کنترل آن نیاز است.
یکى از راه هاى درمان بیمارى آسم استفاده از اسپرى هاى استنشاقى است که معمولاً توسط بیماران ترجیح داده مى شود. سالبوتامول و تربوتالین از جمله اسپرى هایى هستند که به طور شایع نسخه مى شوند.

اما یکى از علل اصلى عدم پاسخ ایده آل به این دارو هاى استنشاقى استفاده نادرست از آنها است و بایستى طرز صحیح استفاده از آنها به بیماران آموزش داده شود:

روش صحیح مصرف:

۱- قوطى را هم دماى بدن گرم کنید و چند ثانیه تکان دهید.

۲- درپوش را برداشته و یک بازدم متوسط انجام دهید.

۳- انگشت سبابه را در ته قوطى و انگشت شست همان دست را در پایین قوطى قرار دهید.

۴- قوطى را عمودى نگه داشته و دهانه قوطى را کمى داخل دهان کنید و شروع به دم آهسته کنید.

۵- پس از شروع دم، دو انگشت را کمى فشار دهید تا دارو آزاد شود آن گاه قوطى را کنار برده، دم را کامل کرده و ۴ تا ۱۰ ثانیه نفس خود را نگه دارید.
اما از علائم مزمن آسم سرفه هاى خشک پشت سر هم و متناوب است. تقریباً تمام بیماران آسمى، شب ها بدحال تر مى شوند و بسیارى از بیماران صبح ها پس از خواب شبانه هنگام نفس کشیدن احساس سختى و فشار روى قفسه سینه دارند.

میزان بروز بیماری در بین کودکان بیشتر و در پسران شایعتر از دختران است.
از ویژگی این بیماری افزایش حساسیت پاسخ دهی مجرای تنفسی نای و ریه ها به محرکهای گوناگون است و با تنگی قابل توجه راه های هوایی که شدت آن به طور خود به خودی و یا در نتیجه درمان تغییر می کند،شناخته می شود.

افراد آسمی سیستم تنفسی بسیار حساسی دارند. که نسبت به مواد شایع در محیط و دیگر عوامل زمینه ساز واکنش نشان می دهد و موادی از قبیل عفونت ، گرده و غبار ، آلوده کننده های هوا و یا آلرژی به گرده گیاهان، موی حیوانات.

آسم ناشی از ورزش

یکی از انواع آسم ، آسم ناشی از ورزش است. که با افزایش فعالیت جسمانی ایجاد می شود. تا کنون علت آسم ناشی از ورزش شناخته نشده است. و بهترین دلیل برای آن آزاد شدن مواد تنگ کننده برونشی و ریوی است. که باعث بروز آسم ورزشی یا (EIA) می شود.

ارزش و اهمیت تمرین های ورزشی

جوانان و کودکانی که پس از فعالیتهای ورزشی آسم ورزشی (EIA) را تجربه می کنند ممکن است از فعالیتهای شدید پرهیز کنند و بدین علت این کودکان ممکن است از آمادگی بدنی پایین تر، شکل جسمانی ضعیف ، بد شکلی قفسه سینه و فقدان مهارتهای حرکتی دشاته باشند. و همچنین ممکن است به علت تصور بدی که از خودشان دارند دچار مشکلات روانی شوند.این افراد ممکن است به دلیل عدم توانایی،مشارکت در فعالیتهایی که توسط افراد هم سن و سال انجام می شود، دچار مشکلات اجتماعی و هیجانی شوند.

درمان آسم ناشی از ورزش و فعالیت

جهت کاهش و کم کردن میزان بروز و شدت آسم ورزشی راه های مختلفی وجو دارد. از قبیل مصرف انواعی از داروها که اغلب افراد آسمی باید قبل از انجام فعالیتهای جسمانی از آنها استفاده کنند.

ورزشهای توصیه شده به افراد مبتلا به آسم

افراد آسمی با استفاده از دارو قبل از ورزش می توانند همانند افراد غیر آسمی ورزش کنند.
برنامه های تمرینی سطح بالا در یک ورزش خاص برای افراد آسمی و غیرآسمی مشابه است، تنها یک برنامه هوازی عمومی باید به آن اضافه شود.
تمرینات هوازی: پس از گرم کردن ملایم، تمرین باید با شدت کم آغاز شده و بتدریج با بهبود آمادگی هوازی افزایش یابد.

فشار تمرین: برنامه باید با پیاده روی شروع شود و عضلات را برای تمرینات شدیدتر آینده آماده می کند. در ابتدا پیاده روی بالا و پایین پریدن ، سپس تمرینهای با شدت بیشتر که مدت آن 10 تا 30 ثانیه با استراحت 30 تا 90 ثانیه ادامه می یابد.

نوع تمرینات: شرکت منظم یا متناوب در برنامه های بدنی به علاقه فرد بستگی دارد.اما بهتر است افراد آسمی را به فعالیتهای هوازی تشویق کنیم. ( باید به سیستم قلبی تنفسی استرس تحریک وارد شود.) در صورت امکان باید در دوران کودکی آموزش شنا ببیند. شنا نه تنها اثر آسم زای کمتری دارد بلکه اثر بسیار مثبتی بر افزایش حجم قلب و ریه دارد.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال کلیک کنید.

چه زمانی باید از انجام ورزش پرهیز کرد و یا آن را کاهش داد؟

اگر افراد آسمی قبل از تمرین دارو مصرف می کنند ولی هنوز علائم تنگی نفس را داشته باشد.نباید تمرینهای شدید انجام دهند. اگر چه بعضی از افراد آسمی متوجه شده اند که تمرین باعث گشاد شدن راه های تنفسی و بهبود تنفس می شود. اما در اغلب موارد تنگی برونشی بیشتر می شود شایان ذکر است که کودکان آسمی باید از کلاسهای ورزشی معاف شوند.
افراد آسمی در صورت ایجاد (EIA) در حین فعالیت باید مشارکت در بازی و تمرین شدید را کاهش دهند.

سرد کردن

در پایان هر دوره تمرینی باید یک بخش برگشت به حال اولیه دنبال شود. این حالت می تواند با انجام فعالیتهای ریتمیک ملایم پیاده روی تا بازگشت ضربان قلب به 20 ضربه بالاتر از سطح استراحت ادامه یابد .
سرد کردن شامل تکرار تمرینهای کششی که در گرم کردن انجام شده است، می باشد.

نتیجه گیری

پاسخ افراد آسمی به ورزش از شخصی به شخص دیگر در زمانهای مختلف متفاوت است. ولی به عنوان یک قاعده کلی ، افراد آسمی باید در تمرینهای منظم و برنامه ورزشی با حداقل محدودیت شرکت کنند.
موفقیت آسمی ها در بالاترین سطوح ورزشی شاهدی بر فواید تمرین ها در غلبه بر ناتوانی آنها و تحریکی برای دیگران جهت پیش بینی فعالیتهای جسمانی و ورزشی در برنامه روزانه خود می باشد.

 

.جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. از کجا متوجه بشیم تنگی نفسمان از آسم هست یا کرنا؟

   • admin
   • مهر ۱, ۱۴۰۰

   با سلام بهتر است برای تشخیص به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ و تست کرنا بدید.

 2. مهراز دکتر ریه هم داره ؟

  1. با سلام در حال حاضر خیر. مهراز کارت تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی به علاوه خدمات پوست و مو و زیبایی و پزشک زنان و مشاوره روانشناسی و ... رو تحت پوشش داره با کاهش هزینه 30% تا 50%. https://mehrazcard.com/treatment-expenses/

 3. شما پزشک عمومی هم دارید؟

  1. با سلام دندانپزشکان عمومی و همچنین متخصص در تمامی مراکز درمانی مهراز کارت فعال هستن. لیست مراکز و پزشکان خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-centers/

 4. سلام هزینه کارت مهراز چقدره؟ چند سال اعتبار داره؟

  1. با سلام اعتبار مهراز کارت یکساله هستش که البته بعد از پایان یکسال اول در صورت تمایل میتونید با یک سوم هزینه اولیه تمدید انجام بدید و بدون هیچ سقف و محدودیتی از خدمات استفاده کنید :) جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید لطفا: https://mehrazcard.com/

 5. جالب بود ممنون

 6. ممنون از مطالب مفیدتون

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.