آناتومی حفره دهان ✅ حفره دهان انسان

آناتومی-دهان

آناتومی حفره دهان را بیشتر بشناسیم!

آشنایی با آناتومی حفره دهان : دهان در بسیاری از جانداران اولين قسمت دستگاه گوارش است دهان همچنین به نامهای buccal cavity و oral cavity نیز نامگذاری میشود. دهان از لب ها شروع و به حلق منتهي مي گردد. حفره دهان شامل زبان کوچک و بزرگ، دندانها، مجاری غدد بزاقی ماژور و مینور، لثه ها و قسمتی از استخوانهای فک میباشد. فك بالا ماگزیلا( maxilla) ثابت بوده و فاقد حركت میباشد. ولي فك پائين حركت داشته و عمل باز و بسته شدن دهان را انجام مي دهد. عضلات مختلفی به فک پایین متصل بوده و در حرکات مختلف فک پایین نقش دارند.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

حفره های داخل استخوان فک

در داخل استخوان هر فك حفراتي وجود دارد كه ريشه دندانها در آن قرار مي گيرد (حفره آلوئول). در اين حفرات دندانها بوسيله الياف دور دندان (لیگامانهای پریودنتال) به استخوان فك متصل مي شوند. روي قسمتی از استخوان فک که در دهان است و نیز اطراف قسمتی از هر دندان را لثه (gingiva) می پوشاند. به آن قسمت از استخوان فک که زوائد آلوئولار دارد (زوائد آلوئولار یعنی قسمتی از فک که ریشه دندانها را در بر گرفته است)، الیاف پریودونتال، سمنتوم و لثه، بافتهای پریودنتال میگویند. دهان انسان در اعمال زيادي نظير حرف زدن، خنديدن، چشيدن طعم غذا، گاز گرفتن (like a dog!)، جويدن و بلعيدن غذا شركت دارد.

از جمله اعمال بسیار مهم دهان، اولين مرحله در مسیر گوارش غذا، یعنی خرد كردن و جويدن مواد غذايي و آغشته کردن آنها با بزاق است. همانطور که قبلا خواندیم،  هركدام از دندانها با شكل منحصر بفردی که دارند، وظیفه مخصوص بخود را در عمل جویدن ایفا میکنند. بطور خلاصه دندانهاي پيشين براي بريدن، دندانهاي نيش براي پاره كردن و دندانهاي آسيا براي خرد كردن لقمه شكل گرفته اند. جالب است که بدانید در انسان هنگام جویدن یک لقمه معمولی، حدودا ۶۰ کیلوگرم فشار توسط دندانهای خلفی به غذای در حال جویده شدن وارد میشود.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال کلیک کنید

لبها و گونه (lips & cheeks):

لب ها و گونه ها (لپ!) در نگهداری غذا داخل حفره دهان و محل جویدن آن نقش دارند. آنها همچنین در فرم دادن صحیح حروف برای ادای درست کلمات و در نتیجه تلفظ نقش دارند. لبها مقدار بسیار زیادی گیرنده های حسی دارند (sensory receptors) که در تشخیص دما و حالت سطحی لقمه غذایی نقش دارند.

کام (palate):

کام سقف دهان را تشکیل داده و حفره دهان را از حفره بینی جدا میکند. کام از دو قسمت کام نرم و کام سخت تشکیل شده است. قسمت قدامی (دو سوم ابتدایی) کام استخوانی بوده و از استخوانهای ماگزیلا و استخوان کام تشکیل شده است. یک سوم خلفی کام، از بافت همبندی و عضلات تشکیل شده و کام نرم نامیده میشود. در خلف کام، اوولا (uvula) یا زبان کوچک قرار دارد. در هنگام قورت دادن (بلع)، اوولا و کام نرم به بالا حرکت کرده تا غذا را از حفره بینی دور کرده و به سمت حلق هدایت کنند.

زبان (tongue)

نقش مهم زبان (فعالترین عضله در بدن) برای همه مشخص است. چرخش غذا در دهان و کمک در ایجاد حروف و کلمات (حرف زدن) از وظایف مهم زبان بشمار میرود. در سطح زبان پرز های بسیاری وجود دارند (۴ نوع) که به واسطه این پرزها  اولا اصطکاک بین غذا و زبان ایجاد میشود و ثانیا مزه و طعم غذا برای تجزیه و تحلیل به مغز فرستاده میشود (پرزهای چشایی) taste buds.

دندانها (teeth)

دندانهای شیری به تعداد ۲۰ عدد میباشند. در یک فرد بالغ نرمال ۳۲ دندان مختلف در دهان وجود دارند. شکل هر دندان در عمل آن دندان بسیار مهم است.

سخن آخر

آشنایی بیشتر با آناتومی حفره دهان باعث میشود بتوانید به درستی از دهان و دندان خود مراقبت کنید و همچنین در صورت بروز هر عارضه و مشکل احتمالی زودتر مطلع شده و پیگیری نمائید.

هنوز نظری ثبت نشده.