ارتودنسی دیمون | مزایای ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون (Damon)یک روش ارتودنسی است که در آن وایر ارتودنسی بدون نیاز به کش یا گره استیل روی براکت ها نگه‌داشته می‌شود. براکت درب کوچکی دارد که پس از قرارگیری سیم داخل آن بسته می‌شود. در روش ارتودنسی دیمون براکت ها به‌صورت خودکار می‌توانند باز و بسته شوند. در روش‌های قدیمی‌تر برای حفظ وایر درون براکت از الاستیک‌هایی به نام اورینگ استفاده می‌شود. در این حالت کش باعث فشرده شدن سیم روی براکت شده و درنتیجه اصطکاک زیادی ایجاد می‌شود که حرکت دندان را با دشواری همراه می‌کند. در روش دیمون، وایر به‌صورت غیرفعال درون براکت نگه‌داشته می‌شود.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

تاریخچه براکت های سیستم دیمون

ایده براکت با درب‌های خودبازشونده (Self ligating) در سال 1953 شکل گرفت. ولی تا سال 1972 که شرکت Ormco سیستم Edgelock را ارائه کرد محصول عمده‌ای به بازار عرضه نشد. امروزه بهترین براکت های موجود در بازار، براکت های Speed تولید شرکت Orec، براکت های In Ovation شرکت GAC و سیستم Damon تولیدشده توسط شرکت Ormco هستند.

شرکت تهران اتکال در سال 1387 شمسی برای اولین بار سیستم ارتودنسی دیمون را وارد ایران کرد.

جهت مشاهده تعرفه تخفیف ارتودنسی کلیک کنید.

مزایای سیستم دیمون

 • جلسات کوتاه با فاصله زمانی بیشتر

در روش سنتی هر 4 هفته یک‌بار باید دندان‌پزشک شما را ببیند درحالی‌که روش دیمون این فاصله زمانی را به 10 هفته افزایش داده است. به‌علاوه به دلیل باز و بسته شدن آسان درب براکت های خودبازشونده، گذاشتن و برداشتن وایر ارتودنسی آسان‌تر بوده و مدت‌زمان هر ویزیت نیز به‌طور محسوسی کوتاه‌تر از روش سنتی است.

 • افزایش سرعت درمان

در سیستم دیمون تیوب محکمی وجود دارد که وایرهای ارتودنسی می‌توانند به سهولت درون آن حرکت کرده و عمل کنند. کلیه جابه‌جایی‌های سیم‌ها در این سیستم، به‌جای این‌که روی کف تیوب رخ دهد روی سطح بیرونی آن اتفاق می‌افتد که کاملاً” برعکس نحوه عملکرد براکت های معمولی است. در براکت مای سنتی برای کنترل دندان‌ها سیم ارتودنسی روی قاعده براکت ها بسته می‌شود. درحالی‌که بسته شدن سیم روی سطح بیرونی تیوب‌ها باعث می‌شود دندان‌ها با نیروی کمتر و سرعت بیشتری ردیف شوند.

فوق تخصص دندانپزشکی کودکان در کدام مرکز فعالیت دارد؟

حضور یک درب محکم که وایرها را نگه می‌دارد اجازه می‌دهد الاستیک‌های بین‌فکی زودتر و با اثرات منفی جانبی کمتری مورداستفاده قرار گیرند. این به‌طورقطع سبب تسریع درمان می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد طول درمان در سیستم دیمون به‌طور میانگین تا ۷ ماه سریع‌تر از روش‌های دیگر است.

 • رفع نیاز به کشیدن دندان

سیستم دیمون به دلیل اصطکاک پایین‌تر و اعمال نیروی کمتر به دندان‌ها می‌تواند به‌تدریج سبب افزایش پهنای قوس فکی همراه با تشکیل استخوان اطراف دندان‌ها گردد. از سویی به دلیل مقدار نیروی اندک دیمون، برآمده شدن دندانه‌ای جلویی در جریان درمان بدون کشیدن نسبت به ارتودنسی با براکت های معمولی کمتر خواهد بود. بنابراین در مواردی که بنا به صلاحدید متخصص ارتودنسی گزینه ارتودنسی بدون کشیدن دندان مطرح گردد سیستم دیمون به‌خوبی این مسیر را تسهیل می‌کند.

 • ایجاد لبخند عریض و فرم بهتر لب‌ها

یک مزیت مهم ارتودنسی به این روش بهتر شدن فرم چهره و لبخند بیمار است. مزیت عدم نیاز به کشیدن دندان، ساپورت بهتری برای لب‌ها و گونه‌ها ایجاد می‌کند. کشیدن دندان اغلب اوقات منجر به افت بافت‌های نرم و مسن‌تر به نظر رسیدن صورت بیمار می‌شود.

جهت مشاهده هزینه ارتودنسی دندان کلیک کنید

 • احساس ناراحتی کمتر بیمار

میزان نیرویی که توسط سیستم Self ligating غیرفعال دیمون به دندان‌ها وارد می‌شود. در حدود یک‌چهارم براکت های معمولی است. در این روش ابتدا از وایرهای بسیار سبک ۰۱۴ که از آلیاژ مس، نیکل و تیتانیوم ساخته‌شده است استفاده می‌شود. وایرهای جایگزین بعدی که سنگین‌تر هستند. زمانی داخل براکت ها تعبیه می‌شوند که وایر سبک قبلی کاملاً” عمل کرده باشد. این امر موجب می‌شود سیم‌های سنگین به صورتی غیرفعال‌تر در داخل براکت ها قرار گیرند. این امر یعنی به‌کارگیری سیم‌های سبک اولیه و قرار دادن سیم‌های سنگین‌تر بعدی به‌صورت غیرفعال، باعث می‌شود به بافت نگه‌دارنده دندان‌ها فشار کمتری واردشده و مانع از ایجاد اختلال در جریان خونی پریودنشیوم می‌گردد. درحالی‌که براکت های معمول با اعمال نیروهای بیشتر و انسداد جریان خونی مویرگ‌های بافت نگه‌دارنده دندان باعث تحلیل غیر فیزیولوژیک استخوانی می‌شوند. بنابراین در روش دیمون علاوه بر افزایش سرعت حرکت دندان‌ها، احساس درد و ناراحتی بیمار نیز قدری کاهش می‌یابد.

 • قابلیت باز و بسته شدن براکت دیمون

در سیستم ارتودنسی دیمون لبه‌های براکت ها به‌گونه‌ای شکل داده‌شده که تا حد امکان کمتر باعث ناراحتی انساج دهانی شوند. همچنین در این روش روی وایرها استاپ هایی ایجادشده که از حرکت آن‌ها از محل‌های مشخص‌شده و تحریک بافت‌های دهان ممانعت به عمل می‌آورند.

قابلیت باز و بسته شدن خودکار براکت های دیمون باعث شده این براکت ها از لزوم بسته شدن توسط کش یا گیره‌های تیز از جنس استیل بی‌نیاز شوند. این امر ناراحتی نسوج بیمار را کاهش می‌دهد. عدم استفاده از کش و گره استیل همچنین باعث می‌شود این براکت ها به تعداد دفعات کمتری نیاز به تنظیم و محکم کردن اتصال وایر داشته باشند.

ارتودنسی برای چه کسانی مناسب است؟ افراد واجد شرایط چه کسانی هستند؟

 • بهبود بهداشت دهان و دندان

اورینگ ها (کش های دور براکت ها) نه‌تنها خیلی سریع دچار تغییر رنگ و فرم می‌شوند بلکه با جذب پلاک میکروبی موجب افت بهداشت دهان می‌شوند. حذف این کش ها در براکت های بازشونده خودکار به میزان قابل‌توجهی سبب ارتقاء بهداشت دهان و دندان می‌شود.

 • رفع نیاز به هدگیر

در روش های سنتی برای ایجاد فضای لازم جهت ردیف نمودن دندان‌ها گاها لازم می‌شد دندان‌های خلفی فک بالا به کمک دستگاهی حجیم به نام هدگیر به عقب رانده شوند. سیستم دیمون بدون نیاز به هدگیر و با به‌کارگیری نیروهای سبک سبب تکامل قوس دندانی می‌شود.

نیروهای سبک مورداستفاده در سیستم دیمون چندان بیشتر از فشار عضله لب نیست. به‌این‌ترتیب در مراحل اولیه ارتودنسی بیش از آنکه دندان‌های جلویی برآمده شوند، فشار عضله لب باعث می‌شود در جریان ردیف شدن دندان‌ها به مسیرهایی که مقاومت کمتری دارند یعنی به عقب و طرفین حرکت داده شوند.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال کلیک کنید

معایب سیستم دیمون

 • هزینه بالاتر

براکت های دیمون در حدود 20 برابر گران‌تر از باکیفیت‌ترین براکت های مورداستفاده در روش سنتی هستند که همین مسئله هزینه درمان به این روش را بسیار افزایش می‌دهد.

 • عدم امکان انتخاب رنگ کش برای کودکان!

یکی از بخش‌های موردعلاقه کودکان در درمان ارتودنسی انتخاب رنگ کش های دور براکت ها می‌باشد. انتخاب رنگ کش باعث می‌شود کودکان بیشتر احساس کنند که در پروسه درمان دخیل هستند. براکت های سیستم دیمون، خود باز شونده هستند و نیازی به کش های دور براکت ندارند.

 • مشکل در مراحل انتهایی ردیف کردن دندان‌ها

همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم بین سیم و براکت های خودبازشونده دیمون اصطکاک کمی وجود دارد. این امر روند اولیه ردیف شدن دندان‌ها را سرعت می‌بخشد ولی پیاده‌سازی جزئیات دندانی را در مراحل انتهایی ارتودنسی با مشکل مواجه می‌کند.

جهت تهیه بهترین بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

دانلود pdf مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. خيلي عالي بود

 2. سلام ارتودنسی اقساط داره؟ بعد برای هر پزسکی فرق داره میزان قسط بندیش؟

   • admin
   • شهریور ۲۷, ۱۴۰۰

   با سلام خیر تفاوتی از نظر پزشک ندارد. با توجه به قیمت، نوع اقساط متفاوت است؛ نوع ارتودنسی قیمت را مشخص می‌کند.

 3. سلام وقت بخیر من ارتودنسی کردم و راضی ام

  1. با سلام ممنون از انتخابتون. خوشحالیم که از خدمات راضی بودید. در خدمتتون هستیم :)

 4. سلام شما این ارتودنسی رو انجام میدید؟

  1. با سلام بله. در مراکز درمانی مهراز کارت میتونید انواع ارتودنسی دندان رو با کاهش هزینه 30% زیر نظر متخصص ارتودنسی انجام بدید. https://mehrazcard.com/dental-orthodontic-prices/

 5. سلام ارتودنسی درد داره؟

  1. با سلام ممکنه در برخی موارد در روزهای اول شروع به درمان ارتودنسی کمی درد احساس کنید. اما بعد از گذشت مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. https://mehrazcard.com/dental-orthodontic-prices/

 6. سلام آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی میشه؟

  1. سلام با رعایت نکات بهداشتی خیر

 7. چه جالب مطالب مفید و کاربردی بود

  1. ممنون از توجه شما دوست عزیز

 8. خیلی عالی بود ممنون

 9. سلام دندان کودکان رو هم ارتودنسی میکنید؟

  1. سلام بله

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.