بیماری لثه و آسم چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

 

لازم است بدانید که بیماری لثه و آسم باهم مرتبط هستند . اگر شما مشکلات تنفسی دارید، اطمینان یابید که دندانپزشکتان لیست به روزی از داروهایی را استفاده میکنید در اختیار دارد. این لیست باید به وضوح نوشته شده باشد. این لیست باید شامل داروهای تجویزی از قبیل آنتی اسید، ویتامین ها، قرصهای گیاهی و دیگر داروهای تقویتی باشد.

در این لیست نام داروها، دز آنها، تناوب استفاده از آنها و زمان استفاده از دارو باید ذکر شود. تاریخ نسخه نیز باید درج شود.

 

آسم و تاثیرات دهان و دندان

 

میدانید که بیماری لثه و آسم باهم ارتباط مستقیم دارند  و بسیاری از داروهایی که برای آسم استفاده می شوند، روی دهان و گلو تاثیر دارند. داروهای قوی ضد التهاب می توانند منجر به خشکی دهان شوند. آنها همچنین می توانند منجر به عفونتهای قارچی در دهانتان شوند. در نهایت این داروها می توانند فرایند جوش خوردن را کند کنند.

اگر از یک اسپری آسمی استفاده می کنید که حاوی استروئید است، حتما از یک فضا دهنده استفاده کنید. این یک لوله پلاستیکی است که به اسپری وصل می شود. بعد از اسپری کردن دهان خود را با آب بشویید. این به کاهش احتمال عفونی شدن دهان شما کمک می کند.

 

Cromolyn  می تواند منجر به:

 

حالت تهوع

سرفه

مزه بد در دهان

دهان برانگیخته یا گلو درد

شود.

 

در دندانپزشکی اسپری خود را در تمامی ملاقات ها همراه داشته باشید. همچنین لیست داروهایی را که مصرف می کنید بیاورید. در رابطه با موارد زیر به دندانپزشک خود اطلاع دهید:

 

آخرین باری که حمله آسمی داشته اید

فواصل زمانی حملات

شدت حملات

هرگونه ویزیت بیمارستانی مربوط به آسم، از جمله مراجعات به اورژانس

 

هورمون های غدد کلیوی

 

غدد کلیوی شما بطور نرمال هورمون هایی را تولید می کند که به واکنش بدن شما نسبت به استرس کمک می نماید. زمانی که استروئید مصرف می کنید، این غدد ممکن است بخوبی کار نکنند. در نتیجه، بدن شما کمتر قادر خواهد بود به استرس پاسخ دهد. ندرتا، این امر می تواند منجر به بروز مشکلاتی در طول ویزیت های دندانپزشکی شود. در صورتیکه بیش از دو هفته از مصرف استروئید گذشته است حتما این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. شما ممکن است قبل از آنکه درمان دندانی را دریافت کنید، نیاز به درمان بیشتری با استروئید داشته باشید.

برخی از داروهای آسم از قبیل theophylline و zafirlukast ، در تقابل با داروهایی هستند که ممکن است دندانپزشک شما تجویز نماید. اطمینان یابید که دندانپزشکتان می داند چه داروهایی را  و با چه دوزی مصرف می کنید.

 

بیماری ریوی

 

بیماری مسدودی ریوی مزمن (COPD) روی دهان و دندان تاثیر نمی گذارد. برخی از افرادی که COPD دارند اغلب سرماخورده هستند یا عفونتهای تنفسی دارند. برخی از افرادی که COPD دارند ممکن است برای مدتهای طولانی استروئید مصرف کنند. این امر می تواند احتمال عفونت قارچی را در دهان آنها بیشتر نماید. دندانپزشکان این نوع از عفونت را thrush یا برفک می نامند.

 

غدد کلیوی شما بطور نرمال هورمون هایی را تولید می کند که به واکنش بدن شما نسبت به استرس کمک می نماید. زمانی که استروئید مصرف می کنید، این غدد ممکن است بخوبی کار نکنند. در نتیجه، بدن شما کمتر قادر خواهد بود به استرس پاسخ دهد. ندرتا، این امر می تواند منجر به بروز مشکلاتی در طول ویزیتهای دندانپزشکی شود. در صورتیکه بیش از دو هفته از مصرف استروئید گذشته است حتما این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. شما ممکن است قبل از آنکه درمان دندانی را دریافت کنید، نیاز به درمان بیشتری با استروئید داشته باشید. در مورد داروهایی که مصرف می کنید  و دوز آنها به دندانپزشکتان اطلاع دهید.

 

نحوه نشستن شما روی یونیت دندانپزشکی ممکن است روی تنفستان تاثیر بگذارد. با دندانپزشکتان در مورد این موضوع صحبت نمایید. اگر در طول درمان به اکسیژن نیاز دارید، دندانپزشکتان باید این کار را برای شما انجام دهد. اگر در خانه از اکسیژن استفاده می کنید، محفظه پرتابل اکسیژن خود را با خود بیاورید.

 

بیماری سل

 

اگر مبتلا به سل هستید، ممکن است در گردنتان گره های لنفاوی داشته باشید. به ندرت ممکن است زخم دردناکی در دهانتان داشته باشید.

اگر سل فعال دارید، در صورت مراجعه به مطب این بیماری را به دیگران انتقال خواهید داد. شما نباید به مطب مراجعه نمایید. اگر به کار اورژانسی دندانپزشکی نیاز دارید، به یک بیمارستان مراجعه نمایید.

اگر سل شما غیر فعال است، شما می توانید به مطب مراجعه نمایید. فعال بودن یا نبودن سل شما را تست بزاقی بنام «بزاق» مشخص خواهد کرد.

 

سینوزیت

 

اگر یک عفونت سینوسی دارید، ممکن است منجر به درد در دندان بالایی تان شود. به این دلیل ممکن است شما فکر کنید مشکل دندانی دارید. اگر سینوزیت دارید، بیش از یک دندان ممکن است در همان سمت درد بگیرد.

 

داروهایی که برای درمان سینوزیت مصرف می شوند، از جمله آنتی هیستامین ها، می تواند منجر به خشکی دهان شود. این امر می تواند ریسک پوسیدگی دندان و عفونت در دهانتان شود. نفس کشیدن از طریق دهانتان نیز می تواند منجر به خشکی دهانتان شود.

 

برای افرادی که سینوزیت دارند، احتیاط خاصی مورد نیاز نیست. داروهایی را که استفاده می کنید به دندانپزشک خود بگویید. برخی از افرادی که سینوزیت دارند ممکن است به مدت چندین هفته آنتی بیوتیک مصرف کنند. ممکن است مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ایجاد شود. اگر شما به یک آنتی بیوتیک نیاز دارید، دندانپزشکتان ممکن است مجبور شود دوز یا نوع دارویتان را تغییر دهد.

 

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

هنوز نظری ثبت نشده.