ارتباط بیماری لثه و آلزایمر چگونه است؟

بیماری لثه و آلزایمر

ارتباط بیماری لثه با آلزایمر

دانشمندان پس از مطالعات فراوان به این موضوع پی بردند ارتباط بیماری لثه و آلزایمر بسیار نزدیک است. و باکتری موجود در التهابات لثه در افرادی که مشکلات ذهنی دارند دیده شده است.
آیا این بدین معنی است که باید بیشتر مراقب سلامت دهان خود باشیم؟ محققین، بافت مغز، مایع نخاعی و ترشحات بزاق بیماران زنده و مرده ی آلزایمری را آنالیز کرده اند. در تحقیقات آن ها باکتری به اسم porphyromonas gingivalis پیدا شد. که معمولا در التهابات لثه یافت می شود. پس ارتباط نزدیکی ممکن است بین بیماری لثه و آلزایمر وجود داشته باشد.

آزمایشاتی که برروی موش ها انجام شد ثابت کرد که این باکتری می تواند از دهان به مغز برود. این باکتری پروتئینی سمی به اسم gingipain از خود ترشح می کند. که عصب های مغز را از بین می برد. همچنین این باکتری تولید amyloid beta را افزایش می دهد. که عاملی است برای وجود پلاک های amyloid و بیماری آلزایمر و این نشان دهنده وجود ارتباط بیماری لثه با آلزایمر است.
با توجه به این یافته ها محققان به این فکر افتادند که دارویی را با هدف بستن راه پروتئین های سمی تولید کنند. این دارو را برای موش ها امتحان کردند. و مشاهده کردند که این دارو قابلیت جلوگیری از نابودی مغز را دارد.

***جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

مشاهده هزینه مشاوره قبل از ازدواج توسط متخصص

بیماری آلزایمر

نویسندگان این پژوهش بر این عقیده اند که باکتری gingipain یا porphyromonas gingivalis نقش اصلی را در بیماری آلزایمر دارند. که با فهم این مسئله دریچه ای برای درمان این بیماری باز شده است. این تیم تحقیقاتی هم اکنون داروی جدید را ساخته است. که امیدوارند کمکی به درمان این بیماری بکند. و قصد دارند آن را بر روی انسان های آلزایمری امتحان کنند. گروهی دیگر از دانشمندان معتقدند این پژوهش در تایید شواهد قبلی است. و ارتباط التهاب لثه با آلزایمر را قوت می بخشد. اما هنوز نقش دقیق این باکتری در پیشرفت آلزایمر معلوم نیست .

مغز افرادی که آلزایمر دارند بسیار مستعد عفونی شدن می باشد. بنابراین این احتمال وجود دارد. که این باکتری و پروتئین های سمی که ترشح می شوند. محصول جانبی آلزایمر باشند نه دلیل ایجاد آن.

دانشمندان می‌گویند ممکن است رابطه‌ای میان باکتری‌های عامل نوع شایعی از بیماری لثه و دچار شدن افراد به بیماری زوال عقل وجود داشته باشد.

این پژوهشگران می‌گویند این یافته‌ها احتمال دست یافتن به راه جدیدی برای درمان بیماری آلزایمر (شایع‌ترین نوع زوال عقل) را مطرح می‌کند. که در حال حاضر علاج یا درمان مؤثری برای آن وجود ندارد.

دانشمندان در این بررسی بافت مغز، مایع نخاعی و بزاق به‌ دست‌آمده از بیماران مرده و زنده مشکوک به ابتلا به آلزایمر یا با تشخیص تأییدشده آلزایمر را آنالیز کردند.

یافته‌های این بررسی که در «ژورنال پیشرفت‌های علوم» منتشر شده است. نشان داد که باکتری  «پورفیروموناس ژینژیوال» که با بیماری لثه ارتباط دارد، در مغز افراد دارای آلزایمر هم یافت می‌شود.

جهت مشاهده هزینه مشاوره و روانشناسی کلیک کنید

آزمایش روی موش ها

آزمایش‌های انجام‌شده بر روی موش‌ها ثابت کرد که این باکتری‌ می‌تواند از دهان به مغز برود. و معلوم شد که پروتئین سمی که این باکتری‌های ترشح می‌کند، سلول‌های عصبی مغز را نابود می‌کند.

این باکتری‌ همچنین تولید «بتا آمیلوئید» را افزایش می‌دهد. که جزئی از «پلاک آمیلوئید» است. که در مغز افراد دچار آلزایمر مشاهده می‌شود. و سلول‌های مغزی را نابود می‌کند.

این دانشمندان در مرحله بعد داروهایی را با هدف مهار کردن پروتئین‌های سمی در این موش‌ها آزمایش کردند. و دریافتند که این داروها می‌توانند مانع از تحلیل رفتن مغز شوند.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

باکتری های موجب آلزایمر

این پژوهشگران چنین نتیجه‌گیری می‌کنند:‌ «یافته‌های این بررسی شواهدی در این ‌باره به دست می‌دهند که باکتری پورفیروموناس ژینژیوال و پروتئین سمی که ترشح می‌کند، نقشی اصلی در ایجاد بیماری آلزایمر دارند و به ‌این ‌ترتیب چارچوب مفهومی جدیدی برای درمان این بیماری فراهم می‌شود.»

این پژوهشگران همچنین داروی جدیدی را ساخته‌اند که می‌تواند اساسی برای درمان آلزایمر در انسان قرار گیرد و قصد دارند به زودی این دارو را در یک کارآزمایی بالینی  در افراد مبتلا به شکل خفیف تا متوسط آلزایمر آزمایش کنند.

دانشمندانی که در این پژوهش شرکت نداشته‌اند، می‌گویند این یافته‌ها شاهدی دیگر در تأیید رابطه میان بیماری لثه و زوال عقل (نام کلی بیماری‌های مغزی که با مختل شدن حافظه همراه هستند، شامل بیماری آلزایمر) اضافه می‌کند. اما به نظر آنان هنوز نقش باکتری‌های ایجادکننده بیماری لثه در ایجاد آلزایمر دقیقاً روشن نیست.

همچنین به گفته این کارشناسان داروی جدید فقط  روی موش‌های آزمایشگاهی امتحان شده است و برای ثابت شدن موثر بودن آن در انسان باید کار ازمایی ‌های بالینی انجام شود.

نتیجه: شاید بهتر باشد برای جلوگیری از بروز آلزایمر ناشی از بیماری های عفونی لثه و دهان، بیشتر مراقب سلامت دهان و دندان هایمان باشیم.

این روزها هزینه خدمات دندانپزشکی بسیار بالاست ولی شما همراهان میتوانید با کمک شرکت مهراز در راستای کاهش این هزینه ها اقدام نمائید.

جهت تهیه بهترین بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام برای افراد پیر تخفیف بیشتری ندارید؟

   • admin
   • مهر ۶, ۱۴۰۰

   با سلام خیر، تخفیف دندانپزشکی برای تمام سنین ۵۰ درصد + اقساط می‌باشد.

 2. سلام شما مشاوره برای بزرگسال دارید؟

  1. با سلام بله مشاوره روانشناسی برای تمامی سنین با کاهش هزینه 30% ارائه میشه خدمتتون. https://mehrazcard.com/%d8%aa%d8%b9%d8%b1%d9%81%d9%87-%d9%85%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%87-%d9%88-%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d9%84-98/

 3. سلام کارت مهراز چند درصد رو پوشش میده؟

  1. با سلام مهراز کارت تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی رو با کاهش هزینه 30% تا 50% و تمامی خدمات پوست و مو و زیبایی رو با کاهش هزینه 30% ارائه میده خدمتتون. لیست تعرفه ها خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-expenses/

 4. سلام اگر لثه شل بشه چجوری درمان میشه؟

  1. با سلام معمولا با بالا رفتن سن نرم شدن لثه ها موضوعی کاملا طبیعی هستش و درمان قطعی و 100 درصدی برای این عارضه وجود نداره.

 5. جالب بود ممنون

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.