تاثیر ژنتیک بر سلامت دندان چیست؟

تاثیر ژنتیک بر سلامت دندان

تاثیر ژنتیک بر سلامت دندان ها

تاثیر ژنتیک بر سلامت دندان : نتایج یک بررسی نشان می‌دهد. سلامت دندان‌ها به رژیم غذایی فرد و بهداشت دهان بستگی دارد. و به ژن‌ها مربوط نمی‌شود.

در این بررسی که با هدف مطالعه نقش ژن‌ها و میکروبیوم دهان در شکل گیری پوسیدگی دندان‌ها انجام گرفت. مشخص شد: سلامت دندان‌ها تحت تاثیر ژن‌ها نیست.

محققان آمریکایی در این بررسی. گونه خاصی از باکتری را معرفی کردند. که می‌تواند از طریق محیط حاصل شود. و قابلیت ایجاد پوسیدگی دندان‌ها را دارد.

در این بررسی جدید محققان به مطالعه دقیق‌تر گونه خاصی از باکتری در ۴۸۵ دو قلوی پنج تا ۱۱ ساله همسان و غیر همسان پرداختند. تا تصویری از میکروبیوم دهان آنان بدست آید.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید

آزمایش روی کودکان دوقلو

بررسی دوقلوهای همسان و غیرهمسان روشی شناخته شده برای مطالعه نقش وراثت و محیط است. همچنین این مطالعه روی کودکان انجام گرفت. زیرا به گفته محققان میکروبیوم دهان با افزایش سن به سرعت تغییر می‌کند. همچنین کودکان دوقلو در یک محیط مشترک رشد داشته‌اند.

نتایج این مطالعه نشان داد:  اول اینکه تاثیر ژنتیک بر سلامت دندان موضوعی کاملا منفی میباشد . و تشابه میکروبیوم دهانی در دوقلوهای همسان نسبت به دوقلوهای غیر همسان بیشتر بوده. که نشان دهنده نقش ژنتیکی بر نوع باکتری موجود در دهان است. هرچند گونه باکتری که بیشتر به وراثت مرتبط بود نقشی در تشکیل پوسیدگی دندان نداشته است.

وقتی جوان هستیم ترکیبات باکتری های دهان ما به شدت تحت تأثیر پیشینه ژنتیکی ما است. اما با افزایش سن، فاکتورهای غیر وراثتی جای صفات ارثی را می گیرند. و آن چیزی که در شکل دادن به میکروبیوم دهانی اثرگذار است. رژیم غذایی و بهداشت دهان است.

دلیل مطالعه دوقلوها این بود که آنها احتمالاً تربیت بسیار مشابهی داشته اند. و می توانند سوژه خوبی برای مطالعه «قدرت طبیعت در برابر تربیت» در سلامت دهان باشند.

رژیم غذایی

دانشمندان می گویند بهانه گیری کافی است. بهداشت دهان و رژیم غذایی حرف اول را می زند. نباید این حقیقت را فراموش کنیم. که خرابی یا پوسیدگی دندان ها یک مسئله بزرگ جهانی در حوزه سلامت است. و تاثیر ژنتیک بر سلامت دندان انسان کاملا منفی میباشد.

حدود 20 درصد میانسالان جهان از بیماری لثه رنج می برند. که می تواند به از دست دادن دندان ها و دیگر مشکلات سلامتی منجر شود.

محققان در این مطالعه توضیح می دهند. که  تاثیر ژنتیک بر سلامت دندان کاملا منفی میباشد. و خرابی دندان معمولاً زمانی پیش می آید. که انواع معینی از باکتری ها با مصرف مکرر قند متابولیزه می شوند. این اتفاق، محیطی اسیدی را در دهان ایجاد می کند. که با حمله به مینای دهان منجر به پوسیدگی می شود. همچنین در بیماری لثه در افراد بالغ، گروه های مشخصی از باکتری ها موجب التهاب در دهان می شوند. که بافت لثه را خراب می کنند. کیسه هوا تشکیل می دهند. و در نهایت دندان را به طور کامل خراب می کنند. از سوی دیگر میان میکروبیوم دهان یا تجمع میکروب های دهانی و ماده ژنتیکی آن و نیز بیماری های دیگر مانند سرطان دهان و بیماری های قلبی عروقی ارتباط وجود دارد.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. من و خواهرم به صورت ژنتیکی جنس دندونامون خوب نیست و مداوم پوسیده میشن هیچ راهی نیست که حداقل سرعتشو کم کنیم؟

   • admin
   • مهر ۲۰, ۱۴۰۰

   با سلام مرتب مسواک و نخ دندان بکشید، همچنین روکش گزینه مناسب برای افرادی است که مداوم دچار خرابی دندان می‌شوند.

 2. من ماهی ۲باربه زور مسواک میکنم تا دلتونم بخواد شیرینی شکلات میخورم ۳۶سالمه دندونام سالم سالم اخ نگفتن

  1. با سلام بله تاثیر ژنتیک و جنس قوی و ضعیف دندانها بسیار مهم هستش :)

 3. سلام کودک 10 ساله رو دندوناشو جرم گیری میکنید؟

  1. با سلام بله انجام میشه. با مهراز کارت میتونید جرمگیری دندان رو با کاهش هزینه 50% انجام بدید. https://mehrazcard.com/the-cost-of-scaling-teeth/

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.