تبخال لب | سرایت تبخال لب

تبخال لب

تبخال لب چیست؟

تبخال لب و همه تبخال‌هایی که در نقاط مختلف بدن ما به وجود می‌آیند. ریشه در ویروس دارند. ویروس “هرپس سیمپلکس”  که وقت ورود به بدن تبخال ایجاد می‌کند. و بیشتر در نقاطی این کار را انجام می‌دهد. که مرطوب و مخاطی هستند. نقاطی مثل دهان و بینی و اعضای تناسلی. لب‌های ما هم به دلیل مرطوب بودنشان مکان خیلی خوبی برای رشد ویروس هرپس هستند. هرپس نوع یک در دهان ما تبخال می‌سازد. یک عارضه پوستی غیرخطرناک ولی آزاردهنده که معمولا در کمتر از دو هفته از بین می‌رود. دو هفته‌ای که باید در طول آن مراقب وسایلی که استفاده می‌کنیم، غذاهایی که می‌خوریم و افرادی که با آن‎ها روبوسی می‏کنیم باشیم.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید

تبخال: حاصل یک ویروس پنهان

حتما شما هم شنیده‌اید که تبخال لب بر اثر یک حمله عصبی یا کابوس‌های شبانه خودش را نشان می‌دهد. این گفته تا حدود زیادی درست است. البته علت اصلی تبخال لب شما، کابوسی نیست که شب پیش دیده‎ اید. بلکه ویروس هرپس سیمپلکس یا  HSV  آن را ایجاد می‏کند. این ویروس از طریق بوسیدن، تماس پوستی، غذا خوردن در یک ظرف، استفاده از وسایلی مثل حوله یا ریش‌‍ تراش مشترک و… به بدن فرد منتقل می‏شود. و ممکن است تا مدت‌ها خودش را نشان ندهد.

برای همین بیشتر افرادی که هرپس سیمپلکس را در بدن خودشان دارند. در واقع تنها وقتی متوجه ابتلایشان می‌شوند. که روی جایی از بدنشان تبخال ببینند. از جمله روی لب. این ویروس بر اثر ورود بعضی از مواد غذایی خاص به بدن، تب و بیماری، آلرژی، سرماخوردگی، قاعدگی، تغییرات هورمونی، بارداری و استرس و اضطراب فعال می‎‌شود. و خودش را به شکل تبخال لب یا دیگر قسمت‏ها نشان می‌دهد.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

تبخال به شدت مسری (واگیردار) است!

تبخال، به ویژه وقتی روی قسمت‌های آشکار بدن مثل لب، پوست دست و صورت یا بینی باشد. به شدت واگیردار است. بنابراین اگر با فردی در تماس هستید که روی لبش تبخال دارد بهتر است او را نبوسید و مطمئن شوید که قاشق و چنگال و ظرف غذایش کاملا از شما جدا هستند. علاوه بر این وسایلی که با تبخال لب خودتان تماس داشته‌اند. را بهتر است دیگر استفاده نکنید. مثلا رژ لب یا پمادی که به لبتان زده‌اید را دور بیاندازید. و با حوله‌ای که استفاده کرده‌‍اید دیگر صورتتان را خشک نکنید.

وقتی هرپس سیمپلکس وارد بدن می‏‎شود . دیگر بیرون نمی‎رود. این ویروس از دهان به سیستم عصبی مرکزی می‌رود و همان جا می‌ماند. تا با حمله بعدی دوباره خودش را نشان بدهد. برای همین بسیاری از افرادی که به کل سابقه ابتلا به تبخال را ندارند. (مثلا تا سی سالگی هیچ تبخالی نزده‏‎اند)، بعد از اولین تجربه شان مدام تبخال‎ های دیگری را در لب یا بینی تجربه می‌کنند.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید

علائم این عارضه

بسیاری از افراد، تبخال‎های روی لبشان را حتی قبل از بیرون آمدن حس می‌کنند. وقتی قسمتی از لب شما در حال تبخال زدن است، در آن قسمت سوزش، خارش و بی‌حسی دارید و اولین علائم تورم هم همان جا ظاهر می‌شوند. علاوه بر این در هنگام بروز تبخال، ممکن است دمای آن قسمت بالا برود. سردرد، مشکلات بلع، تورم لب و زخم روی آن هم از دیگر علائم تبخال هستند. بازی کردن با بافت تبخال یا کندنش می‌تواند آن را گسترده کند و البته بسیار دردناک است، بنابراین بهتر است با آن کاری نداشته باشید تا خودش از بین برود، یا با تجویز دکتر پوست از پماد استفاده کنید.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت همراه شوید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. من رو تبخالم نمکم میزنم خوبه

 2. ممکنه تبخال خطرناک باشه؟

  1. با سلام خیر تبخال خطری نداره فقط مراقب باشید اگر ترکید مایع آلوده داخلش به دهان وارد نشه :)

 3. سلام ،ایا اگه از لیوان شخصی کسی که تبخال داره ، اما لیوانش را مایع ظرف شویی شسته باشه اگه آب بخوریم ویروس منتقل میشه؟حواسم نبود از لیوان همکارم اب خوردم ،تو فکر رفتم

  1. با سلام خیر. در صورت شستشوی صحیح لیوان واگیر نخواهد داشت براتون.

 4. سلام . ببخشید من کسی رو ک روی لبش تبخال زده بود ،باهاش روبوسی کردم و بعدش دست و صورتم رو شستم .امکانش هست این ویروس ب من منتقل شده باشه ؟

  1. با سلام خیر مشکلی پیش نمیاد.

 5. خیلی مفید بود ممنون

 6. بیمه مهراز محدودیت داره؟

  1. سلام خیر

  • azari
  • بهمن ۱۶, ۱۴۰۲

  ممنون از راهنماییتون

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.