حساسیت دندانی | علت حساسیت دندانی

حساسیت دندانی

حساسیت دندانی به چه علت است؟

گاهی اوقات ممکن است با خوردن غذاهای سرد، گرم، شیرین و ترش، درد ناگهانی و شدیدی در دندان هایتان احساس کنید. این درد معمولا تا خود عصب دندان احساس بلافاصله نیز برطرف می شود. در این صورت شما قطعا دچار حساسیت دندانی هستید.

حساسیت دندانی چرا بروز می کند؟

بروز حساسیت  دلایل گوناگونی دارد. در این مقاله به توضیح تعدادی از دلایل ایجاد حساسیت دندان می پردازیم:

• پوسیدگی دندان یا بیماری های لثه

در صورتی که احساس درد و ناراحتی تان در دندان فقط با خوردن غذاها و نوشیدنی های مختلف نیست و شما در بیشتر مواقع از حساسیت دندانی رنج می برید، احتمالا دندان شما دچار پوسیدگی و یا بیماری لثه شده است. دندان های شکسته، خرد شده و پر یا خالی کردن دندان های فرسوده، عاج دندان را در معرض خطر قرار داده و منجر بروز حساسیت دندانی می شود.

.جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال کلیک کنید.

• تحلیل لثه و عقب رفتن آن

تحلیل لثه باعث نمایان شدن عاج دندان می شود. عاج دندان بافت (نسج) زنده ای است بنابراین حساسیت رخ می دهد.

• آسیب به مینای دندان

دندان های ما به وسیله مینای دندان محافظت می شوند. مینا اولین مدافع دندان ها برای مقابله با حساسیت دندان در برابر گرما و سرما ، مواد چسبند و ساینده است. نازک شدن مینا می تواند بخش هایی از دندان را در معرض خطر قرار دهد، همچنین باعث حساسیت شود.

مینای دندان تحت تاثیر عوامل متعدی فرسایش پیدا می کند. در زیر تعدادی از این موارد را توضیح داده ایم:

– تغذیه نادرست

استفاده مکرر از نوشیدنی ها و غذاهای اسیدی مانند ترشی ها و نوشابه و یا استفاده زیاد از مواد غذایی یا شیرین می تواند به مینای دندان شما آسیب زده و آن را از بین می برد. برای جلوگیری از آسیب به دندان ها بهتر است بعد از خوردن غذا ها یا نوشیدنی های اسیدی حداقل یک ساعت دندان های خود را مسواک نزنید و بلافاصله با آب، دهان خود را بشویید. زیرا اسید، مینای دندان شما را نرم می کند و دندان ها بیشتر در معرض فرسایش قرار می گیرد.

جهت مشاهده هزینه عصب کشی کلیک کنید

-استفاده نادرست از مسواک

مسواک زدن به دفعات و با فشار زیاد و همچنین استفاده از مسواک های سفت، مینای دندان شما را نازک کرده. و دندان های شما را حساس تر می کنند. مسواک زدن با روش غلط همچنین باعث افت لثه شما می شود. و ریشه دندان هایتان را در معرض مواد غذایی قرار می دهد.

-استفاده بیش از حد از خمیردندان های جرم گیر و سفید کننده

استفاده مداوم از خمیردندان های سفید کننده و جرم گیر باعث بروز دندان های حساس در فرد می شود. این کار نیز به مینای دندان شما آسیب می زند.

• شرایط روحی ویژه، بیماری ها و داروهای خاص

داشتن بیماری های خاص نظیر ریفلاکس (برگشت اسید معده)، عفونت سینوس و افسردگی باعث بروز حساسیت های دندانی در فرد می شود. همچنین استفاده از داروهای خاص و نیز شرایط ویژه مانند استرس، داشتن فشارهای عصبی، بارداری و بالارفتن سن نیز منجر به بروز حساسیت دندانی می شود. بارداری به طور مستقیم منجر به بروز حساسیت در دندان نمی شود. بلکه تغییرات هورمونی در این دوران بر تغییرات و حساسیت های دندانی تأثیرگذار هستند.

• استفاده از دخانیات و الکل

استفاده زیاد از دخانیات و الکل منجر به بروز حساسیت در دندان ها می شود. گاهی اوقات نیز استفاده همزمان از این دو باعث ایجاد آسیب های جدی و ایجاد ترک داخل دندان ها می شود.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

• وجود ترک روی دندان

یکی از عواملی که منجر به بروز حساسیت در دندان ها می شود. وجود ترک هایی در دندان است. این ترک ها گاه با چشم دیده می شوند. و گاهی نیز داخل دندان هستند طوری که در ظاهر چیزی مشخص نیست. ترک های دندانی بر اثر ضربه به دندان، شکستن چیزهای سفت و یا خرد کردن غذاها و خوراکی های سفت توسط دندان ایجاد می شوند. این ترک ها با قرار گرفتن در معرض هوای سرد منبسط شده و دندان ها را نسبت به سرما حساس می کنند.

• وجود پوسیدگی در دندان ها

پوسیدگی دندان منجر به ایجاد حفره ‎هایی در دندان شده که این حفره‎ ها دندان را حساس می‌کنند. علاوه بر این زمانی که شما دندانی را پر می کنید، ممکن است حساسیت در دندان های شما بروز کند. به عبارت دیگر بروز حساسیت های دندان تان نسبت به سرما و گرما در بیشتر موارد نشان از ایجاد پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان تان دارد. شما باید پوسیدگی ها و حفره های ایجاد شده را رفع کنید تا حساسیت دندانی تان نیز از بین برود.

• دندان قروچه

دندان قروچه یا سایش دندانی علل مختلفی می تواند داشته باشد. وجود مشکلات عصبی نمونه ای از آن است. این کار به صورت خودآگاه و یا ناخودآگاه و در شب صورت می گیرد. در اثر این سایش مینا و عاج دندان ها از بین رفته و دندان ها دچار حساسیت می شوند.

• استفاده از خدمات دندانپزشکی

دریافت بعضی از خدمات دندانپزشکی مانند جراحی لثه، بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها و یا پر کردن آن ها ممکن است باعث ایجاد حساسیت در دندان ها شود. البته این امر موقتی است و بعد از گذشت مدت زمانی رفع می شود.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

زمان مراجه به دندانپزشک در صورت داشتن حساسیت دندانی

دردهای ناشی از حساسیت می تواند موقتی یا یک مشکل مزمن باشد. همچنین یک و یا چند دندان شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر حساسیت دندانی شما زیاد است و برای اولین باری است که دچار حساسیت دندانی شده اید از دندانپزشک خود در این مورد مشورت بگیرید. دکتر می تواند با یک چکاپ ساده سلامت دندان های شما را تشخیص دهد و مشکلات احتمالی را که در بالا توضیح داده ایم به راحتی بررسی کند. در صورتی که دردهای شما بدون علت و به صورت خود به خودی رخ می دهد، سطح روی دندان شما تغییر رنگ مشخصی دارد، هنگام غذا خوردن درد دارید و یا درد تان شدید است حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

حساس شدن دندان ها یکی از موارد شایع در دنیای امروز است. بیشتر مردم فکر می‎کنند که دندان‎های حساس با پوسیدگی دندان یا بیماری لثه مرتبط هستند؛ اما بهتر است بدانید که همیشه اینطور نیست. در واقع حساسیت دندان بر اثر علل گوناگونی رخ می دهد. در بیشتر مواقع دندان های حساس به راحتی با تغییر در بهداشت دهان و دندان درمان می شود. در این راستا مهم است که تفاوت بین دندان های حساس و طبیعی و دندان های حساس و غیرطبیعی را درک کنیم. از مواردی که می توان با استفاده از آن از بروز دندان های حساس و دردهای آن پیشگیری کرد، مراجعه دو بار در سال به دندانپزشک و چکاپ دندان و نیز رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و استفاده درست از خمیردندان های ضد حساسیت است.

جهت تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را به شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید. همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

خرید بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید با خرید بیمه دندانپزشکی مهراز از کاهش هزینه ۵۰ درصدی واقعی برای تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود بره مند شوید. همچنین از مزایای خرید کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوان به امکان استفاده از خدمات بلافاصله پس از صدور کارت اشاره کرد. همچنین امکان مراجعه به نزدیکترین مراکز درمانی در سراسر کشور جهت استفاده از خدمات را خواهید داشت. برای دریافت این بیمه میتوانید از طریق سایت و شبکه های اجتماعی و یا به صورت حضوری و تلفنی نیز اقدام نموده و در سریع ترین زمان ممکن بیمه نامه خود را در محل مورد نظرتان دریافت نمایید.

ارزان ترین بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید تنها با پرداخت حق عضویت اولیه تا یک سال از ارزان ترین بیمه دندانپزشکی با عنوان مهراز کارت، بدون پرداخت هیچگونه هزینه جانبی دیگری استفاده نموده و همچنین میتوانید تا ۵ سال متوالی پس از دریافت مهراز کارت با پرداخت یک سوم هزینه اولیه آن را تمدید نمایید. علاوه بر این شما به ازای دریافت خدمات در مراکز درمانی مهراز کارت میتوانید از کاهش هزینه ۵۰ درصد واقعی استفاده نمایید و این در حالی است که بسیاری از مراکز بیمه نهایتا ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی را پوشش میدهند.

دانلود pdf مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. من چند وقته با سرما و گرما دندونم تیر میکشه نمیدونم به عصب رسیده یا عادیه برا همه همینطوریه

   • admin
   • شهریور ۲۸, ۱۴۰۰

   با سلام مشاوره و ویزیت رایگان است؛ می‌توانید به نزدیک ترین مراکز درمانی مراجعه کنید.

  • melika
  • آبان ۱۷, ۱۴۰۱

  salam man chand vaght pish dandonam tir keshid va alan khod be khod dorost shode elaty dare?

  1. با سلام ممکنه دچار پوسیدگی شده باشه دندان. باید سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید چون در غیر این صورت کم کم پوسیدگی گسترش پیدا میکنه و درد شدیدتر میشه و نیاز به عصب کشی پیدا میکنید. https://mehrazcard.com/cost-of-dental-denervation/

 2. مهراز کارت اعتبارش چند ساله است؟

  1. با سلام اعتبار مهراز کارت یکساله هستش که در این مدت میتونید بدون هیچ سقف و محدویتی استفاده کنید. پس از گذشت یک سال اول در صورت تمایل میتونید با یک سوم هزینه اولیه برای سال آینده تمدید انجام بدید.

  • meysam
  • بهمن ۱, ۱۴۰۱

  سلام هرحساسیتی در دندان به وجود بیاد برای عصب کشیه؟

  1. با سلام خیر. لزوما هر حساسیت به گرما و سرمایی ناشی از عصب کشی دندان نیست. https://mehrazcard.com/cost-of-dental-denervation/

 3. چه زمانی به عصب کشی نیاز داریم؟

  1. زمانی که دندان بر اثر خوردن سردی و گرمی واکنش نشون بده و مدام تیر بکشه

 4. سلام چجوری میشه مهراز کارت رو خریداری کرد؟

  1. سلام از طریق "ثبت نام آنلاین" در سایت میتونید اقدام کنید

 5. خیلی عالی بود ممنون

 6. انجام دادن جرمگیری باعث حساسیت میشه؟

  1. سلام خیر

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.