حفره های دندان | دلایل بروز حفره های دندان

حفره های دندان

حفره های دندان

سوراخ هایی که پس از پوسیدگی در دندان ایجاد می شوند حفره های دندان نام دارند که می توانند یکی از دلایل احساس درد دندان باشند. در صورتی که حفره دندان در مراحل اولیه درمان نشود، به مرور زمان گسترش یافته و باعث ایجاد مشکلات ببیشتری می شوند.

از راه های پیشگیری این نوع عارضه “رعایت کردن بهداشت دهان و دندان” است.

پوسیدگی دندان نتیجه تجمع پلاک دندانی که مخلوطی از مواد غذایی و یک نوع باکتری میباشد و باعث تحلیل مینای دندان می شود، وجود این پلاک ها می تواند به مرور زمان به ساختار دندان آسیب برساند.

درمان نکردن پلاک ها

درمان نکردن این پلاک ها باعث می شود پوسیدگی روی دندان به عاج رسیده و باعث ایجاد حفره دندانی شود و به دندان های دیگر نیز گسترش یابد.

درمان های گوناگون، از جمله “پر کردن” در دسترس هستند.

موثرترین راه برای درمان حفره های دندان : جلوگیری از تشکیل پلاک در مرحله اول

با تمیز نگه داشتن دهان و دندان ها  و رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از تشکیل پلاک پیشگیری کنید.

همچنین خودداری از مصرف برخی مواد غذایی به پیشگیری از ابتلا به این بیماری کمک خواهد کرد, مانند کسانی که مواد قندی بسیاری مصرف می کنند. مصرف بیش از حد مواد قندی می تواند باعث تجمع پلاک و منجر به ایجاد حفره های دندانی شود.

گاهی حفره های دندانی با بروز علائم همراه نخواهد بود پس بهتر است به طور مداوم تحت نظر دندانپزشک باشید.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مهرازکارت همراه شوید.

پر کردن دندان با جدیدترین روش ها با مهراز کارت

آشنایی با دلایل به وجود آمدن حفره های دندان

دهان محل تجمع تعداد زیادی از باکتری هاست, که برخی از آن ها می توانند برای ما مضر باشند. با گذشت زمان این باکتری ها یک لایه نازک و بی رنگ را در قسمت بالای دندان ها تشکیل می دهند که این لایه ناز را پلاک می نامیم.

به عنوان مثال تشکیل پلاک ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که فرد در استفاده از مواد قندی و دارای نشاسته افراط کرده باشد و به طور منظم از این مواد غذایی استفاده کند.

ترشح مکرر اسید حاصل از پلاک ها به مینای دندان آسیب می رساند. مینا لایه بیرونی محافظ پوشش دندان است. با پوسیدگی دندان، مواد معدنی موجود در مینای دندان به مرور زمان حل شده و این لایه از بین می رود.

جالب است بدانید در برخی از مواقع مینای دندان خود توانایی این را دارد که به ترمیم برخی از آسیب ها کمک کند با این حال این پوسیدگی ها به دلیل عدم درمان به موقع به عاج دندان رسیده و مشکلات دیگری را در پی خواهد داشت. در این صورت آسیب های به وجود آمده دائمی خواهند بود.

این پوسیدگی ممکن است در افراد در تمام سنین  مختلف رخ دهد اما در کودکان  بسیار شایع است.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

علائم ایجاد حفره های دندانی

علامت اصلی حفره دندان: ظاهر شدن سوراخ در دندان است.

ممکن است این حفره ها در اندازه های مختلف باشند. اما گاهی این عارضه هیچ علامتی ندارد.

علائمی که می توانند به عنوان یک هشدار برای مبتلایان به این عارضه باشند:

 • لکه هایی روی دندان ها به رنگ های سفید، خاکستری ، قهوه ای یا سیاه
 • دندان درد
 • حساسیت دندانی
 • بوی بد دهان

عوارض عدم درمان حفره های دندانی

عدم درمان باعث میشود این باکتری ها بتوانند به بافت نرم تر داخل دندان گسترش یابند که این امر باعث افزایش سرعت پوسیدگی دندان و درد دندان شود و در صورت عدم درمان این عارضه می تواند باعث عفونت شود.

پر کردن دندان

پر کردن دندان

روش های پیشگیری از حفره های دندان

با استفاده از دهان شویه می توان از ایجاد یا گسترش حفره های دندانی جلوگیری کرد. زمانی که حفره های دندانی ایجاد می شوند این آسیب ها دائمی هستند. درمانی که برای این نوع عارضه تجویز می شود پر کردن این حفرها و در صورت لزوم عصب کشی می باشد.روش درمان، بسته به محل، شدت و عمق حفره تعیین می شود.

در هر حال حفره دندان به راحتی قابل پیشگیری است. راه هایی برای جلوگیری از تجمع پلاک که باعث حفره دندان  می شود، وجود دارد.

نکاتی جهت پیشگیری از حفره های دندان

 • استفاده از خمیر دندان و دهان شویه حاوی فلوراید
 • دو بار در روز مسواک زدن  ، با استفاده از حرکات دایره ای
 • به آرامی مسواک زدن لثه ها
 • با استفاده از پاک کننده های بین دندانی مانند نخ دندان شکاف بین دندان ها را تمیز کنید
 • اجتناب از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های سرشار از قند مانند: نوشیدنی های گازدار، به ویژه موادی که بدون ارزش غذایی هستند.
 • محدود کردن مصرف غذاهای نشاسته دار
 • اجتناب از مصرف مواد خوراکی به صورت سرپایی بین وعده های غذایی و یا درست قبل از خواب
 • اجتناب از استعمال محصولات حاوی توتون و تنباکو
 • اجتناب از نوشیدن الکل
 • داشتن معاینات منظم یک دندان پزشک

در صورت انجام روش های پیشگیری مینای دندان با استفاده از مواد معدنی و بزاق دهان شروع به ترمیم مینای خود می کند. همچنین استفاده از فلوراید نقش مهمی دارد.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

فلوراید چیست؟

یک ماده معدنی که می تواند آسیب پوسیدگی دندان را معکوس کند و از ایجاد حفره های دندان جلوگیری کند. یک دندان پزشک ژل فلوراید و یا سایر محصولات فلوراید برای ترمیم مینای دندان را تجویز می کند.

فلوراید مینای دندان را تقویت و محافظت از دندان در برابر آسیب از پلاک را افزایش می دهد. با  ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و با استفاده از درمان توسط فلوراید، فلوراید، این ماده به ترمیم هرگونه آسیب به وجود آمده در دندان از قبیل پوسیدگی های جزئی کمک می کند.

کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض ابتلا به این عارضه هستند لذا بسیار مهم است که به طور منظم برای اطمینان از سالم بودن دندان کودکتان به دندان پزشک مراجعه کنید. و همین طور به صورت مداوم مراقب علائمی مانند: لکه های سفید، خاکستری، قهوه ای یا سیاه روی دندان ها باشید. این موارد از نشانه های از دست دادن مواد معدنی است که موجب پوسیدگی دندان می شود.

شناخت حفره های دندانی

منشاء حفره دندان، رسوب پلاک است که باعث آسیب دائمی به دندان می شود. بدون درمان, این عارضه ممکن است بدتر و جدی تر شود. درمان حفره، مانند پر کردن دندان، امکان پذیر است. همچنین ممکن است برای معکوس کردن پوسیدگی دندان جزئی دندانپزشک استفاده از یک ژل حاوی فلوراید تجویز کند.

بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد حفره های دندانی ،داشتن یک رژیم غذایی سالم و همین طور اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندانتان می باشد.

***جهت تهیه بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

خرید بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید با خرید بیمه دندانپزشکی مهراز از کاهش هزینه ۵۰ درصدی واقعی برای تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود بره مند شوید. همچنین از مزایای خرید کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوان به امکان استفاده از خدمات بلافاصله پس از صدور کارت اشاره کرد. همچنین امکان مراجعه به نزدیکترین مراکز درمانی در سراسر کشور جهت استفاده از خدمات را خواهید داشت. برای دریافت این بیمه میتوانید از طریق سایت و شبکه های اجتماعی و یا به صورت حضوری و تلفنی نیز اقدام نموده و در سریع ترین زمان ممکن بیمه نامه خود را در محل مورد نظرتان دریافت نمایید.

بیمه تکمیلی دندانپزشکی

شما با تهیه بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز مشمول برخورداری از ۵۰ درصد کاهش هزینه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی شده و میتوانید از تمامی خدمات دندانپزشکی با هرهزینه ای بدون سقف و محدودیت در سراسر کشور بهره بگیرید. در صورتی که سایر بیمه نامه ها دارای سقف استفاده از خدمات به صورت سالانه هستند. از اصلی ترین مزایای داشتن بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز این است که می‌توانید با اطمینان بیشتری در مورد پوشش هزینه‌های ناگهانی و گزاف دندانپزشکی خود دست یابید.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره پر کردن دندان 

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام ، این حفره دندان اصلا خوب نیست واقعا آزار دهنده اس ، هنوز نمیدونم درد داره درست کردنش یا ن ، اما از ترس دردش جرئت نکردم برم دنبالش

 2. من حفره دندونو تجربه کردم دردش وحشتناکه الان باز میخوام یه جراحی انجام بدم نمیخوام دوباره تکرار شه جراح خوب هم معرفی میکنید یا فقط تخفیف میدین ؟

   • admin
   • مهر ۵, ۱۴۰۰

   با سلام تمامی پزشکان تحت قرارداد مهراز کارت، متخصصان با تجربه و متحبر در کار می‌باشند. شما می‌توانید علاوه بر دریافت خدمات با کیفیت، 50% تخفیف برای تمامی خدمات دندان پزشکی بهره مندی شوید.

 3. سلام چرا بعد از کشیدن دندان حفره ایجاد میشه؟ مگه لثه بسته نمیشه؟

  1. با سلام معمولا چند روز زمان میبره تا حفره بسته و ترمیم بشه. https://mehrazcard.com/cost-of-tooth-extraction/

 4. من این درد رو تجربه کردم واقعا آزار دهنده است :(

  1. با سلام ممنون از توجهتون. در خدمتتون هستیم دوست عزیز.

 5. ممنون از مطالب مفیدتون

  1. با سلام ممنون از توجه شما. خوشحالیم که محتوا براتون مفید واقع شد. در خدمتتون هستیم :)

 6. جالب بود ممنون

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.