زرد شدن زبان | درمان زرد شدن زبان

زرد شدن زبان

زرد شدن زبان چیست؟

زرد شدن زبان اغلب بی‌ضرر است و به مرور زمان از بین می‌رود. فقط شرایطی مانند زردی (یرقان) که باعث زرد شدن زبان می‌شود، جدی‌تر بوده و نیاز به درمان دارد.

دلایل زردی زبان چیست؟

یک علت شایع زردی زبان، تجمع سلول‌های پوستی و باکتری‌ها بر روی زبان است. این تجمع اغلب به دلیل بهداشت نامناسب دهان و دندان است. زردی یکی از چند علل جدی‌تر زرد شدن زبان است.

علائم زردی زبان

در اینجا به بررسی علائم زرد شدن زبان میپردازیم :

زبان سیاه کرک دار:

این وضعیت بی‌ضرر زمانی اتفاق می‌افتد که برآمدگی‌های کوچک در سطح زبان که پاپیلا نام دارند، در قسمت‌های نوک زبان و کناره‌های زبان بزرگ‌تر می‌شوند. باکتری‌ها، خاک، مواد غذایی و دیگر مواد می‌تواند بر روی این برجستگی‌ها جمع شوند و باعث تغییر رنگ آنها به رنگ‌های مختلف شوند. حتی اگر نام این اختلال “زبان سیاه” باشد، زبان قبل از تغییر رنگ دادن به سیاه، می‌تواند به رنگ زرد یا دیگر رنگ‌ها تبدیل شود.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

بهداشت دهان و دندان نامناسب:

هنگامی که دندان‌های خود را در بازه‌های زمانی کوتاه مدت و به طور کامل مسواک نزنید، سلول‌های پوستی و باکتری‌ها می‌توانند در پاپیلاهای زبان تجمع یابند. باکتری‌ها رنگدانه‌هایی که دلیل تغییر رنگ زبان به رنگ زرد هستند، را آزاد می‌کنند. مواد غذایی، تنباکو، و دیگر مواد نیز می‌توانند در زبان به دام افتاده و رنگ زبان را به زرد تغییر دهند.

خشکی دهان یا تنفس از راه دهان:

خشکی دهان فقدان بزاق کافی در دهان است. بزاق، باکتری‌ها را از دهان پاک می‌کند که به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند. عوارض جانبی داروها، بیماری‌هایی مانند سندرم شوگرن و دیابت، همچنین پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز می‌توانند باعث خشکی دهان شوند. تنفس از طریق دهان در حین خواب نیز منجر به خشکی دهان می‌شود.

زبان جغرافیایی:

این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که تکه‌هایی از پاپیلاهای سطح زبان از بین بروند. این تکه‌ها اغلب قرمز هستند، اما می‌توانند زرد نیز شوند و گاهی اوقات دردناک نیز می‌شوند. پزشکان علت این بیماری را نمی‌دانند، اما گاهی اوقات در خانواده‌ها ارثی می‌شوند. تکه‌های پاپیلای از دست رفته در سطح زبان مانند یک نقشه به نظر می‌رسند و به همین دلیل این بیماری این نام را گرفته است.

زردی (یرقان):

زردی بیماری ای است که در آن پوست و سفیدی چشم‌ها به رنگ زرد در می‌آیند. این اتفاق زمانی می‌افتد که کبد آسیب دیده است و نمی‌تواند به درستی محصولات زائد بیلی روبین را پردازش و دفع کند. بیلی روبین یک رنگدانه زرد است که در اثر تجزیه گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. وقتی بیلی روبین در خون رها می‌شود، پوست، سفیدی چشم‌ها و زبان، زرد می‌شوند.

داروهای حاوی بیسموت:

داروهای حاوی بیسموت می‌توانند رنگ زبان را از زرد تا سیاه تغییر دهند.

دهان شویه‌های حاوی اکسید کننده:

استفاده از دهان شویه‌های حاوی پراکسید، نارون کوهی یا جوهر نعنای خشک، می‌توانند رنگ زبان را تغییر دهند.

دود سیگار:

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو می‌تواند باعث زرد شدن زبان شود.

عوارض زردی زبان

زرد شدن زبان معمولا عوارضی ایجاد نمی‌کند. با این حال، بیماری‌هایی که موجب زردی (یرقان) می‌شوند می‌توانند منجر به مشکلات زیر شود:

 • تشکیل زخم روی کبد
 • نارسایی کبد
 • تورم در پاها و شکم
 • بزرگ شدن طحال
 • خونریزی در دستگاه گوارش
 • سرطان کبد

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

درمان زردی زبان

برای درمان زبان زرد، با یک محلول که شامل مخلوطی از یک واحد پراکسید هیدروژن و پنج واحد آب است، یک بار در روز مسواک بزنید، سپس دهان خود را چند بار با آب بشویید.

درمان بیماری زمینه‌ای که علت زرد شدن زبان است، باید علائم را کاهش دهد.

درمان زبان سیاه کرک دار:

دندان هایتان را حداقل دوبار در روز،بعد از هر وعده غذایی بشویید. چند بار در روز با آب دهان خود را بشویید. سیگار نکشید.

بهبود بهداشت دهان و دندان:

دوبار در روز با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و مسواک نرم، دندان‌هایتان را مسواک بزنید. حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. استفاده‌ی روزانه از دهان شویه‌ی حاوی فلوراید به بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند. هر شش ماه یک بار برای معاینه‌ی دندان هایتان به دندانپزشک مراجعه کنید. استفاده از شیرینی‌ها و مخصوصا غذاهای چسبناک و صمغی مثل شکلات را محدود کنید.

مسواک زدن به بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند و جلوی زرد شدن زبان را می‌گیرد.

درمان خشکی دهان:

استفاده از دهان شویه‌ی ویژه‌ای که باعث افزایش میزان بزاق در دهان می‌شود. اگر دارویی باعث خشکی دهان شود، با مشورت پزشک دوز دارو را تغییر دهید یا از داروی دیگری استفاده کنید. نوشیدن آب یا سایر نوشیدنی‌های بدون قند در طول روز کمک کننده است. اجتناب از کافئین، تنباکو و الکل، که می‌تواند خشکی دهان را تشدید کنند. جویدن آدامس بدون قند برای تحریک تولید بزاق. اگر در شب از دهانتان نفس می‌کشید، از رطوبت دهنده‌ی هوا استفاده کنید تا به هوای اتاق خوابتان رطوبت اضافه کند.

درمان زبان جغرافیایی:

استفاده از داروهای ضد درد یا دهان شویه‌ی حاوی بی‌حس کننده برای از بین بردن هر گونه درد مفید است. پزشک ممکن است پماد یا دهان شویه‌ی کورتیکواستروییدی برای درمان ناراحتی‌های ناشی از بیماری، تجویز کند.

درمان زردی:

اگر عفونتی مانند هپاتیت باعث ایجاد زردی شود، پزشک ممکن است برای درمان آن دارو تجویز کند. برای درمان زردی ناشی از اختلالات خونی مانند کم خونی سلول‌های داسی شکل، ممکن است درمان شامل انتقال خون یا داروهای شیمیایی که آهن زدا هستند و به آهن متصل می‌شوند، باشد. برای جلوگیری از آسیب بیشتر کبدی از مصرف الکل خودداری کنید یا میزان مصرف‌تان را کاهش دهید. برای بیماری‌های شدید کبدی، پیوند کبد ممکن است از گزینه‌های درمانی باشد.

ترک سیگار:

برای ترک سیگار با دکتر خود مشورت کنید. می‌توانید از محصولات جایگزین نیکوتین مانند چسب‌های نیکوتینی، قرص، آدامس و اسپری بینی استفاده کنید. این محصولات به کاهش میل به سیگار کمک می‌کنند. پزشک می‌تواند برای تسکین علائم ترک نیکوتین از داروهایی مانند وارنیکلین یا بوپروپیون، تجویز کند. گروه‌های پشتیبانی و مشاوره فردی می‌تواند برای کنار آمدن با هر گونه مسائل ناشی از ترک سیگار به شما کمک کند.

پیشگیری از زردی زبان

به منظور کاهش تعداد باکتری‌ها و کاهش مقدار تجمع سلول‌هایی که می‌توانند باعث زرد شدن زبان شوند، سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

 • ترک سیگار
 • مسواک زدن دندان‌ها دو بار در روز و استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز
 • به منظور حذف سلول‌های مرده، مواد غذایی و دیگر مواد، با یک لیسه زبان به آرامی بر سطح زبان خود بکشید.
 • افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی، تعداد باکتری‌های دهان را کاهش می‌دهد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید.

چه مواقعی برای درمان زردی زبان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر زردی زبان تنها علامت شماست، نیازی به کمک‌های پزشکی ندارید. اما در صورت وجود علائم زیر باید با دکتر گوش و حلق و بینی تماس بگیرید:

بروز علائم دیگری از زردی، عفونت یا آسیب کبدی، مانند:

 • درد شکم
 • خون در مدفوع
 • استفراغ
 • تب
 • به آسانی کبود شدن و خونریزی
 • زردی زبان پس از دو هفته از بین نرود.
 • پوست و یا سفیدی چشم نیز به رنگ زرد در بیایند.
 • زبان دردناک شود.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت همراه شوید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. منم مشکل خشکی دهان دارم یه مدت دهانشویه استفاده کردم خیلی موثر بود

 2. اگر زبان زرد رنگ باشه اما علائم خاصی نداشته باشیم خطرناک نیست؟

  1. با سلام خیر خطری نداره ممکنه به دلیل مصرف مواد غذایی رنگی باشه :)

 3. جالب بود

 4. سلام من نصفه شب از خواب بیدار شدم و دهنم مزه خیلی بدی میداد وقتی رفتم جلو آینه سرویس زبونم به شکل خیلی خیلی زیاد زرد شده بود به حدی که کام دهنمم زرد شده بود زرد زرد نه که یه زردی کم وسط زبان با سمت زبان شور مسواک خیلی تلاش کردم کمتر شد ولی ازبین نرفت به صورت ترسناکی زرد شده بود درد بین دو کتفم که همیشه دارم چند روزیه شدید تر شده اگه امکانش هست راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که داروی شیمیایی خاصی مصرف میکنید ممکن هست که علتش اون باشه برای اطمینان خاطر بیشتر با مشاورین مهراز در ارتباط باشید...

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.