محافظ دندان (نایت گارد)

نایت-گارد

نایت گارد یا محافظ دهان چیست؟

محافظ دندان (نایت گارد) وسیله محافظی است که داخل دهان برروی دندان ها قرار داده می شود. این وسیله هنگام خوابیدن و استراحت کردن در داخل دهان بین دندان های بالا و پایین قرار می گیرد. استفاده از این ابزار باعث می شود بین دندان ها تماس و سایشی نباشد. نایت گارد نوعی پروتز متحرک و از جنس پلاستیک مقاوم است.

 

انواع نایت گارد

گارد نایت ها یا محافظ های دهانی به دو دسته کلی محافظ دهانی ورزشی و نایت گارد تقسیم می شوند. نایت گارد در شب و برای محافظت از دندان ها، در برابر سایش و دندان قروچه، خرو پف، وقفه تنفسی یا آپنه، تسکین یا کاهش درد ایجاد شده در فک بر اثر دندان قروچه و همچنین کاهش فشار و استرس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

محافظ ورزشی

محافظ ورزشی ابزاری برای محافظت از دندان‌ها، لثه‌ها و لب‌ها هنگام ورزش کردن است. پیشگیری از ضربه دیدن دندان‌ها و صرف هزینه برای تهیه یک محافظ دهان بسیار بهتر از پرداخت هزینه‌ ای گزاف برای ترمیم دندان‌های شکسته است. بهتر است هم کودکان و هم بزرگسالان در حین انجام ورزش‌های تماسی پر برخورد از محافظ‌های دهانی استفاده کنند. استفاده از این ابزار باعث محافظت صورت و سر در برابر ضربات وارده در ورزش های تماسی و غیرتماسی می شود. محافظ دهانی در ورزش معمولاً دندان‌های بالا را پوشش می‌دهد و از آسیب‌هایی مانند صدمه لب و گونه ها، آسیب دیدگی زبان، شکستگی فک و لب پر شدن یا شکستگی دندان ها جلوگیری می کند.

 

محافظ-دندان

محافظ-دندان

 

محافظ دهانی یا نایت گارد بر حسب نحوه ساخت متفاوت است. برای استفاده از نایت گارد گاهی اوقات از دندان ها قالب گیری شده و هر نایت گارد مختص فرد ساخته می شود. نوعی از محافظ دهانی نیز بدون قالب گیری است و در داروخانه ها آماده به فروش می رسد. نایت گارها بر حسب جنس و میزان پوشش نیز متفاوت هستند. این انواع شامل نایت گارد سخت و بادوام و همچنین نایت گارد نرم و راحت‌تر می شود. همچنین نایت گارد با پوشش متفاوت نیز وجود دارد. به طوری که بعضی از محافظ های دهان کل دندان‌های بالا و پایین را به طور کامل می‌پوشاند و برخی از نایت گاردها هم با پوشش دهی جزئی فقط بعضی دندان‌های مشکل ساز را می پوشاند.

 

محافظ دهان مناسب

گاردنایت مناسب، با دوام، راحت و جذاب است. تمیز کردن آسان، خوب ماندن در دهان، مختل نکردن تنفس و عدم ایجاد مشکل در گفتار نیز از ویژگی های یک محافظ دهانی خوب است.

 

نگهداری از نایت گارد

بهتر است محافظ را قبل و بعد از استفاده با آب سرد یا دهانشویه بشویید و یا آن را با خمیردندان و مسواک تمیز کنید. همچنین آن را در ظرف مخصوص با دریچه ای برای عبور هوا نگهداری کنید هر چند وقت یکبار ساییده شدن نایت گارد را نیز بررسی کنید.

 

مدت زمان استفاده از نایت گارد

زمانی که باید نایت گارد مورد استفاده قرار بگیرد در افراد و شرایط مختلف متفاوت است. بهتر است در تمامی سال های فعالیت ورزشی محافظ دهانی استفاده شود. در مواردی مانند دندان قروچه و یا آپنه نیز بسته به شدت مشکلی که دارید، مدت زمان استفاده از نایت گارد به نظر پزشک متخصص بستگی دارد. به طور کلی گفته می شود بین ۵ تا ۱۰ سال استفاده از نایت گارد زمان می برد.

هنوز نظری ثبت نشده.