مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

عصب کشی دندان چیست؟

عصب‌کشی دندان یک فرآیند درمانی است که در مواردی که عصب دندان تحت تأثیربرخی موارد آسیب یافته و باعث درد یا عفونت شده است، انجام می‌شود. این فرآیند معمولا زمانی انجام می‌شود که دندان دچار ترمیمات عمیق، ترمیم‌های مکرر، شکستگی یا عفونت عمیق شده باشد. در نتیجه مراقبت های پس از عصب کشی دندان بسیار مهم هستند.

در این روند درمانی، عصب دندان که معمولاً در داخل پوسته سخت دندان (از جمله اندام دندان) وجود دارد، حذف می‌شود. پس از حذف عصب، فضای داخل دندان پر شده و به طور معمول با یک ماده ترمیمی مانند گوتاپرکا یا مواد رزینی درمان می‌شود. این فرآیند معمولا تحت تاثیر بی حسی موضعی انجام می‌شود تا بدون درد و ناراحتی برای بیمار انجام شود.

هدف اصلی از عصب‌کشی دندان، تسکین درد، از بین بردن عفونت، و حفظ دندان فرد می‌باشد. اگرچه این فرآیند معمولاً برای دندان‌های دائمی انجام می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است برای دندان‌های شیری نیز لازم باشد. به شرطی که دندان درختی بوده و احتمال شکستگی یا عفونت دارد.

با تهیه بیمه دندانپزشکی میتوانید هزینه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

مراقبت بعد از عصب‌کشی دندان

عصب‌کشی دندان یک روند پیچیده درمانی است که در برخی موارد نیازمند مراقبت و توجه ویژه پس از آن می‌باشد. پس از این روند، دندان ممکن است برای دندان حساسیتی ایجاد شود و نیاز به مراقبت خاصی داشته باشد تا به بهترین شکل بهبود پیدا کند. در این مقاله از مهراز کارت، ما به مراقبت بعد از عصب‌کشی دندان می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم که این فرایند را به بهترین شکل ممکن پشتیبانی کنید.

آیا میدانید عوارض عصب کشی دندان عفونی چیست؟

 • حفظ بهداشت دهان و دندان یکی از مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

پس از عصب‌کشی دندان، بهداشت دهان و دندان بیش از هر وقت دیگر اهمیت دارد. برای حفظ بهداشت دهانی خود، میتوانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

مسواک زدن: حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و از مسواک با سر نرم و مواد شوینده مناسب برای دندانتان استفاده کنید.

استفاده از انتی‌ باکتریال محلول آب‌پاش: با استفاده از این محلول‌ها، می‌توانید باکتری‌های مضر را در دهانتان کاهش دهید.

استفاده از نخ دندان: این کار به حذف ذرات غذایی میان دندان‌ها کمک می‌کند و از تشکیل جرم و پلاک جلوگیری می‌کند.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را بع شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید.همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

 • رعایت رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم ایمنی و بهبود سلامت دندان‌ها نیز کمک کند. از مصرف غذاهایی که شامل قندهای اضافی، اسیدها، و چربی‌های اشباع زیاد هستند، پرهیز کنید. میتوانید به جای آن، بر روی غذاهایی مانند میوه، سبزیجات، ماهی، و غلات کامل تمرکز کنید که باعث تقویت دندان‌ها و کاهش خطر ابتلا به عفونت می‌شوند.

برخی از تغیرات رژیم غذایی در این دوران را باهم مرور میکنیم:

رژیم غذایی بعد از عصب‌کشی دندان می‌تواند به شما کمک کند تا به بهبودی سریع‌ تر و بهبودی کامل ‌تر نیز برسید. در اینجا چند نکته درباره رژیم غذایی پس از عصب‌کشی دندان برای شما آورده شده است:

۱. مصرف مواد نرم و آسان برای جویدن:

پس از عمل عصب‌کشی دندان، ممکن است دندان مورد عمل یا دندان‌های اطراف آن آسیب دیده باشند. در نتیجه، مصرف مواد نرم و آسان برای جویدن، مانند غذاهای پوره و سوپ می‌تواند به شما در داشتن احساس راحتی کمک کند.

۲. پرهیز از موادی که ممکن است ایجاد حساسیت دهند:

موادی مانند غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد، غذاهای شیرین، سرخ شده، چیپس وخوراکی های نمکی‌ ممکن است برای دندان‌های حساس پس از عمل تحریک کننده باشند. بهتر است از این مواد در ابتدای فرآیند بهبودی پرهیز نمایید.

۳. افزایش مصرف مواد غذایی سالم یعنی مراقبت های بعد از عصب کشی دندان:

مصرف مواد غذاییی مانند میوه، سبزیجات، ماهی، مغزهای روغنی و محصولات لبنی پس از عمل عصب‌کشی دندان می‌تواند به سلامت دهان و دندان‌های شما کمک شایانی کند و به بهبودی سریع‌ترشما کمک کند.

۴. مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C و د و کلسیم:

ویتامین C برای بهبود سلامت لثه‌ها و بازسازی بافت‌های دهانی لازم میباشد. در حالی که ویتامین D و کلسیم برای قوی‌تر شدن دندان‌ها و حفظ سلامت استخوان‌ها نیز مهم هستند.

۵. مصرف مواد آرام‌بخش و ضد التهابی یکی از مراقبت های بعد از عصب کشی دندان:

برای کاهش درد و التهاب پس از عمل عصب‌کشی دندان، ممکن است پزشک شما داروهای ضد التهابی یا مسکن تجویز نماید. این داروها می‌توانند کمک کننده‌ای بسیار موثر باشند، اما باید به دقت دستورات پزشک را دنبال کنید.

به هر حال، بهتر است با پزشک خود در مورد رژیم غذایی مناسب برای شما بعد از عمل عصب‌کشی دندان مشورت کنید،. زیرا هر فرد دارای شرایط خاصی است و ممکن است نیازهای متفاوتی داشته باشد.

عصب کشی دندان با کاهش هزینه 50% کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

 • اطلاع از علائم ناشی از مشکلات پس از عصب‌کشی

 1. برخی از علائمی که نشان دهنده مشکلات پس از عصب‌کشی دندان می‌باشند عبارتند از:
 2. درد شدید یا تشدید درد موجود
 3. مشاهده تورم در ناحیه دهان یا صورت
 4. خونریزی غیرعادی در دهان
 5. حساسیت به حرارت و سردی
 6. اگر هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، به زودی به دندانپزشک خود اطلاع داده و برای بررسی بیشتر مراجعه کنید.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک

پیگیری منظم و مراجعه به دندانپزشک برای بررسی دوره‌ای و تمیزی دندان‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد. دندانپزشک شما می‌تواند تغییراتی که در دهانتان رخ داده است را تشخیص داده و از مشکلات پیش آمده پس از عصب‌کشی دندان پیشگیری کند.

 • استفاده از داروهای مرتبط

ممکن است دندانپزشک شما برای کنترل درد یا مقابله با عفونت، داروهای مخصوصی برای شما تجویز کند. اطمینان حاصل کنید که دستورات مربوط به داروها را به دقت دنبال کنید و از داروها به دقت و همانطور که توسط دندانپزشک تعیین شده استفاده کنید.

 • دوره‌های پیگیری منظم

پس از عصب‌کشی دندان، برخی از افراد ممکن است نیاز به دوره‌های پیگیری نیز داشته باشند. این دوره‌های

پیگیری برای اطمینان از بهبودی کامل و اصلاح مسائل موجود برای برخی موارد در بیمارن ضروری میباشد. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا شما نیاز به دوره‌های پیگیری دارید و چگونه این دوره‌ها برای شما تنظیم خواهند شد.

تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی

شما میتوانید با دریافت تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی تا 50% در هزینه های درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود صرفه جویی کرده و امکان استفاده از خدمات پزشکان و دندانپزشکان متخصص در سراسر کشور را داشته باشید. در نتیجه همه افرادی که نیاز به دریافت خدمات دندانپزشکی دارند میتوانند در رابطه با هزینه های گزاف دندانپزشکی و دریافت خدمات از پزشکان زبده اطمینان خاطر داشته باشند.

تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی

تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی

عوارض بعد از عصب کشی دندان و مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

همانطور که گفته شد عصب‌کشی دندان یک روند درمانی است که عموماً برای رفع درد و عفونت دندان انجام می‌شود. اما ممکن است پس از آن برخی عوارض کوتاه مدت و یا بلند مدت ایجاد شود. در ادامه، به برخی از عوارض معمول بعد از عصب‌کشی دندان اشاره می‌کنیم:

۱. درد و تورم بعد از مراقبت های بعد از عصب کشی دندان:

بعد از عصب‌کشی دندان، ممکن است در محل عمل درد و تورمی کوچک ایجاد شود که معمولاً چند روز بعد از عصب کشی بهبود پیدا میکند. استفاده از داروهای ضد التهاب و مسکن معمولاً به کنترل این علائم کمک می‌کند.

۲. حساسیت دندانی:

پس از عصب‌کشی دندان، ممکن است دندان مورد عمل حساسیت هایی نسبت به حرارت یا سرما نشان دهد. این حساسیت معمولاً به طور تدریجی کاهش پیدا میکند، اما ممکن است برخی از افراد نیاز به مدت زمان بیشتری برای بهبود داشته باشند.

۳. عفونت قبل از مراقبت های بعد از عصب کشی دندان:

اگر عفونتی در دندان قبل از عصب‌کشی وجود داشته باشد یا در زمان عمل به دلایلی به وجود آمده باشد، ممکن است عفونت پس از عمل نیز ادامه یابد یا حتی به وجود بیاید. اگر علائمی مانند درد شدید، تورم یا تب داشته باشید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

۴. شکستگی دندان:

در برخی موارد، ممکن است عصب‌کشی دندان منجر به ضعیف شدن دندان و در نتیجه شکستگی آن شود. این موضوع به ویژه در دندان‌هایی که ترمیمات بسیار عمیقی داشته‌اند بیشتر اتفاق می‌افتد.

۵. تغییر رنگ دندان بعد از مراقبت های بعد از عصب کشی دندان:

در بعضی موارد، ممکن است دندان پس از عصب‌کشی تغییر رنگ دهد و به رنگ خاکستری یا سیاه مشکی تبدیل شود. این اتفاق معمولاً در دندان‌های بدون رگ‌های عصبی اتفاق می‌افتد و اغلب جلوگیری از آن هم ممکن نیست.

برای کاهش این عوارض و مدیریت آنها، مهم است که با دقت به دستورالعمل‌های دندانپزشک خود عمل کرده و در صورت نیاز با وی مشورت کنید. همچنین، پس از عصب‌کشی دندان، ادامه دهید و به مراقبت دندانی و بهداشت دهانی خود اهمیت دهید تا از عود عفونت و مشکلات دیگر جلوگیری شود.

پیشگیری از به عصب رسیدن دندان

برای جلوگیری از نیاز به عصب‌کشی دندان و حفظ سلامت دهان و دندان‌ها، می‌توانید اقداماتی انجام دهید که به پیشگیری از وقوع مشکلات دندان کمک کنند. در ادامه، چند توصیه برای جلوگیری از به عصب رسیدن دندان آورده شده است:

۱. حفظ بهداشت دهان:

برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و عفونت‌ها که می‌توانند به عصب دندان نفوذ کنند، بهداشت دهانی منظم از اهمیت بسیاری برخوردار میباشد. هر روز دو بار از مسواک و محلول ضد باکتریایی استفاده کنید و نخ دندان را نیز برای حذف ذرات غذایی بین دندان‌ها به طور مرتب استفاده کنید.

۲. پیگیری منظم با دندانپزشک:

مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی‌های دوره‌ای و تمیزی دندان‌ها می‌تواند به شناسایی زودهنگام مشکلات دندان کمک کرده و از وقوع مشکلات جدی تر مانند پوسیدگی دندان و عفونت‌ها جلوگیری نماید.

۳. مصرف مواد غذایی سالم:

مصرف مواد غذایی سالم و کم ‌شکر و کم‌ اسید می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌ها نیز کمک کند. به مصرف موادی همچون میوه، سبزیجات، ماهی، مواد غذایی حاوی کلسیم و فیبر توجه کنید و سعی کنید از مصرف مواد شیرین و اسیدی مانند نوشابه و شکلات پرهیز کنید.

۴. استفاده از محافظ های دهان در ورزش و فعالیت‌های خطرناک:

در صورتی که در ورزش‌های خطرناک شرکت می‌کنید، مانند فوتبال یا ورزش‌های موتوری، از محافظ های دهان مانند روکش دندان استفاده کنید تا از آسیب به دندان‌ها جلوگیری شود.

۵. توجه به نشانه‌های مشکوک:

اگر درد، حساسیت یا تغییر رنگ دندان را تجربه می‌کنید، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مورد بررسی قرار بگیرید. شناسایی زودهنگام مشکلات دندان و اقدام به درمان آنها نیز می‌تواند از به عصب رسیدن دندان جلوگیری کند.

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

با رعایت این توصیه‌ها و انجام مراقبت‌های منظم، می‌توانید از به عصب رسیدن دندان و مشکلات دندانی جلوگیری کرده و به حفظ سلامت دهان و دندان‌های خود کمک شایانی کنید.

سخن نهایی درباره مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

در نهایت، مراقبت بعد از عصب‌کشی دندان نیازمند توجه ویژه و رعایت دقیق دستورالعمل‌های پزشکی میباشد. با رعایت مراقبت‌های لازم، می‌توانید بهبودی سریع‌تر و موفق‌تری را تجربه کرده و از سلامت عمومی دهان و دندان خود مطمئن باشید.

سوالات متداول درباره مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

در اینجا چند سوال متداول درباره مراقبت بعد از عصب‌کشی دندان همراه با پاسخ‌هایشان برای شما اورده ایم:

۱. آیا بعد از عصب‌کشی دندان نیاز به تغییر رژیم غذایی دارم؟

بله، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است پس از عصب‌کشی دندان نیاز باشد. بهتر است از مصرف غذاهای سرد و گرم خودداری کنید تا از احتمال حساسیت دندان بیشتر کاسته شود. همچنین، مصرف موادی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند، مانند قهوه و سیگار، به حداقل ممکن رسانده شود.

۲. چقدر زمان می‌برد تا از درد پس از عصب‌کشی دندان رهایی پیدا کنم؟

زمان بهبودی پس از عصب‌کشی دندان بستگی به وضعیت خود شما دارد. برای بسیاری از افراد، درد و تورم در محل عمل به مدت چند روز دیده می‌شود و سپس بهبود می‌یابد. اگر درد شدیدی را تجربه می‌کنید، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

قطعا از مهمترین ویژگی هایی که میتوان برای یک کارت تخفیف دندانپزشکی نام برد، میزان پوشش دهی آن است که در این میان کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصدی به عنوان بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی از سوی کاربران، شناخته شده است.از دیگر ویژگی‌های بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی می‌توان به سرعت و سهولت در استفاده، پوشش وسیع خدمات دندانپزشکی و تخفیف‌های متنوع اشاره کرد. به علاوه مهراز کارت بدون پرداخت هزینه ماهانه و تنها با پرداخت یک هزینه سالانه بسیار جزئی ارائه می‌شود که از لحاظ مالی نیز برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

۳. آیا باید بعد از عصب‌کشی دندان داروهای خاصی مصرف کنم؟

در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای ضد التهاب یا مسکن برای مدت کوتاهی تجویز کند تا به کنترل درد و تورم کمک کند. اگر پزشک شما داروی خاصی تجویز کرده است، با دقت دستورات مربوطه را دنبال نمایید.

۴. آیا بعد از عصب‌کشی دندان باید به دندانپزشک مراجعه منظم داشته باشم؟

بله، پس از انجام عصب‌کشی دندان، پیگیری منظم با دندانپزشک بسیار مهم است. دندانپزشک شما می‌تواند وضعیت دندان‌هایتان را بررسی کند، تغییراتی که رخ داده است را تشخیص دهد و به شما راهنمایی‌های لازم را برای حفظ بهداشت دهان و دندان بدهد.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره عصب کشی دندان

دانلود pdf مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. تعرفه عصب کشی رو لطف میکنید؟

  1. سلام وقت بخیر تعرفه عصب کشی خدمت شما

 2. همه خدمات دندانپزشکی شامل تخفیف میشه؟

  1. سلام بله

 3. ممنون از محتوای خوبتون

 4. این بیمه چقدر از هزینه های عصب کشی رو پوشش میده؟

  1. سلام وقت بخیر بیمه 50% هزینه رو پوشش میده

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.