عوارض عصب کشی نکردن دندان

عوارض عصب کشی نکردن دندان

عوارض عصب کشی نکردن دندان

عصب کشی یکی از مراحل مهم و حیاتی درمان ریشه دندان است. عدم انجام صحیح این مرحله می تواند منجر به بروز عوارض و مشکلاتی برای بیمار گردد. عصب کشی ناقص یا ناموفق سبب ادامه التهاب و درد دندان خواهد شد. هدف از این مقاله بررسی عوارض عصب کشی نکردن دندان بر سلامت دندان و فک بیمار است.

چه دندانی نیاز به عصب کشی دارد؟

عصب کشی دندان یک روش درمانی است که در برخی موارد نیاز است. تا عصب دندان که حاوی بافت عصبی است، از داخل دندان تخلیه شود. عصب کشی معمولاً در صورتی انجام می‌شود که عفونت، ترمیم زیاد، شکستگی شدید یا تغییرات عمیق در بافت دندان به وجود آمده باشد. از علائم نشان دهنده نیاز به درمان عصب کشی می‌توان درد شدید، حساسیت به گرما و سرما، تورم زیاد، تغییر رنگ دندان و شکستگی دندان را نام برد. لطفاً توجه داشته باشید که این فقط برخی از علائمی هستند که ممکن است نشان دهنده نیاز به عصب کشی دندان باشند. برای تشخیص درست و درمان مناسب، بهتر است با یک دندانپزشک مشورت کنید.

با تهیه بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

عوارض عصب کشی نکردن دندان

 • ادامه التهاب پالپ و پیشرفت آن: عدم عصب کشی باعث ادامه التهاب و عفونت پالپ می شود. التهاب مزمن پالپ منجر به نکروز پالپ، از بین رفتن بافت پالپ و در نهایت مرگ پالپ خواهد شد.
 • درد و ناراحتی مداوم: التهاب پالپ باعث ایجاد درد شدید و مزمن می شود که با داروهای مسکن هم برطرف نمی گردد. این درد بر کیفیت زندگی فرد تاثیر منفی می گذارد.
 • تحلیل استخوان آلوئول: التهاب مزمن پالپ می تواند به التهاب محل اتصال پریودنتال پیشروی کند و باعث تحلیل استخوان آلوئول و شل شدن دندان شود.
 • تشکیل آبسه: گاهی التهاب پالپ منجر به تشکیل آبسه در اطراف ریشه دندان می شود که نیاز به درمان جراحی دارد.
 • از دست دادن دندان: در نهایت اگر التهاب پالپ درمان نشود، منجر به از دست رفتن دندان و نیاز به کشیدن آن خواهد شد.
 • عفونت‌های سیستمیک: در موارد شدید، التهاب مزمن پالپ می تواند باعث عفونت های سیستمیک شود.

بنابراین عصب کشی به موقع و صحیح دندان از این عوارض جلوگیری کرده. و سلامت دندان و دهان را تضمین می کند. توصیه می شود در صورت وجود درد و التهاب دندان هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه شود.

آیا پر کردن دندان بدون عصب کشی امکان پذیر است؟

عوارض عصب کشی نکردن دندان

عوارض عصب کشی نکردن دندان

چرا نباید زمان عصب کشی دندان را عقب بندازید؟

عصب کشی دندان یک روش درمانی است که در صورت نیاز باید به موقع انجام شود و تا حد امکان نباید زمان آن را عقب بندازید. دلایل زیر نشان می‌دهند که چرا بهتر است عصب کشی دندان را به موقع انجام دهید:

 1. آسیب بیشتر: اگر عصب کشی دندان را به تعویق بیاندازید، عفونت و التهاب عمیق‌تر و گسترده‌تری می‌تواند در دندان و بافت‌های اطراف آن شکل بگیرد.
 2. درد و ناراحتی: در صورت عدم انجام عصب کشی، عفونت و التهاب عمیق در دندان موجب درد و ناراحتی شدیدی خواهد شد.
 3. پیشرفت بیماری: در صورت نادیده گرفتن نیاز به عصب کشی، عفونت ممکن است به سرعت پیشرفت کند و به عنوان مثال، به بافت‌های اطراف دندان، استخوان فک و حتی سایر دندان‌ها گسترش یابد.
 4. از دست دادن دندان: از دست دادن دندان می‌تواند منجر به مشکلات در خوردن، گفتگو و ظاهر ظاهری دهان شود.

با توجه به این دلایل، بهتر است هرگونه نیاز به عصب کشی دندان را به موقع تشخیص داده و درمان کنید. بهترین راه حل این است که با دندانپزشک خود مشورت کنید و در صورت توصیه او، عصب کشی را به زودی انجام دهید.

داروی گیاهی برای کشتن عصب دندان چیست؟

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

با در نظر داشتن هزینه های بسیار بالای ایمپلنت دندان، داشتن بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت که بتواند درصد قابل توجهی از هزینه های بالقوه و مرتبط با آن را پوشش دهد قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. شما با داشتن این بیمه میتوانید به بهترین متخصصان ایمپلنت دسترسی داشته باشید و از خدمات با کاهش هزینه 30 درصدی مهراز کارت برای ایمپلنت و همچنین سایر خدمات با کاهش هزینه 50% بهره مند شوید.

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

ترس از دندانپزشکی و عصب‌کشی

ترس از دندانپزشکی یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند. این ترس می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل به تعویق انداختن درمان عصب کشی دندان باشد. عموما ترس از دندانپزشکی به دلیل تجربه‌های ناخوشایند قبلی، اضطراب لمس نواحی صورت، نگرانی از درد، عدم کنترل وضعیت و… به وجود می‌آید. برای غلبه بر ترس از دندانپزشکی و عصب‌کشی می‌توانید از مشاوره با دندانپزشک، استفاده از تکنیک‌های آرامش بخش، تحقیق و کسب اطلاعات دقیق کمک بگیرید. مهمترین نکته این است که ترس از دندانپزشکی در صورت به تعویق انداختن درمان‌های لازم، به مشکلات جدی‌تری منجر می‌شود. بهتر است به موقع با دندانپزشک خود مشورت کنید و ضمن بررسی وضعیت دندان، راهکارهایی برای کاهش ترس خود پیش بگیرید.

عصب کشی دندان ارزان با کاهش هزینه 50% با مهراز کارت

سخت‌ترین مرحله ایمپلنت دندان

ایمپلنت کردن دندان یکی دیگر از درمان‌های سخت و پیچیده دندانپزشکی است. که به مهارت و تخصص بالایی نیاز دارد، این درمان یک پروسه درمانی طولانی مدت با مراحل مختلف است. که مرحله جراحی و کاشت پایه فلزی در فک به عنوان سخت‌ترین مرحله ایمپلنت دندان شناخته می‌شود. از دلایل سختی جراحی ایمپلنت دندان می‌توان موارد زیر را نام‌برد:

 1. نیاز به دقت و ظرافت بالا در انجام کارهای جراحی: جراح باید با مهارت و حوصله زیاد کار کند.
 2. نیاز به تمرکز و آرامش بالا: کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری ایجاد کند.
 3. طولانی بودن جراحی‌های پیچیده که نیازمند تحمل و استقامت جراح است.
 4. مواجهه با خون‌ریزی و عوارض حین عمل که نیاز به تصمیم‌گیری سریع دارد.
 5. کار کردن در معرض عفونت‌های احتمالی و رعایت نکات استریلیزاسیون
 6. استرس و فشار روانی ناشی از مسئولیت سلامت انسان

بنابراین جراحی فرایندی بسیار حساس و پیچیده است که نیازمند مهارت، دقت و تمرکز بالای جراح می‌باشد.

آیا میدانید عوارض عصب کشی دندان جلو چیست؟

تخفیف دندانپزشکی

شما میتوانید با دریافت ۵۰ درصد تخفیف دندانپزشکی در هزینه های درمانی و زیبایی خود صرفه جویی کرده و پس از دریافت کارت تخفیف مهراز از پشتیبانی و مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید. با انتخاب این کارت‌، شما می‌توانید از بین شبکه ‌ای از دندانپزشکان معتبر و حرفه‌ای پزشک خود را انتخاب و در سراسر کشور از خدمات آنها استفاده نمایید.

تخفیف دندانپزشکی

تخفیف دندانپزشکی

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ارائه شده، می‌توان نتیجه گرفت که عدم انجام صحیح عصب‌کشی دندان، عواقب و خطرات جدی‌ای را برای سلامت دهان و دندان بیمار به همراه خواهد داشت. از جمله این عوارض می‌توان به التهاب مزمن، دردهای مداوم، تحلیل رفتن استخوان آلوئول، تشکیل آبسه و در نهایت از دست دادن دندان اشاره کرد. لذا انجام درست و کامل عصب‌کشی توسط دندانپزشک متخصص امری حیاتی در درمان‌های ریشه دندان است.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره عصب کشی دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. عصب کشی چقدر با مهراز کارت هزینه داره؟

  1. لینک تعرفه خدمت شما

 2. سلام چجوری میتونم ثبت نام کنم؟

  1. سلام از طریق این لینک میتونید ثبت نام کنید

 3. سلام مراکز مهراز در کجا هستند؟

  1. سلام از طریق "لینک مراکز" مشاهده بفرمایید

  • aida
  • آبان ۸, ۱۴۰۲

  اینقدر درد داره که اصلا نمیشه عقب انداختش

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.