بیماری های دندان در کودکان

بیماری های دندان در کودکان

بیماری های دندان در کودکان

دندان های شیری در سلامت و رشد کودکان بسیار مهم و تاثیر گذار هستند. دندان سالم برای کودک باعث شده تا غذا را به خوبی جویده و وارد دستگاه گوارش شود. هضم کامل غذا در رشد کودک اثر مثبتی دارد. بیماری های لثه ای باعث شده تا کودک در خوردن و آشامیدن دچار مشکل شود. در اینصورت بی میلی به غذا می تواند روند رشد مغزی و جسمی کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

انواع بیماری های دندان در کودکان

1- انواع بیماری های آبسه دندان در کودکان

این نوع آبسه پریاپیکال در ناحیه سر یا نوک ریشه دندان به وجود می آید. این کیست حاوی عفونت است. زمانی که قسمت پالپ دندان یعنی ناحیه ای که ریشه و عصب دندان قرار دارددچار عفونت دندان شوند. این ابسه به وجود می آید. زمانی ریشه دندان دچار عفونت می شود که پوسیدگی عمیق دندان رخ داده باشد. در این صورت باکتری ها به مواد غذایی به قسمت ریشه دندان رسیده و باعث تخریب ناحیه عصب دندانی می شوند. در این زمان ریشه دندان به درمان و ترمیم نیاز دارد. و در صورت عدم رسیدگی دندان از دست می رود. در بعضی مواقع به دلیل عفونت بالا مصرف آنتی بیوتیک نیز برای کودک تجویز می شود.

آبسه دندان | درمان آبسه دندان

2- آبسه اطراف دهان

این آبسه شبیه به آبسه پریاپیکال است. ولی در نواحی سطحی کنار ریشه دندان به وجود می آید. بنابراین این ریشه عفونت خارجی دارد. و ریشه دندان هنوز سالم است. آبسه اطراف دندان می تواند در قسمت نزدیک به خط لثه و یا در قسمت های عمیق تر در بافت های پریودنتال به وجود آید. در بیشتر مواقع آبسه اطراف دندان به جهت بیماری عفونت لثه می باشد. درمان این بیماری می تواند از بروز آبسه ها برای همیشه جلوگیری کند.

بیمه دندانپزشکی برای کودکان

3- افتادن دندان در اثر ضربه

اگر دندان کودک در اثر ضربه و یا زمین خوردن کنده شد. آن دندان را برداشته و بدون آنکه آنرا بشویید و یا دستکاری کنید آن را در یک لیوان شیر نگه دارید.این کار باعث شده تا دندان خشک نشود. سریع با دندان پزشک تماس بگیرید. در این مواقع جا انئاختن دندان در جای خود توسط دندان پزشک باعث شده تا دندان دوباره جوش خورده و در دهان باقی بماند.

درمان گیاهی عفونت دندان ✅ عفونت دندان و لثه

4- شکستن دندان و کنده شدن تکه از آن

در بعض مواقع به دلیل گاز گرفتن اجسام سخت با دندان و یا افتادن دندان ها شکسته و یا لب پر می شوند. در این مواقع تمامی قسمت های خرد شده را از دهان کودک خارج کنید. با دندان پزشک تماس بگیرید. در این مواقع دندان شکسته و یا ترک خورده با ترمیم و پر کردن درمان می شوند. اگر شکستگی بزرگ باشد نیاز به روکش هم می باشد. و اگر شکستگی عمیق تر باشد و ریشه دندان را تحت تاثیر قرار داده باشد. نیاز به عصب کشی نیز می باشد.

درد لثه | درمان درد لثه | علت درد لثه

بیماری های دندان در کودکان

بیماری های دندان در کودکان

5- لق شدن دندان یکی از بیماری های دندان در کودکان

اگر در اثر برخورد جسمی به دندان کودک، دندان لق شد. دندان را در جای خود قرار داده و به کودک خود بگویید که آن را دستکاری نکند. سریع به دندان پزشک مراجعه کنید. در صورت دندان پزشک دندان را با دندان های مجاور محکم می کند. این کار باعث ترمیم دندان شده و دندان نجات می یابد و در دهان باقی می ماند.

عوارض کشیدن دندان و عمل جراحی دندان کودکان با کاهش هزینه مهراز کارت

6- آنکیلوز شدن دندان

آنکیلوز دندان یعنی جوش خوردن دندان به استخوان فک که در اینصورت دندان رشد مناسبی ندارد. این مشکل ممکن است برای دندان شیری و دندان دائمی پیش بیاید. این مشکل ممکن است مادرزادی باشد. و یا در اثر ضربه محکم اتفاق افتاده باشد. برای تشخیص انکیلوز عکس رادیو لوژی گرفته می شود. در بعضی مواقع نیاز به کشیدن دندان برای درمان با ارتودنسی می باشد.

انواع پوسیدگی دندان چگونه درمان میشود؟

7- بوی بد دهان

در بسیاری از مواقع بوی بد دهان در اثر جمع شدن باکتری ها در دهان و روی زبان به وجود می آید. در بعضی مواقع بوی بد دهان ناشی از بیماری دهان و دندان است. ممکن است بوی بد به دلیل عفونت لثه باشد. که در این صورت باید هر چه سریع تر درمان شود. تا به ریشه خای دندان آسیب وارد نکند.

بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان کجاست؟

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • فرید
  • اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۲

  سلام چه مراکزی برای کودکان هم خدمت رسانی داره؟

  1. با سلام مهراز کارت در تمامی مراکز درمانی خود خدمات دندانپزشکی کودکان رو ارائه میده. لیست مراکز خدمت شما:

 1. سلام مراکز کودکان شما کجا قرار داره؟

  1. با سلام در تمامی مراکز درمانی مهراز کارت دندانپزشکان اطفال حضور دارند.

 2. تو این شرایط اقتصادی واقعا نیازه

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.