اختلالات اکتسابی دهان و صورت

اختلالات اکتسابی دهان و صورت

اختلالات اکتسابی دهان و صورت

اختلالات اکتسابی دهان و صورت ، عفونی هستند. که به  سه گروه باکتریایی ، ویروسی و قارچی تقسیم می شوند .

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی اطفال کلیک کنید

اختلالات باکتریایی

یکی از انواع بیماری باکتریایی ، تب مخملک است. که بیماری ای مسری است. و  عامل بروز آن گونه هایی از استرپتوکوک می باشد. زمان شیوع این بیماری در فصل های سردتر سال و به طور معمول در کودکان سنین سه تا هفت سال شایع است .

علائم شروع تب مخملک

ابتدا با تب و ملتهب شدن گلو آغاز می شود. و بعد از آنکه گسترش یافت ، در پوست کودک نیر آثارش ظاهر می گردد. یکی دیگر از علائم اولیه تب مخملک پوشیده شدن سطح زبان از لایه ای سفید یا زرد است که رفته رفته به قرمز تغییر می یابد.

پاتولوژیست ها اظهار می کنند که در بر خی کودکان  مبتلا به  تب مخملک ممکن است شاهد قرمز و متورم شدن لوزه های کودک نیز باشیم. که  احساس ناخوشی ، بی قراری و تب و لرز کودک  را به همراه دارد . معمولا در روز دوم بیماری ضایعات پوستی پدیدار شده. و رفته رفته قسمت های بیشتری از بدن فرد مبتلا را درگیر می شود.

متخصصان علم پاتولوژی دهان و دندان هشدار می دهند. که در صورت عدم رسیدگی و درمان کودک عوارض جدی تری مانند تب روماتیسمی ، آبسه لوزه ها و مشکلات قلبی ، کلیوی و پوستی  می توانند در کودک بوجود آیند. بنابراین توصیه اکید این است که  تا بیماری وخیم تر نشده. کودکتان را به یک پاتولوژیست نشان دهید.

جهت مشاهده هزینه دندان مصنوعی کلیک کنید

جهت مشاهده هزینه مشاوره و روانشناسی کلیک کنید

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

پلاک

پلاک یکی دیگر از بیماری هایی است که در اثر وجود باکتری ایجاد می شود. باکتری ها همراه با مخاط دهان ، یک ماده بی رنگ  چسبنده به نام  پلاک تشکیل میدهند که حامل باکتری است . اگرچه که پلاک ها، باکتریهای چسبنده ای هستند اما به راحتی و به وسیله مسواک و نخ دندان می توان آنها را از بین برد. البته اقدام به موقع برای از بین بردن آنها اهمیت دارد زیرا به مرور زمان کامل تر شده و زدودن آنها دشوارتر می شود .

آسیب شناسی ( پاتولوژی )،  بیماری دیگری به نام  پریودنتال را نیز به عنوان بیماری های مربوط به دهان و دندان می شناسد که شامل عفونت در منطقه دندان ، لثه و بافتهای اطراف دندان است . در این بیماری، باکتری ها می توانند باعث التهاب ، تورم و قرمزی لثه شوند و حتی خونریزی به دنبال داشته باشند .

میزان موفقیت، راحتی و دشواری درمان التهاب لثه  به شدت و میزان پیشرفت بیماری بر می گردد و توصیه علم پاتولوژی مراجعه به موقع به متخصصین این حوزه می باشد.

آموزش پیشگیری از بیماری های دهان و دندان

کنترل التهاب لثه در اختلالات اکتسابی دهان و صورت

پاتولوژیست های دهان و دندان برای درمان و کنترل التهاب لثه  تمهیداتی در نظر دارند. در مراحل ابتدایی تشکیل پلاک  یا التهاب لثه استفاده از مایع دهانشویه کلر هگزیدین و شستشو با مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید برای کشتن باکتری ها وحذف پلاک  را توصیه می کنند و چنانچه بیماری  پیشرفت کرده باشد،  برای کشتن باکتری ها ممکن است آنتی بیوتیک تجویز نمایند.

التهاب لثه از آسیب های خطرناکی است که اگر درمان نشود پیشرفت کرده و به پریودنتیت تبدیل میشود . در این حالت لثه ها از دندان جدا شده و مملو از باکتری می شوند و فرم جیب مانندی که حامل باکتری است به خود می گیرند . سموم باکتری و دفاع طبیعی بدن شروع به شکستن بافت همبند و استخوان می کند که در نهایت موجب می شود دندان شل شود و حذف گردد.  بنابراین توصیه جدی این است که در مراحل اولیه حتما به پاتولوژیست دهان و دندان  مراجعه نمایید .

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

اختلالات ویروسی

گروه دیگر از بیماری های اکتسابی رایج در  دهان و لب ، عفونت های ویروسی هستند که  در اکثر موارد باعث ایجاد تاول و زخم در اطراف دهان می شوند.

 • .شکل متداول آن که بسیاری از مردم با آن آشنا هستند  تب خال ( هرپس سیمپلکس ) است . در واقع در صورت وجود ده درصد از عفونت در اطراف دهان و لب منجر به بروز تبخال می شود. تبخال ها معمولا یا سه الی ده روز ماندگاری دارند یا بعد از مدتی در همان محل یا نزدیک به آن مجدد ایجاد می شوند .
 • اوریون نیز یک عفونت ویروسی است که در غدد بنا گوش ایجاد می شود . این عفونت کاملا مسری است و با احساس درد و تورم در دو طرف دهان کودکان و بزرگسالان همراه است. برای پیشگیری از ابتلا به اوریون یا در مراحل ابتدایی گاها واکسن تجویز می شود  .

متخصصان پاتولوژی دهان و دندان عقیده دارند در مراحل پیشرفته و پس از ابتلاء فرد به اوریون تنها راه درمانی  ، مصرف  هیدراتوسیون و مسکن طبق دستور متخصص است . از عوارض اوریون می توان به التهاب مغز ، تورم بیضه یا از دست دادن شنوایی اشاره کرد .

اختلالات اکتسابی دهان و صورت

اختلالات اکتسابی دهان و صورت

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

اختلالات قارچی

برفک دهان  از شایعترین عفونت های قارچی است، از نشانه های آن بروز لکه های  سفید رنگی است که با درد و سوزش  همراه است. معمولا  افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند دچار این بیماری می شوند . درمان این بیماری به وسیله تجویز انواع داروهای ضد قارچی  توسط یک  پاتولوژیست صورت می پذیرد.

سایر بیماری های مربوط به پاتولوزی دهان ، فک و صورت

سرطان دهان از اختلالات اکتسابی دهان و صورت

سرطان دهان ممکن است در لبها ، زبان ، لثه ها ، کف دهان و یا در داخل گونه ها بوجود بیاید، این بیماری در مراحل اولیه بدون درد است و به شکل یک زخم به نظر می رسد . از جمله علت های ابتلا به سرطان دهان می توان سیگار کشیدن ، مصرف بیش از حد الکل ، قرار گرفتن در معرض نورخورشید ( سرطان لب ) و استفاده از تنباکو را نام برد .

آنچه که شانس بهبودی سرطان دهان را افزایش می دهد تشخیص زود هنگام به وسیله یک پاتولوژیست است. پاتولوژیست ها معمولا به وسیله بیوپسی از نوع دقیق سرطان و میزان گسترش آن اطلاعات لازم را کسب می کنند .

سندرم سوزش دهان

بیماری دیگری است که علت پزشکی مشخصی ندارد و همه افراد می توانند به آن دچار شوند، ولی به طور میانگین زنان میانسال در پی یائسگی و خشکی دهان بیشتر در معرض ابتلا به این ناراحتی قرار دارند

متاسفانه  روش درمانی  قطعی ای  برای این اختلال گزارش نشده است . معمولا درمان توصیه شده استفاده از  داروهای ضد درد ، مکمل های ویتامین یا استفاده از داروهای ضد افسردگی است .

آفت دهان یا زخم خوره

از دیگر اختلالات اکتسابی دهان و صورت ، آسیب های دهان است که در داخل دهان ، لب ها و در زبان دیده می شود. می توان گفت که افراد مبتلا به آلرژی بیشتر در معرض ابتلا به آفت دهان هستند. از علائم این زخم احساس سوزش  و سوزن سوزن شدن در فرد است.

زبان جغرافیایی

بیماری دیگری است که بیشتر افراد مسن و کسانی که تحت فشار و استرس می باشند به آن دچار می شوند. نام این بیماری به دلیل شکلی که بر روی سطح زبان ایجاد می کند زبان جغرافیایی تعیین شده .

در نهایت باید بدانیم که برای درمان و کنترل مجموعه اختلالاتی که در دهان ، فک و صورت به دلایل ذکر شده بروز می کند ، تنها کاری که الزامی است مراجعه به کسانی است که تخصص پاتولوژی دهان و دندان دارند ( پاتولوژیست ها )  و بر اساس نوع عارضه ، زمانی که از آن گذشته و درصد پیشرفت آن می توانند بهترین راهکارها را تجویز نمایند و روند بیماری را کنترل نمایند .

متخصص پاتولوژی دهان در تهران

در زمینه پاتولوژی دهان باید از نهایت دقت خود در انتخاب متخصص ان استفاده کنید. چراکه موضوع پاتولوژی دهان بسیار مهم و قابل توجه میباشد. موسسه مهراز کارت با همکاری با بهترین متخصصان این امر این انتخاب را برای شما اسان کرده است. متخصصان امر پاتولوژی دهان که ما با انها افتخار همکاری داریم از بهترین ها هستند و در حرفه مشخص شده شان بی نظیر هستند.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را بع شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید.همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

بهترین بیمه دندانپزشکی

از مهمترین ویژگی یک بیمه خوب و مناسب برای افرد میتوان به میزان درصد کاهش هزینه های آن اشاره نمود. بیمه دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی کمک شایانی به کاهش هزینه های دندانپزشکی مینماید. از دیگر ویژگی‌های بهترین بیمه دندانپزشکی می‌توان به انتخاب آسان مراکز درمانی و پزشک و همچنین فرآیند سریع تهیه و ارسال بیمه نامه نیز اشاره کرد. که اینها باعث ارتقای تجربه شما در مراقبت‌های دندان می‌شوند.

خرید بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید با خرید بیمه دندانپزشکی مهراز از کاهش هزینه ۵۰ درصدی واقعی برای تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود بره مند شوید. همچنین از مزایای خرید کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوان به امکان استفاده از خدمات بلافاصله پس از صدور کارت اشاره کرد. همچنین امکان مراجعه به نزدیکترین مراکز درمانی در سراسر کشور جهت استفاده از خدمات را خواهید داشت. برای دریافت این بیمه میتوانید از طریق سایت و شبکه های اجتماعی و یا به صورت حضوری و تلفنی نیز اقدام نموده و در سریع ترین زمان ممکن بیمه نامه خود را در محل مورد نظرتان دریافت نمایید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. یه متخصص فوق حرفه ای میخوام دهنم به شدت عفونت کرده لثه هام ازش چرک میاد تو تهران اگر پزشک خوب و منصف میشناسید بگید که تخفیف هم داشته باشه

   • admin
   • شهریور ۱۹, ۱۴۰۰

   با سلام تمامی پزشکان تحت قرارداد مهراز کارت پزشکان با تجربه و متحبر هستند. پس از دریافت کارت مهراز می‌توانید به نزدیک مرکز درمانی تحت قرار داد مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان با شما تماس حاصل کنند.

 2. سلام میتونم بپرسم خدمات شما در چه زمینه هایی هست؟

  1. با سلام شما با داشتن مهراز کارت میتونید از تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی با کاهش هزینه 50٪ و همچنین تمامی خدمات پوست و مو و زیبایی با کاهش هزینه 30٪ استفاده کنید. https://mehrazcard.com/the-latest-price-of-dental-services/ https://mehrazcard.com/the-latest-prices-of-beauty-and-treatment-services/

 3. سلام ممنون از محتوای خوبتون

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.