انکیلوز دندان | جوش خوردن دندان به استخوان فک

انکیلوز دندان

انکیلوز دندان چیست؟

انکیلوز دندان اختلالی نادر است که طی آن دندان به استخوان جوش می خورد و مانع از افتادن یا حرکت ارتودنسی می شود.

نکاتی درباره انکیلوز

 • طی انکیلوز، رباط پریودنتال توسط بریج استخوانی از بین رفته و ریشه ی دندان به استخوان آلوئولار جوش می خورد. انکیلوز می تواند بر دندان های اصلی و شیری در هر سنی اثر بگذارد و موجب فرورفتن دندان شود. احتمال انکیلوز شدن دندان های آسیاب شیری بیشتر از آسیاب های اصلی است. تعداد دندان های فک جوش ممکن است متفاوت باشد.
 • پس از رشد دندان های اصلی هرگونه تغییر دیگری متوقف می شود. در یک کودک در حال رشد، دندان فک جوش فرو رفته تر از سایر دندان ها ظاهر می شود و استخوان آلوئولار الگوی رشد طبیعی خود را طی می کند.
 • انکیلوز ممکن است منجر به بدشکلی اسکلت صورت (کاهش ارتفاع صورت، جلو آمدن استخوان گیجگاهی فکی، اُپن بایت) و از دست رفتن دندان آسیاب به علت پوسیدگی و بیماری های پریودنتال شود.
 • ویژگی اصلی آسیاب دوم اینفرا اکلوژن آن است که ممکن است موجب مشکلات بایت شود. در برخی موارد انکیلوز دندان می تواند با کج شدن یا تغییر شکل انگشت پنجم (کلینوداکتیلی) همراه باشد.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

انکیلوز دندان چگونه ایجاد می شود؟

به طور طبیعی نوعی بافت لثه مانند، به نام رباط پریودنتال در اطراف ریشه دندان قرار دارد. این بافت لثه ای از فیبر تشکیل شده است و دندان را در حفره خود ثابت نگه می دارد.

همچنین رباط پریودنتال باید ریشه دندان را بپوشاند به طوری که با استخوان تماسی نداشته باشد.

انکیلوز زمانی اتفاق می افتد که در کنار بافت لثه، پلی از جنس سمنتوم شروع به شکل گیری کرده و ریشه و استخوان از طریق آن با یکدیگر تماس پیدا کنند.

عوارض و مشکلات دندان های فک جوش

۱. کج شدن دندان های در حال رشد

رشد دندان فک جوش متوقف می شود و دندان در موقعیت قبلی خود ثابت باقی می ماند در حالی که دندان های اطراف رشد کرده و بزرگ می شوند. دندان های اطراف در حین رشد خود، به سمت دندان فک جوش کج می شوند.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

۲. دائمی شدن دندان شیری

در صورتی که دندان شیری فک جوش شود، مانع از رشد و درآمدن دندان اصلی خواهد شد و حضور دندان شیری در دهان دائمی می شود.

۳. گیر افتادگی

انکیلوز همچنین می تواند سرعت لازم برای در آمدن دندان های اصلی را نیز کاهش دهد. این در نهایت منجر به گیر افتادن و عدم رشد دندان اصلی می شود.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

علل انکیلوز دندان در بزرگسالان

علاوه بر انکیلوز دندان شیری، برخی عوامل می تواند موجب انکیلوز دندان بزرگسالان شود:

 • عفونت دندان یا استخوان فک که ناشی از آسیبی شدید باشد.
 • عفونت لثه که تحت درمان قرار نگرفته و به آن بی توجهی شده باشد.
 • فشار آوردن بر یک دندان خاص
 • در برخی موارد ژنتیک نقش بسیاری در انکیلوز شدن دندان بزرگسالان ایفا می کند.
 • کمبود فضا در لثه

ارتودنسی دندان را با مهراز کارت با کاهش هزینه چشمگیر تجربه کنید …

تشخیص دندان فک جوش

دندانپزشک می تواند تنها با یک نگاه، دندان انکیلوز شده را تشخیص دهد. از آنجایی که دندان فک جوش نمی تواند هم سطح سایر دندان ها رشد کند، ارتفاع آن پایین تر از دندان های مجاور می باشد. همچنین ممکن است در میان دندان های بالایی یا پایینی سستی ایجاد کند که می تواند علتی برای کج شدن دندان ها باشد. به همین دلیل بیشتر بیماران ترجیح می دهند که دندان فک جوش را بکشند. برخی از مشکلات شایع ناشی از دندان فک جوش عبارت است از:

 • دندان درد
 • تورم، قرمزی، خونریزی یا حساس شدن لثه ها
 • تورم در اطراف لثه ها
 • بوی بد دهان
 • بد مزه شدن دهان خصوصا در نزدیکی دندان انکیلوز شده
 • سردرد یا صدا دادن استخوان فک
 • دشواری در باز کردن دهان (در برخی موارد)
 • تورم غدد لنفاوی در گردن (در برخی موارد)

آشنایی با مزایا و معایب کشیدن دندان با کاهش هزینه 50% مهراز کارت

کشیدن دندان

کشیدن دندان

درمان انکیلوز دندان

کشیدن دندان فک جوش آسان است. ابتدا جراح فک، دندان و بافت های اطراف را بی حس می کند. سپس در خط لثه برشی ایجاد می کند و بافت های اطراف را از آن جدا می کند. با ایجاد چنین منفذی، دندانپزشک ابزار باریکی را وارد می کند تا پیوند دندان با استخوان را سست کند و بتواند کار کشیدن را راحت انجام دهد.

پس از این اقدامات، دندانپزشک از ابزار خاصی برای خرد کردن دندان استفاده می کند. این کار ظرافت و دقت بالایی می خواهد زیرا ریشه دندان، کانال ها و انتهای اعصاب نزدیک دندان انکیلوز شده باید کاملا بی حس شده باشند.

سپس با استفاده از ابزاری انبر مانند دندان را به عقب و جلو حرکت داده و آن را لق می کند. بعد از کشیدن دندان ، بیمار باید گاز استریل را برای مدتی روی جای دندان فشار دهد تا خونریزی بند بیاید. پس از آن، باید تا چند هفته جوانب احتیاط را رعایت کرده و استراحت کافی و مصرف آنتی بیوتیک را فراموش نکند، تا جای دندان بدتر نشود.

کشیدن دندان انکیلوز شده آسان است و در صورتی که به موقع صورت نگیرد می تواند مشکلات فراوانی را به دنبال داشته باشد.

***جهت تهیه بهترین بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را به شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید. همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده

بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده با پوشش ۵۰ درصد هزینه های درمانی و زیبایی دندانپزشکی هزینه های سرسام آور این خدمات را کاهش داده و همه اعضای خانواده را بدون در نظر گرفتن محدودیت سنی، مورد حمایت قرار میدهد. از دیگر ویژگی های برتر بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده مهراز کارت میتوان به استفاده نامحدود و بدون سقف و مرز از خدمات اشاره کرد که این امر به این معنی است که شما میتوانید به تعداد دفعات نامحدود و با مبالغ بدون سقف از این خدمات استفاده نمایید.

تخفیف دندانپزشکی

شما میتوانید با دریافت ۵۰ درصد تخفیف دندانپزشکی در هزینه های درمانی و زیبایی خود صرفه جویی کرده و پس از دریافت کارت تخفیف مهراز از پشتیبانی و مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید. با انتخاب این کارت‌، شما می‌توانید از بین شبکه ‌ای از دندانپزشکان معتبر و حرفه‌ای پزشک خود را انتخاب و در سراسر کشور از خدمات آنها استفاده نمایید.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره کشیدن دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. من این دندونو دارم برای ارتودنسیم مشکل ایجاد میکنه بخوام بکشمش قیمتش چنده؟

   • admin
   • مهر ۱۵, ۱۴۰۰

   با سلام تعرفه دندانپزشکی سال 1400: https://mehrazcard.test-prozhe.ir/treatment-expenses/

 2. سلام وقت بخیر اگر ارتودنسی بخواهیم انجام بدیم اقساط هم دارید؟

  1. با سلام بله شما با داشتن مهراز کارت میتونید انواع ارتودنسی دندان رو با کاهش هزینه 30% و همچنین به صورت پرداخت اقساطی توسط متخصص انجام بدید. https://mehrazcard.com/dental-orthodontic-prices/

 3. مراکز مهراز فقط در تهران هستن؟

  1. با سلام لیست مراکز درمانی مهراز کارت خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-centers/

  • r.m
  • دی ۶, ۱۴۰۲

  ممنون بابت مطالب مفیدتون

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.