تورم پاپیلای زبان ☑️ درمان پاپیلای انتهای زبان

تورم پاپیلای زبان

تورم پاپیلای زبان

ممکن است شما هم دچار تورم پاپیلای زبان شده باشید. این عارضه خطری ندارد ولی گاهی باعث بروز درد در ناحیه زبان میگردد و معمولا به خودی خود از بین میرود. ولی در صورتی که برطرف نشد حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

جهت مشاهده تعرفه تخفیف ارتودنسی کلیک کنید.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید

انواع تورم پاپیلای

 1. پاپیلای به شکل قارچ

پاپیلای قارچی شکل تشخیص مزه های ترش و شیرین را به عهده دارد که به صورت پراکنده روی زبان قرار داشته ولی بیشتر در نوک و کناره های زبان است.

 1. پاپیلای ورقه‌ای شکل

پاپیلای ورقه ای فقط در کناره های زبان قرار دارد و تشخیص طعم شوری را بر عهده دارد.

 1. پاپیلای نخ مانند

این پاپیلا بر روی سطح زبان به شکل V است و در تشخیص طعم ترش به ما کمک میکند.

 1. پاپیلای محصور

این پاپیلا هم مانند نوع قبلی به شکل حرف V است ولی در انتهای زبان به سمت گلو واقع است که در تشخیص طعم تلخی کمک میکند.

تورم پاپیلا در زمان بارداری

پاسخ این سوال مثبت است. به دلیل اینکه در دوران بارداری سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری‌ها و عفونت‌های قارچی و باکتریایی حساسیت بیشتری دارد. در نتیجه میتواند عامل تورم پاپیلای زبان باشد.

در صورتی که در زمان بارداری دچار ضعف و زوال عمومی بدن شدید حتما با پزشک خود درمیان بگذارید.

عوامل موثر در ایجاد تورم پاپیلای زبان

 1. دخانیات

همانطور که میدانید مصرف سیگار و درکل مصرف دخانیات برای سلامت دهان و دندان مضر است و همچنین میتواند عاملی برای تورم پاپیلا و دردناک شدن آن باشد.

 1. استرس

یکی از مهم ترین عوامل تورم پاپیلا، استرس و اضطراب است. از هر ده نفری که دچار این عارضه هستند هشت نفر به دلیل استرس به آن دچار شده اند. پس در صورت مواجهه با این عارضه سعی کنید از استرس خود بکاهید و برنامه روزانه خود را با تمرین و ریلکس کردن ادغام نمائید. ولی در صورت برطرف نشدن موضوع حتما به روانشناس یا مشاور مراجعه نمائید.

 1. مشکلات گوارشی

لازم است بدانید یکی از علل بروز این تورم میتواند مشکلات گوارشی نیز باشد مانند بیماری‌ کولیت اولسراتیو.

 1. التهاب

گاز گرفتن زبان و یا مصرف خوراکی هایی با دمای بسیار بالا میتواند عاملی برای بروز تورم پاپیلا باشد.

 1. کمبود ویتامین

اگر شما از افرادی هستید که مواد غذایی مفید مصرف نمیکنید بدانید کمبود ویتامین B موجب بروز تورم پاپیلا میشود.

 1. عدم توازن هورمونی

عدم توازن و نواسانات هورمونی در چرخه قاعدگی بانوان موجب افزایش حساسیت برخی بافت‌ها میشود که این تغییرات در بدن زنان عادی است اما در صورتی که به زوال و بدتر شدن اوضاع منجر نشود که در این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.

تورم پاپیلای زبان

تورم پاپیلای زبان

 1. پاپیلای زبانی گذرا

این اختلال التهابی معمولا نوع قارچی پاپیلای زبان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد که باعث احساس سوزش و خارش در نوک زبان میشود. عموما این عارضه بین 2تا3روز زمان میبرد تا به خودی خود برطرف شود. ولی گاهی ممکن است در برخی موارد پس از گذشت یک ماه مجددا ظاهر گردد.

 1. وجود جراحت در زبان

از دیگر عوامل بروز تورم پاپیلا وجود زخم روی زبان است. گاز گرفتن زبان و یا سایر عواملی مشابه آن ممکن است باعث ایجاد زخم روی زبان شود و زبان را مستعد بروز این عارضه کند.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

علائم تورم پاپیلای

زخم دهان

معمولا گسترش باکتری هاست که موجب زخم دهان میشود که می‌تواند منجر به التهاب ویروسی شود. از علل شایع بزرگ شدن پاپیلای زبان این مورد است. همچنین ضعف سیستم ایمنی بدن نیز از دیگر دلایل بروز زخم دهان است.

نشانه‌های مرسوم

 • – جای زخم‌هایی دردهان که خاکستری یا سفیدرنگ هستند و لبه قرمزرنگی دارند.
 • – احساس سوزش و مورمور شدن پیش از بروز زخم دهان
 • – زخم‌های دردناک درون دهان و یا بر روی زبان
 • – جای زخم در بخش پشتی دهان و یا درون گونه‌ها
 • – تب
 • – ضعف و سستی فیزیکی

سرطان دهان

تورم پاپیلای در اکثر موارد خطرناک نیست ولی در پاپیلای ورقه‌ای در کناره زبان میتواند مشکوک به سرطان دهان باشد. شایع‌ترین نوع سرطان دهان قابل‌گسترش در زبان نوع سرطان سلولی فلسی است.

سرطان دهان ممکن است گاهی در پشت زبان باشد که به راحتی قابل تشخیص نیست و ممکن است تا قبل از دردناک شدن محسوس باشد.

نشانه‌های شایع

 • – درد مداوم دهان
 • – احساس یک توده و یا شئ که در زبان شما گیرکرده است.
 • – سختی در بلع و یا جویدن
 • – سختی درحرکت فک یا زبان
 • – بی‌حسی در زبان یا هرکجای دهان
 • –  گلودرد مداوم یا گرفتگی
 • – تغییر در صدا

در صورتی که حتی یکی از موارد بالا را در دهان خود احساس کردید حتما فورا به پزشک متخصص مراجعه نمائید.

پاپیلای زبان و ایدز

تبخال ها جراحات رایجی هستند که باعث درد می شوند و معمولا قرمز هستند. البته احتمال داد که روی آن پوششی به رنگ خاکستری یا زرد پوشیده شده باشد. تبخال ها نیز به عنوان آفت شناخته می شوند.این بیماری شایع اغلب در اثر استرس های روزانه به وجود می آید.

اما نکته قابل ذکر این است که اگر بیش از 5 بار در ماه تکرار شود و با هیچ روشی نتوان آفت دهان را کنترل نمود می تواند یک علامت هشدار دهنده برای بیماری ایدز باشد. پس سریعا با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید.

درمان تورم پاپیلا

به برآمدگی های سطح زبان پاپیلای زبان میگویند که در حقیقت متورم شدن جوانه های چشایی زبان است و گاهی با درد همراه خواهد بود. هر پاپیلای زبان دارای هزاران جوانه چشایی است که در صورت تورم پاپیلا، جوانه ها تحریک میشوند و در وظیفه آنها که تشخیص مزه ها (حس چشایی) است، اختلال ایجاد میکند.

1.آب و نمک دریایی غرغره کنید!

یک قاشق چای‌خوری نمک دریا را در آب حل کنید. 3مرتبه و یا بیشتر در روز استفاده کنید تا تورم و التهاب پاپیلای کاهش یابد.

2.مصرف ماست

ماست پروبیوتیک سبب بهبود کارایی دستگاه گوارش میشود که مصرف آن برای ایجاد توازن در بدن شما و از بین بردن درد حاصل از تورم پاپیلای مؤثر است.

3. استفاده از یخ

یک تکه یخ را روی قسمت ملتهب زبان قرار دهید تا میزان تورم را کاهش دهد . ولی دقت کنید مدت زمان استفاده از یخ طولانی نشود زیرا باعث اختلال در گردش خون به شکل طبیعی میگردد.

4. استفاده از جوش‌شیرین

جوش‌شیرین خاصیت ضد انعقاد و ضدالتهاب دارد. خاصیت اسیدی این ماده باعث کاهش تورم خواهد شد.

5. روغن درخت چای

ترکیب روغن درخت چای و روغن نارگیل را بر روی محل تورم قرار دهید. این ترکیب باعث کاهش درد و تورم پاپیلای خواهد شد.

6. آلوئه ورا

آب گیاه آلوئه ورا خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری دارد. سعی کنید روزی 2 تا 3 مرتبه دهان خود را با این مایع شستشو دهید تا به کاهش تورم کمک کند.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

7. روغن پونه کوهی

این روغن خاصیت ضد قارچی دارد. 10قطره از آن را به طور مستقیم روی محل متورم زبان ریخته و پس از چند دقیقه دهان خود را با آب گرم آبکشی نمائید. نگران احتمال بلعیدن روغن نباشید زیرا بلامانع و بی ضرر است.

8. ترکیبی از زنجبیل، سیر و فلفل

ترکیبی از زنجبیل، سیر و فلفل آماده کنید و 3 تا 4 بار در روز در محل متورم زبان استفاده کنید. این محلول به کاهش تورم و درد کمک خواهد کرد. در صورتی که امکان استفاده از این محلول را ندارید میتوانید مواد غذایی ای را که حاوی این ترکیبات هستند را جهت بهبودی میل کنید.

9. شستشو با عسل

عسل خاصیت ضدباکتریایی دارد. اگر دهان خود را با عسل شستشو دهید و یا آن را میل کنید به زودی تمامی نشانه های تورم پاپیلای را از دست خواهید داد و بهبودی حاصل میگردد.

10. بدن خود را هیدراته کنید!

سعی کنید در طول روز آب زیاد بنوشید به دلیل اینکه خشکی دهان و به طور کلی خشکی و کم آبی بدن موجب بروز تورم پاپیلای میشود.

پیشگیری از تورم پاپیلای زبان

 • – اجتناب از غذا و نوشیدنی‌های تند و داغ
 • – دوری از سیگار و جویدن تنباکو
 • – افزایش مصرف ویتامین B12 و آهن
 • – اجتناب از خارش دادن و مالش بیش‌ازحد پاپیلای زبان
 • – حفظ بهداشت دهان و دندان

اگر پس از استفاده از روش های درمانی خانگی بهبودی حاصل نشد و یا پس از چند هفته مجدد علائم تورم پاپیلای ظاهر شد حتما به پزشک متخصص مراجعه نمائید. تورم پاپیلای مشکل خاص و حادی نیست و به راحتی قابل درمان است. هریک از روش هایی که در بالا ذکر کردیم به بهبودی تورم و کاهش درد کمک میکند ولی به طور کلی رعایت بهداشت عمومی دهان و دندانها بهترین روش پیشگیری از بروز این عارضه است.

آیا پاپیلای زبان خطرناک است؟

پاپیلای زبان اصلا چیز خطرناکی نیست، زیرا زبان همه ما انسان‌ها دارای پاپیلا‌های متعددی می‌باشد. پاپیلای زبان فقط در زمان تورم می‌تواند برای شما نگران کننده باشد که آن هم در اغلب مواقع خطر چندانی ندارد. در بیشتر موارد به دلیل جراحت، التهاب و استرس ایجاد می‌شود اما همانطور که گفتیم موارد دیگری همچون مشکلات گوارشی و عدم توازن هورمونی نیز می‌تواند در شکل گیری پاپیلای زبان دخیل باشد. بنابراین بهتر است برای اطمینان خاطر بیشتر به یک پزشک مراجعه نمایید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را بع شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید.همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

ارزان ترین بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید تنها با پرداخت حق عضویت اولیه تا یک سال از ارزان ترین بیمه دندانپزشکی با عنوان مهراز کارت، بدون پرداخت هیچگونه هزینه جانبی دیگری استفاده نموده و همچنین میتوانید تا ۵ سال متوالی پس از دریافت مهراز کارت با پرداخت یک سوم هزینه اولیه آن را تمدید نمایید. علاوه بر این شما به ازای دریافت خدمات در مراکز درمانی مهراز کارت میتوانید از کاهش هزینه ۵۰ درصد واقعی استفاده نمایید و این در حالی است که بسیاری از مراکز بیمه نهایتا ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی را پوشش میدهند.

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

قطعا از مهمترین ویژگی هایی که میتوان برای یک کارت تخفیف دندانپزشکی نام برد، میزان پوشش دهی آن است که در این میان کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصدی به عنوان بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی از سوی کاربران، شناخته شده است. از دیگر ویژگی‌های بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی می‌توان به سرعت و سهولت در استفاده، پوشش وسیع خدمات دندانپزشکی و تخفیف‌های متنوع اشاره کرد. به علاوه مهراز کارت بدون پرداخت هزینه ماهانه و تنها با پرداخت یک هزینه سالانه بسیار جزئی ارائه می‌شود که از لحاظ مالی نیز برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. منم یک هفته بیشتره زبونم ورم کرده واقعا داره اذیتم میکنه چجوری میتونم از خدمات مهراز استفاده کنم نشون دکتر بدم؟

   • admin
   • شهریور ۱۵, ۱۴۰۰

   با سلام فرم در خواست مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 2. روی زبانم سفید وبرجستگی های پیداشده یکماه میشود خوب نشد بسیار اضیتم میکند اگر میشود لطفا رهنمای کنید

  1. با سلام درمان های خانگی زیادی برای این عارضه وجود داره که داخل محتوایی که مطالعه کردید مطرح شده ولی نهایتا اگر خیلی باعث اذیتتون شده و رو به بهبودی نیست باید توسط پزشک معاینه بشه.

  • mino
  • آذر ۱۷, ۱۴۰۱

  ممنون از اطلاعات بسیار جامعتون

  1. با سلام خوشحالیم که مطالب براتون مفید واقع شد. در خدمتتون هستیم دوست عزیز :)

 3. ممنون از محتوای خوبتون

 4. عالی بود خسته نباشی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.