جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک فک به همراه درمان ارتودنسی گاهی برای برخی از بیماران ترسناک است. که این موضوع نشانگر  عدم وجود داشتن آگاهی کافی آن در این زمینه است. مهم ترین روش حل مشکل این بیماران آگاهی رسانی و همچنین مشخص کردن مزایا و معایب هر درمان برای هر بیمار است. زمانی که برای شخصی درمان جراحی فک و یا ارتودنسی تجویز می شود. شما با نام جراحی ارتوگناتیک (Orthognathic surgery) آشنا می شوید.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید

انواع جراحی ارتوگناتیک

عموما برای حل مشکل نامنظمی ، نامرتبی و شلوغی دندان ها درمان ارتودنسی قبل از جراحی مورد نیاز خواهد بود. به دلیل آنکه تا زمانی که دندانها منظم نباشند متخصص جراح فک وصورت قادر به جراحی فکین نخواهد بود. در نتیجه پیش از جراحی، ارتودنسی نیاز است و ارتودنسی پس از جراحی (Postsurgical orthodontics) برای همسان سازی بیشتر دو فک مورد جراحی و نظم بیشتر بین دندانها و همچنین اصلاحیه انواع چرخش دندانها و ثابت کردن نتایج درمان جراحی استفاده می شود.

این جراحی چگونه انجام میشود؟

جراحی ارتوگناتیک در بیمارستان و در حالت بیهوشی کامل انجام میگیرد. در صورتی که فک بالای بیمار عقب تر از فک پایین باشد. به آن Maxillary deficiency می گویند، که در این حالت باید بیمار جراحی انجام دهد. که فک بالا به جلو آورده شود. به این نوع جراحی Maxillary advancement می گویند.

ولی اگر فک بالا جلوتر از فک پایین بود. یعنی بیمار دارای Maxillary protrusion باشد، باید با انجام عمل جراحی ، فک بالا به عقب برده شود. که به آن جراحی Maxillary set back می گویند.

حال اگر بیماری دارای فک پایین عقب باشد. به عبارت دیگر دارای Mandibular deficiency باشد. باید فک پایین با جراحی به سمت جلو آورده شود. که به آن جراحی Mandibular advancement می گویند.

اما اگر بیماری دچار ناهنجاری فک پایین جلو باشد. به عبارت دیگر دارای Mandibular prognathism باشد. تحت جراحی Mandibular set back قرار می گیرد .

ناهنجاری مورد نیاز جراحی

در صورتی که بیماری دارای Deep bite یا Open bite (جلوزدگی فک بالا یا پایین) باشد باید جراحی Lefort انجام دهد. اما نکته ای که در این مورد قابل توجه است این است که این درمان یک درمان گروهی است که بین چند پزشک یعنی متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت انجام میگیرد.

توجه داشته باشید که مراحل انجام این درمان بایستی حتما به طور صحیح و کامل انجام شود، زیرا در غیر این صورت دستیابی به نتایج مناسب امکان پذیر نخواهد بود.

لازم است بدانید که درمان های جراحی فک و صورت در گروه درمان های جراحی ساده قرار میگیرند که در اغلب موارد فقط نیاز به یک روز بستری شدن در بیمارستان دارند و پس از آن میتوانید در منزل استراحت کنید.

ارتودنسی دندان را با مهراز کارت با کاهش هزینه چشمگیر تجربه کنید …

درمان ناهنجاری پیش از سن بلوغ

اگر دچار ناهنجاری فکی هستید و قبل از سن بلوغ مراجعه کنید، تنها با ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی فک، میتوان ناهنجاری را درمان کرد ولی اگر چنین بیماری که دارای مشکلات فکی است دیر هنگام به دندانپزشک مراجعه کند نیاز به جراحی پیدا خواهد کرد. بیماران ارتوسرجری (Orthosurgery) یا بیماران ارتوگناتیک (Orthognathic) آن دسته از بیمارانی هستند که مشکل فکی دارند و دیرتر از موعد مناسب  (پس از سن بلوغ) به متخصص ارتودنسی مراجعه میکنند. این بیماران باید حتما در ابتدا تحت درمان ارتودنسی قبل از جراحی (Presurgical orthodontics) قرار گیرند و سپس برای جراحی اقدام کرده و به متخصـص جراح فــک و صــورت مراجعه نمایند. پس از آن تحـت درمان ارتودنسی بعد از جراحــی (Postsurgical orthodontics) قرار گیرند.

سوالات رایج جراحی ارتوگناتیک و درمان ارتودنسی

 • آیا جراحی فک عوارض دارد؟ عوارض آن چیست؟

جراحی فک روشی مطمئن است. علی الخصوص زمانی که توسط یک جراح با مجرب و به روز انجام شده باشد. از عوارض کمیابی که بیمار ممکن است دچار شود آسیب به سیستم عصبی صورت است. که البته زمانی که جراح متبهر باشد این عارضه هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

 • چقدر زمان میبرد تا دوران نقاهت این جراحی تمام شود؟

در بیمارانی که جراحی ارتوگناتیک انجام میدهند معمولا بهبودی نسبی فک ها حدودا یک ماه زمان میبرد. اما لازم است بدانید بهبودی کامل قسمت جراحی شده حدود 2ماه طول میکشد.

متخصص ارتودنسی مرتب سازی دندان ها را انجام میدهد. که این درمان مستلزم حرکت دندان ها با دستگاه ارتودنسی ثابت است. با توجه به نظر پزشک ارتودنتیست معالج براکت های ارتودنسی معمولا بین یک و نیم تا دو سال بر روی دندان های شما خواهد بود و جراحی زمانی انجام میشود که یک سال از شروع درمان ارتودنسی گذشته باشد.

 • آیا جراحی ارتوگناتیک دردناک خواهد بود؟

برای بیمارانی که ترس از دندانپزشکی و به طور کلی ترس از جراحی دارند لازم است بدانند که در حین جراحی ارتوگناتیک کاملا بیهوش می شوند و به هیچ عنوان دردی محسوس نخواهد بود. پس از انجام عمل جراحی و به هوش آمدن ، بیماران میگویند که دردی که دچار آن هستند بسیار شبیه به درد کشیدن دندان عقل است. که در این مواقع جراح متخصص داروی مسکن مناسبی تجویز خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که این درد در زمان غذا خوردن دوچندان خواهد شد.  در نتیجه لازم است روزهای اول پس از جراحی غذاهای مایع (میکس شده) مانند سوپ سبک مصرف کنید تا درد و همچنین فشار خاصی به فک ها وارد نشود.

 • آیا این جراحی عمل سنگینی است؟

پاسخ این سوال مثبت است . این نوع جراحی، سنگین و پیچیده محسوب میشود. زیرا در این جراحی بیمار خون بسیاری از دست می دهد و تا 3 ماه مصرف مکمل های آهن توسط پزشک تجویز می شود. تا بعد از عمل جراحی از کم خونی احتمالی بیمار جلوگیری شود.

 • مدت زمان انجام جراحی ارتوگناتیک چقدر است؟

مدت زمان انجام جراحی ارتوگناتیک در همه افراد یکسان نیست. یعنی در واقع بستگی به میزان ناهنجاری و محل بروز آن دارد. زمانی که جراحی فقط بر روی یکی از فک ها انجام میشود طول عمل جراحی معمولا بین 1 تا 2 ساعت خواهد بود. اما وقتی جراحی بر روی هر دو فک بیمار صورت گیرد مدت زمان جراحی بین 3 تا 5 ساعت و گاهی حتی بیشتر خواهد بود.

 • آیا بعد از عمل جراحی تکلم بیمار دچار مشکل خواهد شد؟

پاسخ این سوال مثبت است زیرا بلافاصله بعد از انجام جراحی نمی توانید صحبت کنید. معمولا دو هفته زمان میبرد تا بتوانید به راحتی و با حالت طبیعی سابق صحبت کنید که کوتاه یا بلند شدن این مدت زمان بستگی به میزان ناهنجاری ای دارد که تحت درمان قرار گرفته است و همچنین فیزیولوژی بدن فرد بیمار هم باعث متغیر بودن این مدت زمان خواهد بود.

معمولا دو هفته بعد از انجام جراحی قادرید به قدری دهان خود را باز کنید. البته فقط در حدی که دو انگشت بین دو دندان جلو قرار گیرد.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

 • آیا برش جراحی بر روی صورت اسکاری به جای میگذارد و قابل تشخیص است؟

پاسخ این پرسش منفی است زیرا پس از این جراحی اسکار و برشی بر روی صورت نخواهد ماند. جراحی ارتوگناتیک با هدف اصلاح نامنظمی فک ها از درون دهان انجام می شود و به هیچ وجه از روی پوست صورت قابل تشخیص نخواهد بود و جای نگرانی نیست.

 • نکات حائض اهمیت قبل ازجراحی فک چیست؟

1-برای پس از جراحی خود لباس راحت به همراه داشته باشید که جلو دکمه دار باشد و به تن کردن لباس از سر نیازی نباشد که به راحتی استفاده نمایید .2- غذاهای میکس شده و همچنین پودرهای پروتئینی که باید بعد از جراحی مصرف کنید را آماده و تست کنید تا بتوانید طعم مورد نظر خود را در بین مکمل های دارویی پیدا کنید. 3- قبل از عمل جراحی نسخه خود را از پزشک بگیرید و به همراه داشته باشید. 4-حتما غذاهایی تدارک ببینید که نیاز به جویدن ندارند زیرا همانطور که مطرح شد تا چند روز پس از جراحی قادر به جویدن غذاها نیستید و احساس درد دارید. 5-یک مخلوط کن مناسب داشته باشید تا بتوانید غذاهای جویدنی را میکس و پوره کنید.

 • تا چه مدت پس از جراحی ارتوگناتیک نمیتوان در محل کار فعالیت داشت؟

معمولا از یک هفته تا ده روز زمان میبرد تا بیمار جراحی بتواند به محل کار خود برگردد و مجددا مشغول به کار شود. و نیز لازم است بین 4 تا 6 هفته از ورزش و فعالیت های بدنی خاص خودداری گردد.

 • آیا نحوه غذا خوردن بیمار بعد از جراحی فک در دوران نقاهت تغییری میکند؟

در هفته های اول پس از جراحی فک ، بسیار حساس و آسیب پذیرخواهید بود. پس خیلی حائض اهمیت  است که مواد مغذی و کم حجم را به آرامی در طول روز مصرف نمائید.

سعی کنید حدالمقدور از حرکت دادن فک ها خودداری کنید. و همچنین هیچ گونه غذای جویدنی را تا دو هفته اول پس از جراحی ارتوگناتیک میل نکنید.

ارتودنسی برای چه کسانی مناسب است؟ افراد واجد شرایط چه کسانی هستند؟

ارتودنسی برای جراحی فک

به جراحی فک و ارتودنسی، ارتو سرجری می‌گویند. ارتودنسی به افرادی که از مشکلات و ناهنجاری های فکی چون دیپ بایت، کراس بایت و دیگر مشکلات برخوردار هستند، تجویز میشود که جراحی ارتوسرجری انجام دهند. ارتودنتیست اول قرینه سازی دندان ها را انجام داده و آن ها را مرتب میکند. سپس جراح فک با انجام جراحی دندان ها را روی هم قرار میدهد.

طبق بررسی های انجام شده حدود 15% از افراد بیمار نیاز به جراحی فک دارند. همانطور که گفته شد جراحی فک برای قرارگیری درست دندان ها بر روی هم انجام مبشود تا علاوه بر زیبایی فرد، از بیماریها و عواقبی که بخاطر قرارگیری نادرست دندان ها پیش میاید، جلوگیری شود.

زمانی که فردی دچار به هم ریختگی دندانی و مشکلات فکی است، در ابتدا به ارتودنتیست مراجعه می‌کند. ارتودنتیست با بررسی دندان‌ها و استخوان‌های فک بالایی و پایینی بیمار، می‌تواند به راحتی تشخیص دهد که این بیمار نیاز به ارتوسرجری دارد.
بیمار باید تقریباً 2 سال  قبل از جراحی، ارتودنسی شده باشد تا با تغییر وضعیت دندان‌های وی، موقعیت دندان‌های او، دقیق‌تر بررسی شود و بعد از عمل جراحی، این دندان‌های متقارن شده، روی یکدیگر قرار بگیرند. بعد از انجام جراحی فک، باید ۶ تا ۹ ماه همچنان از ارتودنسی استفاده کرد تا دندان‌ها به وضعیت ثابت برسند.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. من یه جراحی فک دارم خیلی میترسمممم میگن عمل سختیه کجا میتونم یه متخصص خوب با قیمت مناسب که اقساط قبول کنه یا تخفیفش خوب باشه پیدا کنم؟ شرایطی ک شما داریو درستو متوجه نشدم میشه یه توضیح گویا بدید؟

   • admin
   • شهریور ۱۸, ۱۴۰۰

   با سلام تمامی متخصصین تحت قرارداد مهراز کارت متحبر و با تجربه هستند؛ شما با دریافت کارت مهراز می‌توانید از تخفیف 50 درصدی + اقساط بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 2. شما هم این جراحی رو انجام میدید؟

  1. با سلام بله با کاهش هزینه 50% انجام میشه براتون.

 3. عالی بود

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.