داشتن دندان از زمان تولد

داشتن دندان از زمان تولد

داشتن دندان از زمان تولد

شاید تاکنون دیده یا شنیده باشید که کودکی از بدو تولد دندان داشته است. داشتن دندان از زمان تولد ممکن است شبیه فیلم‌های ترسناک به نظر برسد اما اتفاقی است که هرازگاهی رخ می‌دهد. به دندانهایی که از زمان تولد در دهان کودک وجود دارند، دندانهای بدو تولد یا دندانهای ناتال (Natal ) گفته می‌شود. رویش دندان ناتال وضعیتی نادر است که در حدود یک مورد از هر ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تولد دیده می‌شود.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با ما همراه باشید

دندان ناتال چیست؟

در بیشتر موارد دندان‌هایی که از بدو تولد وجود دارد همان دندان‌های طبیعی کودک هستند. در موارد نادر که کمتر از ۱۰% را به خود اختصاص می‌دهد، دندان‌های ناتال اضافی هستند که در این ‌صورت به ‌آنها دندانهای اضافه گفته می‌شود و تعداد آنها به تعداد طبیعی دندان‌های کودک افزوده می‌شود. به خاطر داشته باشید که دندان‌های ناتال که از بدو تولد وجود دارد با دندان‌های نئوناتال که ظرف حدود ۳۰ روز پس از تولد بیرون میزند، متفاوت هستند.

دندان‌های شیری کودکان معمولاً از شش تا ده ماهگی شروع به رویش می‌کنند.

بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان کجاست؟

معمولاً دندان‌های بدو تولد، در فک پایین‌ در جلوی دهان دیده می‌شوند و معمولاً به صورت جفت هستند. دندان‌های ناتال بالایی جلوی دهان کمتر شایع هستند و پس از آنها دندان‌های نیش و دندانهای آسیاب بزرگ پایینی و سپس دندان‌های نیش بالایی و آسیاب بزرگ بالایی رتبه ‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهند.

دندان‌های ناتال ممکن است شبیه دندان‌های نرمال باشند و یا کوچک‌تر بوده و رنگ آنها مایل به زرد باشد. دندان‌های ناتال اغلب ساختار ضعیفی دارند و بدون ریشه هستند و یا ریشه کوچکی دارند به همین علت لق هستند. با این وجود امکان دارد دندانی که کودک با آن متولد می‌شود کاملاً سالم یا تقریباً سالم باشد.

والدین محترم لطفا بیماری های دندان در کودکان را بشناسید!

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

تولد نوزاد با دندان

نوزادانی که در زمان تولد شان دارای دندان هستند همان نوطادانی هستند که فبل از ورود به دوره بلوغ جوش میزنند. در اوردن دندان در بدو تولد امری نگران کننده نیست و ان دندان ها همان دندان های طبیعی کودک هستند که زود تر از موعد رشد کرده اند. به این دندان ها دندان های جنینی مادرزادی یا نا همگام میگویند که نام علمی ان ناتال میباشد. اغلب اوقات رشد این دندان ها منظم نیست و به رنگ سفید یا زرد متمایل میباشد.

چرا برخی از کودکان داشتن دندان از زمان تولد را تجربه میکنند؟

اگر چه عواملی مرتبط با رویش دندان‌های ناتال دیده شده ‌اند اما هنوز علت دقیق آن مشخص نیست. دو عامل ریشه ‌ای برای این وضعیت می‌توان مطرح کرد:

۱) سلولهای جوانه دندان (سلول‌هایی که در نهایت یک دندان را ایجاد می‌کنند) که نزدیک به سطح لثه قرار گرفته ‌اند

و ۲) وراثت. زمان بندی بیرون زدن دندان‌های شیری بستگی به ژنتیک دارد بنابراین اگر یک یا هر دو والد کودک دندان‌هایشان خیلی زود یا خیلی دیر بیرون زده باشد، احتمال زیادی دارد که کودک نیز همین وضعیت را به ارث ببرد. یافته‌های یک پژوهش می‌دهد ۱۵% از کودکانی که از بدو تولد دندان دارند، والدین، خواهر ، برادر و یا خویشاوند نزدیکی دارند که همین وضعیت را داشته است.

گاهی اوقات هم دندان ناتال با یک مشکل پزشکی مرتبط است. به خصوص دندان آسیاب بزرگ ناتال با وضعیتی به نام سندرم فایفر (fieffer ) که یک اختلال ژنتیکی می‌باشد و هیستیوسیتوزیس سلول لانگرهانس (اختلال گلبول‌های سفید خون) مرتبط است. از جمله سایر وضعیت‌های پزشکی نادری که با رویش دندان از بدو تولد همراه هستند عبارتند از:

 • شکاف لب و کام
 • سندرم الیس – وان کِرِوِلد
 • سندرم جاداسون – لواندوفسکی
 • سندرم هالرمن – استریف
 • توالی پیر – روبین
 • سندرم سوتوس
 • سندرم وایدمن – روتنشتراخ

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

خطرات و عوارض دندان ناتال

اگر فرزندتان با دندان ناتال به دنیا آمده است، اصلاً نگران نباشید چون معمولاً این وضعیت اصلاً جای نگرانی ندارد. با این حال باید در مورد عوارض و خطرات احتمالی آن آگاهی داشته باشید. کودک را به متخصص نشان دهید تا موضوعات زیر را بررسی نماید:

اشکال در شیر خوردن

کودکی که با دندان متولد می‌شود ممکن است در مکیدن شیر مشکل پیدا کند. برخی از کودکان به علت سختی یا درد دندان، از شیر خوردن امتناع می‌کنند.

زخم شدن زبان

گاهی اوقات دندانهای ناتال به سطح زبان ساییده می‌شوند و باعث زخمی شدن زبان می‌شوند. این وضعیت که به عنوان بیماری Riga-Fede شناخته می‌شود ممکن است برای نوزاد دردناک بوده و باعث شود تمایلی به شیر خوردن نداشته باشد.

صدمه دیدن سینه مادر

گاهی اوقات دندان‌های نوزادی باعث می‌شوند نوک سینه مادر زخم یا بریده شود و شیر دادن برای او سخت شود.

خطر خفگی در صورت داشتن دندان از زمان تولد

اگر این دندان‌ها واقعاً لق باشند این امکان وجود دارد که از جای خود خارج شده و استنشاق شوند در نتیجه خطر خفگی وجود دارد.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

با دندان ناتال چه کنیم؟

از آنجایی که این دندان‌ها معمولاً همان دندان‌های طبیعی نوزاد هستند که زودتر بیرون زده ‌اند، مادامی که تداخلی در شیر خوردن کودک ایجاد نکنند یا مشکلات دیگری به دنبال نداشته باشند نیاز نیست اقدام خاصی برای آن انجام دهید. می‌توانید این دندان‌ها را نگه دارید تا زمانی که در سن طبیعی خود (شش‌ سالگی) بیفتند و به جای آنها دندان‌های دائمی بیرون بزنند.

با این وجود در برخی موارد دندان‌های ناتال باید درمان شوند. اگر کودک با دندان‌هایی که خیلی لق هستند متولد شده است احتمالاً باید دندان کشیده شود تا از استنشاق آن و خفگی کودک جلوگیری شود. اگر کودک شما دچار زخم زبان شده ‌است دندانپزشک می‌تواند لبه‌ های تیز دندان را صاف کرده و یا با استفاده از رزین باندینگ بر روی لبه‌ های تیز دندان، از زبان در مقابل ساییدن به دندان محافظت نماید. اگر این روش مؤثر نباشد احتمالاً لازم است دندان کشیده شود.

اگر دندان‌های نوزاد او را اذیت نمی‌کنند تنها کافی است همانند دندان‌های شیری از آنها مراقبت کنید یعنی هر بار پس از شیرخوردن دندان‌های کودک را تمیز کنید تا از پوسیدگی آنها جلوگیری شود.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را به شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید.همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

ارزان ترین بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید تنها با پرداخت حق عضویت اولیه تا یک سال از ارزان ترین بیمه دندانپزشکی با عنوان مهراز کارت، بدون پرداخت هیچگونه هزینه جانبی دیگری استفاده نموده و همچنین میتوانید تا ۵ سال متوالی پس از دریافت مهراز کارت با پرداخت یک سوم هزینه اولیه آن را تمدید نمایید. علاوه بر این شما به ازای دریافت خدمات در مراکز درمانی مهراز کارت میتوانید از کاهش هزینه ۵۰ درصد واقعی استفاده نمایید و این در حالی است که بسیاری از مراکز بیمه نهایتا ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی را پوشش میدهند.

بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده

بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده با پوشش ۵۰ درصد هزینه های درمانی و زیبایی دندانپزشکی هزینه های سرسام آور این خدمات را کاهش داده و همه اعضای خانواده را بدون در نظر گرفتن محدودیت سنی، مورد حمایت قرار میدهد. از دیگر ویژگی های برتر بیمه دندانپزشکی نامحدود خانواده مهراز کارت میتوان به استفاده نامحدود و بدون سقف و مرز از خدمات اشاره کرد که این امر به این معنی است که شما میتوانید به تعداد دفعات نامحدود و با مبالغ بدون سقف از این خدمات استفاده نمایید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • حسن
  • مهر ۲۲, ۱۴۰۰

  ااا چه جالب نوزاد دندون دار نشنیده بودیم که شنیدیم قربون خدا برم

 1. میشه راهنمایی کنید مهراز کارت رو چجوری بگیرم؟

  1. با سلام جهت تهیه مهراز کارت میتونید روی سایت ثبت نام کنید و یا به صورت تلفنی درخواست بدید و طی چند ساعت مهراز کارتتون رو درب منزل دریافت کنید :)

 2. ممنون بابت مطالب مفیدتون

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.