دندانپزشکی بیماران قلبی و دیابتی ✅

دندانپزشکی بیماران قلبی و دیابتی

دندانپزشکی بیماران قلبی و دیابتی چگونه است؟

دندانپزشکی بیماران قلبی و دیابتی : بیماری های قلبی عروقی و دیابت می توانند بر سلامت دهان و دندان افراد تاثیرگذار باشند. این بیماری ها ممکن است روند درمان های دندانپزشکی را نیز متاثر کرده و دوره درمان را طولانی تر کنند. این دسته از بیماران حتما باید دندانپزشک خود را در جریان مشکلات خود را قرار دهند و پیش از شروع روند درمان لیست کامل داروهای مصرفی خود (حتی ویتامین ها و داروهای گیاهی) را در اختیار دندانپزشک خود قرار دهند. این لیست باید حاوی نام دارو، دوز مصرفی و زمان مصرف آن ها باشد. این بیماران باید ملاحظاتی را در طول درمان های دندانپزشکی رعایت کنند. در ادامه مطلب برخی از این ملاحظات عنوان و مورد بررسی قرار گرفته است.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

 1. بیماران قلبی

یکی از مشکلاتی که در دندانپزشکی بیماران قلبی و دیابت پیش می آید التهاب قلب است. التهاب قلب به سبب نوعی عفونت ایجاد می شود. در خون این بیماران باکتری هایی وجود دارد که به بافت های قلب از جمله دریچه های آن آسیب وارد می کنند. آن دسته از بیمارانی که به التهاب قلب مبتلا هستند. در مواردی لازم است پیش از قرار گرفتن تحت درمان های دندانپزشکی و پس از عمل های جراحی دندانی آنتی بیوتیک مصرف کنند. البته برای نصب دندان مصنوعی یا ابزار و لوازم مربوط به درمان ارتودنسی بیمار نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارد.

ارتودنسی دندان را با مهراز کارت با کاهش هزینه چشمگیر تجربه کنید …

بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند به مدت شش ماه نباید تحت درمان های دندانپزشکی قرار بگیرند. و در طول این مدت مجاز به استفاده از خدمات دندانپزشکی نمی باشند و حتما در صورت مراجعه به دندانپزشک پس از طی این دوره باید پزشک را از بیماری های قلبی خود مطلع سازند. تا پزشک احتیاطات لازم را در روند درمان لحاظ کند. در این مورد پزشک حتما باید حین انجام خدمات نیتروگلیسرید و اکسیژن را در دسترس خود داشته باشد.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی و هزینه کشیدن دندان عقل کلیک کنید

داروی بیماران قلبی:

داروهایی که توسط بیماران قلبی مورد استفاده قرار می گیرند روند درمان های دندانپزشکی را تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال داروهای رقیق کننده خون که توسط بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند مورد مصرف قرار می گیرند باعث می شوند خون دیرتر و سخت تر لخته شود. گاهی لازم است از چند روز پیش از مراجعه به دندانپزشکی مصرف این داروها قطع شود. که این مساله را دندانپزشک تشخیص داده و به بیمار اطلاع می دهد. حتی در برخی موارد نیاز است دندانپزشک جهت ادامه روند درمان با پزشک قلب بیمار مشاوره هایی انجام دهد. در صورتی که بیمار به عمل جراحی لثه یا درمان هایی از این قبیل نیاز داشته باشد آزمایش خون بیمار مورد نیاز خواهد بود.

داروی درمان فشار خون بالا:

داروهایی که برای درمان فشار خون بالا مصرف می شوند می توانند هنگامی که بیمار در یک پوزیشن خاص روی یونیت دندانپزشکی قرار می گیرد وی را دچار تنگی نفس کنند. این داروها همچنین می توانند باعث تورم لثه شوند. معمولا اینگونه عوارض جانبی پس از یک ماه از شروع مصرف داروهای فشار خون دیده می شوند.

دندانپزشک در هر جلسه درمانی فشار بیمار را اندازه گیری می کند و با توجه به فشار خون بیمار درباره انجام یا عدم انجام درمان در آن روز تصمیم می گیرد. مصرف داروی بی حسی برای این دسته از بیماران بلامانع است.

استفاده آنتی بیوتیک ها برای بیماران زیر بلامانع است:

 • بیماری قلبی مادرزادی
 • بیمارانی که دریچه مصنوعی قلب دارند
 • کسانی که قلب اهدایی دریافت کردند
 • کسانی که مشکل دریچه قلب دارند
 • بیمارانی که دارای اندوکاردیت عفونی هستند
 1. بیماران دیابتی

مطالعات نشان داده بیماران مبتلا به دیابت به خصوص با کنترل ضعیف قند خون، اغلب به التهاب حاد لثه دچار می شوند. در واقع احتمال بروز عفونت لثه در بیمارانی که دیابت آنها کنترل نشده است 2 تا 4 برابر بیمارانی است که دیابت کنترل شده دارند.

عفونت لثه در بیماران دیابتی:

عفونت لثه در بیماران دیابتی به خاطر ضعف سیستم ایمنی بدن در برخورد با میکروب‌های زیرلثه‌ای ایجاد می شود. بیماران دیابتی به خاطر ضعف سیستم ایمنی بیش از سایرین مستعد عفونت به طور عام و عفونت لثه به طور خاص هستند. احتمال ابتلا به این نوع از عفونت در افراد سیگاری بیشتر هم می شود. این عفونت ها را هر چند کوچک و جزئی باید بسیار جدی گرفت و به سرعت برای درمانشان اقدام کرد.

در بیماران دیابتی احتمال ابتلا به حساسیت دهان، ناراحتی لثه، بیماری غدد بزاقی و ایجاد پوسیدگی های مجدد در محل ترمیم های قبلی بیش از سایر افراد است. بیماران دیابتی برای ممانعت از ایجاد پوسیدگی جدید و یا پوسیدگی مجدد در بخش های قبلا ترمیم شده نیازمند خدمات دندانپزشکی پیشرفته و سریع هستند.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی  کلیک کنید.

خشکی و بوی بد دهان:

خشکی و بوی بد دهان از دیگر عوارض دهانی دیابت کنترل نشده هستند. خشکی دهان ناشی از کارکرد نامطلوب غدد بزاقی است. در بیماران دیابتی قدرت چشایی نیز کاهش می‌یابد. و احتمال بروز عفونت در محیط دهان به ویژه های عفونت های قارچی در این بیماران زیاد است.

دندانپزشکی بیماران قلبی و دیابتی: بیماران دیابتی در صورت کشیدن دندان، عصب کشی یا جراحی دندان حتما لازم است آنتی بیوتیک مصرف کنند. در عمل های جراحی دهان و دندان که مانع از غذا خوردن بیمار و رسیدن کالری مورد نیاز به بدن وی می شوند. بیمار دیابتی باید در مورد کاهش میزان انسولین مصرفی با پزشک خویش مشورت کند.

به بیماران دیابتی توصیه می‌شود درمان های دندانپزشکی را پیش از ظهر انجام دهند و حتما پیش از آن صبحانه صرف شود. بیمار دیابتی که طی 2 ساعت پیش از مراجعه به دندانپزشک غذا نخورده است.  بهتر است قبل از شروع درمان، قدری نوشیدنی شیرین مصرف کند. این نکته را به خاطر بسپارید که بالا بودن قند خون هنگام مراجعه به دندانپزشک بهتر از پایین بودن آن است.

علائم افت قند خون:

افت قند خون با علائمی شامل ضعف، لرزش، تپش قلب و تعریق بیش از اندازه همراه است. کاهش میزان قند خون می تواند بیمار را دچار گیجی، بیقراری و تشنج کرده و حتی او را به کم ببرد. بنابراین بیمار دیابتی باید حتما این مساله را به خاطر داشته باشد و سعی کند برای مراجعه به دندانپزشک میزان قند خونش را در سطح مطلوبی نگه دارد. در صورتی که افت قند خون خارج از کنترل بیمار اتفاق افتاده باشد حتما باید دندانپزشک معالج در جریان این مساله قرار بگیرد.

کشیدن دندان در بیماران دیابتی

کشیدن دندان در افراد دیابتی فرایندی خطرناک میباشد. زبرا افراد دیابتی ب دلیل بالا بودن قند خون در هنگام زدن داروی بی حسی دچار مشکل میشوند. بنابراین لازم است که قبل از کشیدن دندان افراد دیابتی، ازمایش های لازم از فرد گرفته شود و بالا بودن قندخون وی تایید شود و برای ان راهکاری را پیشه کنند.

البته این را هم بگوییم که افراد دیابتی از کشیدن دندان منع نمی شوند. فقط این کار برای انها باید با ملاحظات بیشتری صورت گیرد.

جهت تهیه بهترین بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام و تشکر از توضیحات کاملتون، فقط کاشکی کلینیک‌های معتبر دندان پزشکی را درج می‌کردید یا شماره تلفن کلینیک‌های که میشه بیماران دیابتی و فشارخون بالا با خیال راحت تحت درمان دندان پزشکی قرار بگیرند

  1. با سلام بیماران دیابتی و دارای فشار خون بالا می توانند به هر مطب دندانپزشکی که بخواهند مراجعه نمایند. البته با ذکر این مورد در پرونده خود در مطب. با تشکر

 2. شعبه ای تحت قرارداد شما هست که کارت تخفیف بده ولی برای قلبو عروق ؟

   • admin
   • شهریور ۲۵, ۱۴۰۰

   با سلام خیر، مراکز تحت قرارداد مهرازکارت فعلا فقط کلینیک‌های دندانپزشکی و زیبایی می‌باشد.

 3. سلام برای کسی که قند داره و قلبشو عمل کرده داروی بی حسی ضرر نداره؟

  1. با سلام زمان مراجعه به دندانپزشکی این موضوع رو با پزشک مطرح کنید که مطلع باشن ولی در کل مانعی برای استفاده از داروی بی حسی وجود نداره.

 4. سلام هزینه خرید کارت مهراز چقدره؟

  1. با سلام جهت کسب اطلاعات در این رابطه لطفا به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید دوست عزیز :) https://mehrazcard.com/

 5. سلام کارت مهراز فقط برای بزرگسالان کاربرد داره؟

  1. با سلام خیر. مهراز کارت برای همه افراد در هر سن و شرایطی قابل استفاده هستش ?

 6. مهراز در چه شهرهایی مراکز داره؟

  1. لینک مراکز خدمت شما

 7. مطالب جالب و آموزنده ایی بود

  1. ممنون از توجه شما دوست عزیز

 8. مفید بود

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.