دندان ضرب دیده

دندان ضرب دیده

دندان ضرب دیده

در شرایطی که پس از ضربه یا تصادف هیچ گونه مشکلی غیر از مشکل دندانی پیش نیامده باشد،بهتر است بیمار هرچه سریعتر برای معاینه و درمان دندان ضرب دیده به دندانپزشک مراجعه کند.

ضربه به دندان در هر سنی می تواند اتفاق بیافتد،اما در کودکان(در دوره دندان های شیری) در سنین 3-1سالگی شایع تر است.در دوره ی دندانی مختلط که هم دندان شیری و هم دندان دائمی در دهان حضور دارند،بیشترین احتمال ضربه به دندانها در سنین 14-8سالگی وجود دارد.
ضربه ها اغلب دندانهای پیشین (ثنایا)را درگیر می کنند.
پیش آگهی(پیش بینی نتیجه درمان)دندان ضربه دیده به مرحله تکامل دندان و همچنین زمان سپری شده بین وقوع حادثه و مراجعه برای درمان بستگی دارد. مراجعه سریع،بلا فاصله پس از حادثه نتایج بسیار بهتری نسبت به مراجعه بعد از 24 ساعت دارد.

علائم دندان ضربه دیده

دندان ضرب دیده معمولا دردناک است و می تواند لق باشد.مشکل شایع دیگر پس از ضربه شکستن دندان است.پارگی لب،خونریزی از بافتهای لثه ای،احساس گرما در دندان،جابجا شدن دندانها،حرکت و لقی دندانها همراه استخوان نگه دارنده ی آنها می تواند اتفاق بیافتد.

جهت مشاهده تعرفه تخفیف دندانپزشکی کلیک کنید.

 انواع آسیب های ایجاد شده در دندانهای ضربه خورده

بنابر شدت ضربه و جهت وارد آمدن آن و نیز بسته به اینکه دندان شیری یا دائمی باشد،شدت آسیب به دندانها متفاوت است.

 انواع این آسیبها عبارتند از:

1-کوفتگی دندانهاconcussion

2-درجاتی از لقی دندان بدون جا بجایی آن subluxation

3- جابجا شدن دندان از درون حفره ی آن در استخوان فک که به طور طبیعی قبلا در آن قرار داشته است. Luxation

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مهرازکارت همراه شوید.

همچنین هزینه جرمگیری دندان را ملاجظه نمائید

جابجا شدن دندان در چند جهت می تواند اتفاق می افتد؟

الف- جابجایی طرفی دندان به راست وچپ یا جلو وعقبLateral luxation
ب- لق شدن به همراه مقداری بیرون آمدن دندان از حفره خودextrusion
ج- لق شدن همراه با جابجایی دندان به سمت داخل حفره ی خودintrusion

4- بیرون افتادن کامل دندان از حفره ی خودavulsion

5-شکستگی دندانها:

برای درمان دندان ضرب دیده به چه متخصصی مراجعه کنیم؟
درمان دندان ضربه خورده وابسته به نوع آسیبی است که به دندان وارد شده است.درمان دندانهای شیری ضربه خورده توسط دندانپزشک متخصص اطفال و یا توسط دندانپزشک عمومی که دانش و مهارت لازم را داشته باشد انجام می شود.
درمان دندانهای دائمی ضربه خورده،در صورتی که با شکستگی استخوان فکین همراه نباشد توسط متخصص درمان ریشه و سپس توسط متخصص ترمیمی یا پروتز صورت می گیرد.دندانپزشک عمومی که دانش و مهارت لازم را داشته باشد نیز می تواند اغلب این درمانها را انجام دهد.گاهی نیز درمانهای ارتودنسی ضروری خواهد بود. در صورت شکستگی استخوانهای فکین نیاز به درمانهای پیچیده تری است که توسط جراحان فک و صورت انجام می پذیرد.به غیر از بیرون افتادن کامل دندان از حفره ی خود که در عنوانی جداگانه توضیح داده خواهد شد.

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید …

جهت مشاهده تعرفه تخفیف عصب کشی کلیک کنید.

درمان دندان  های ضرب دیده

زمانی که دندانی ضرب دیده است درمان ان به عوامل مختلفی بستگی دارد. ما در این بخش انواع درمان دندان ضرب دیده را بررسی خواهیم کرد:

1- صاف کردن لبه های ناصاف دندان
2- خارج نمودن قطعه شکسته شده ی تاج یا ریشه دندان
3- بازسازی قسمت شکسته با خود قطعه شکسته یا مواد ترمیمی.(مواد پر کردن دندان)
4- اتصال قطعات لق دندان.
5- ثابت نمودن دندان لق شده یا جابجا شده
6- انواع درمانهای ریشه دندان(مانند درمان پالپ زنده یا کمک به تشکیل ریشه ی دندانهای تازه رویش یافته ای که ریشه ی انها کامل نشده است.)
7- درمانهای ارتودنسی
8- روکش نمودن دندانها.

در موارد خاصی امکان درمان دندان ضربه خورده نیست و دندان فوق باید کشیده شود. مراجعات follow up و پیگیری و کنترل نتایج درمان تا یک سال یا بیشتر در بسیاری از موارد لازم است.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

توصیه های ضروری برای دندان ضرب دیده

مهمترین توصیه به افرادی که دندانشان ضربه خورده یا به والدینی که دندان کودک یا نوجوان آنها دچار ضربه شده است مراجعه ی هر چه سریعتر به دندانپزشک است. در صورتیکه مراجعه به دندانپزشک در ساعات اولیه پس از ضربه انجام گیرد، بهترین نتایج درمانی حاصل خواهد شد.مسلما پیگیری تمام مراحل و جلسات درمانی برای حصول نتیجه درمان لازم است.
در صورتی که تاج دندان شکسته باشد توصیه میشود قطعه ی شکسته شده ی تاج نگهداری شده و برای دندانپزشک آورده شود.در بسیاری از موارد می توان از قطعه شکسته شده برای بازسازی دندان استفاده کرد.

 معمولا توصیه می شود بیمار به مدت 2 هفته از رژیم غذایی نرم استفاده کند.همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان ها در این زمان اهمیت ویژه ای دارد.بیمار باید بعد از هر وعده ی غذایی با مسواک نرم مسواک بزند. گاهی استفاده از دهانشویه های ضدعفونی کننده مانند کلرهگزیدین به مدت یک هفته توصیه می شود.در صورت بریدگی و پارگی بافتها و یا بیرون افتادن دندان از حفره ی خود(در اسیبهایی مانند زمین خوردن یا افتادن از دوچرخه که تماس با زمین و خاک وجود داشته باشد)تزریق یاداور کزاز لازم است.در صورتیکه از آخرین تزریق واکسن بیشتر از 5 سال گذشته باشد.

همانطور که ذکر شد پس از اتمام مراحل درمان ،مراجعات بعدی جهت کنترل نتایج و بررسی پاسخ دندان به درمانهای انجام شده ضرورری می باشد.

***جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. هزینه ترمیم دندون چقدره؟ دندون جلویی من تقریبا نصفش شکسه در اثر تصادف

   • admin
   • مهر ۷, ۱۴۰۰

   با سلام تعرفه دندانپزشکی سال 1400: https://mehrazcard.test-prozhe.ir/treatment-expenses/ جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید، تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 2. سلام من میخوام از کارت مهراز استفاده کنم چجوری باید بگیرم؟

  1. با سلام جهت تهیه مهراز کارت هم به صورت تلفنی میتونید اقدام کنید و یا از طریق سایت ثبت نام انجام بدید :)

 3. سلام من با ضرب لیوان به دندونم خورد و خیلی درد میکنه باید چیکار کنم؟ :(

  1. با سلام پیشنهاد میشه با داشتن عکس OPG به دندانپزشک مراجعه کنید و معاینه انجام بدید که اگر دندان دچار ترک و یا شکستگی حتی جزئی هستش سریع تر درمان انجام بدید.

 4. از هر کارت فقط یک نفر میتونه استفاده کنه؟

  1. با سلام بله. هر مهراز کارت مخصوص یک نفر هستش :)

 5. تعرفه ترمیم رو لطف میکنید

  1. سلام وقت بخیر تعرفه ترمیم خدمت شما

 6. سلام شما فروش محصول هم دارید؟

  1. سلام خیر

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.