رابردم اندو

رابردم-اندو

رابردم اندو چیست؟

رابردم به معنی سد لاستیک می باشد. نوعی وسیله برای جداسازی و ایزولاسیون محیط عمل که در کارهای مختلف دندان‌پزشکی نظیر اندودونتیکس، ترمیمی، کودکان و پریو رابردم اندو می باشد، که از آن استفاده می کنند. عملکرد رابردم در این می باشد که از آسپیره یا بلعیده ‌شدن اتفاقی وسایل کوچک، مواد یا محلول‌های شستشو دهنده جلوگیری به عمل می آورد. هدف رابردم اندو محافظت از فرد در برابر صدمات حاصل از وسایل چرخشی یا دستی در مطب یا دندانپزشکی زیبایی مجهز می باشد. رابردم باعث ایجاد محیط خشک، تمیز و دید بهتری برای دندان‌ پزشک می شود و از انتشار و گسترش انواع عفونت ها جلوگیری به عمل می آورد. رابردم وسیله ای مناسبی در اندو می باشد.

 

علت استفاده نکردن از رابردم چیست؟

دندان پزشک بر این عقیده است که استفاده از رابردم اندو وقت گیر و زمان بر می باشد. زیرا که تهیه رابردم همراه با رادیوگرافی مشکل می باشد. فرد در استفاده از آن احساس خوشایندی ندارد. ضمن اینکه با قرار دادن رابردم اندو یک تزریق اضافی در لثه فرد انجام می شود. تحقیقات نشان داده است که علت استفاده نکردن از آن در کلینیک  دندانپزشکی یا دندانپزشکی زیبایی  در این می باشد که دندان پزشکان عادت به کاربرد آن ندارند. اما باید ذکر کرد که استفاده از رابردم اندو در دندان از طعم ناخوشایند محلول شستشو دهنده بسیار مناسب تر می باشد.

امروزه استفاده از رابردم اندو در مطب یا کلینیک مجهز اقدامی ساده می باشد که نیازی به برش نیست و با پانچ کردن لاستیک آن، روی دندان ثابت می شود. این پروسه به کلامپ نیز نیاز ندارد.

رابردم اندو برای افرادی که عمل رینوپلاستی کرده اند، مشکل تنفسی در حین انجام کار ایجاد می کند. اما وسیله ای مناسب برای جلوگیری از نشت خون و بزاق در حین انجام کار دندانپزشک می باشد. رابردم اندو مزایای زیادی دارد، اما افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند، نباید در حین درمان از آن استفاده نمایند.
یکی از مزایای رابردم اندو انعطاف پذیری آن می باشد که به راحتی در قالب دندان ها جای می گیرد و از نفوذ خون به حلق جلوگیری به عمل می آورد.

 

مزایای استفاده از رابردم در درمان‌های دندان‌پزشکی

 

یکی از خاطرات دندان‌پزشکان از دوران دانشجویی در بخش اندودونتیکس، مصیبت‌هایی است که بر سر نصب و کار با رابردم حین انجام درمان ریشه دندان بیماران خود کشیده‌اند. استادان بخش همانند کتاب‌های مرجع بر لزوم استفاده از لاستیکی تاکید می‌کردند که با گیره مخصوص اطراف یک دندان بسته می‌شد و توسط یک فریم پلاستیکی دور دهان ثابت می‌شد تا بدین‌ترتیب تمام دهان را جز‌‌ همان دندان مذکور از دید و دسترس خارج کند. استفاده از رابردم مزیت‌های بسیاری‌ دارد که تمام دندان‌پزشکان، به نیت درس پس دادن در دوران دانشجویی آن‌ها را حفظ کرده‌اند و بعید نیست هنوز هم آن‌ها را به خاطر بیاورند. اما امروز، پس از گذران دوران تحصیل و ورود به بازار کار، چند درصد آن‌ها هنوز هم به لزوم استفاده از رابردم اعتقاد دارند و از آن استفاده می‌کنند؟

 

بررسی چگونگی انجام درمان ریشه
 

بررسی چگونگی انجام درمان ریشه درمطب‌های دندان‌پزشکان عمومی در سال ۱۳۸۷ در شهر تهران نشان داد ۹۰درصد دندان‌پزشکان وارد شده در این تحقیق هرگز از رابردم درهنگام درمان ریشه استفاده نمی‌کردند، ۴۵درصد در بین جلسات درمان ازهیچ دارویی داخل کانال‌ها استفاده نمی‌کردند و ۷۲درصد تنها از نرمال سالین برای شستشوی کانال‌ها استفاده می‌کردند؛ درحالی‌که تنها ده‌درصد از هیپوکلریت سدیم برای این منظور بهره می‌بردند. نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد بیشتر دندان‌پزشکان عمومی تهران از استانداردهای کیفی لازم جهت درمان‌های اندودونتیک پیروی نمی‌کنند.

 

 

تهیه رابردم در بازار ایران

اگر بهانه عدم استفاده از رابردم سختی کار و تشریفات قرار دادن رابردم در دهان بیمار است، باید بدانید که دیگر لازم نیست لاستیک آن را پانچ کنیم و با فریم مخصوص روی دندان سوار کنیم. حتی نیازی به استفاده از کلامپ‌های مخصوص نیز نیست. با ابتکار شرکت Ivoclar در عرضه رابردم ultra dam می‌توان تنها با قیچی کردن محل سوار شدن دندان‌ها روی رابردم آن‌ها را به سادگی روی دندان قرار داد. این مارک از رابردم به صورت بسته هشتاد تایی در بازار عرضه می‌شود. شرکت Kerr نیز رابردم‌های آماده‌ای را عرضه کرده که جایگاه دندان‌ها روی آن‌ها مشخص است و تنها کافی است آن‌ها را با قیچی ببرید و همراه فریم پلاستیکی روی دندان قرار دهید.

بسته ده‌تایی رابردم همراه یک عدد فریم در بازار موجود است. رابردم‌هایی با فرمت کلاسیک نیز در بازار موجودند. مثلا رابردم شرکت Roeko که در بسته‌های سی‌تایی در دسترس است. ست کامل رابردم MedDC نیز شامل یک پانچ و چندین کلامپ‌ است. فریم فلزی شرکت جویا و فریم پلاستیکی شرکت عطرکیان نیز در بازار دندان‌پزشکی ایران وجود دارد.

جهت تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت همراه شوید.

هنوز نظری ثبت نشده.