رابردم اندو ✅ رابردم دندانپزشکی

رابردم اندو

رابردم اندو چیست؟

رابردم به معنی سد لاستیک می باشد. نوعی وسیله برای جداسازی و ایزولاسیون محیط عمل که در کارهای مختلف دندان‌پزشکی نظیر اندودونتیکس، ترمیمی، کودکان و پریو رابردم اندو می باشد. که از آن استفاده می کنند. عملکرد رابردم در این می باشد که از آسپیره یا بلعیده ‌شدن اتفاقی وسایل کوچک، مواد یا محلول‌های شستشو دهنده جلوگیری به عمل می آورد. هدف رابردم اندو محافظت از فرد در برابر صدمات حاصل از وسایل چرخشی یا دستی در مطب یا دندانپزشکی زیبایی مجهز می باشد. رابردم باعث ایجاد محیط خشک، تمیز و دید بهتری برای دندان‌ پزشک می شود. و از انتشار و گسترش انواع عفونت ها جلوگیری به عمل می آورد. رابردم وسیله ای مناسبی در اندو می باشد. رابردم وسیله بسیار خوبی در اندو است. متقاعد کردن دندانپزشکان برای استفاده از رابردم یکی از وقت گیر ترین اعمالی است. که در بستن رابردم انجام میشود. درست است که در همه کلینیک ها برای انجام اندو رابردم بسته نمیشود. ولی همواره توسط پزشکان توصیه و تایید میشود.

جهت تهیه بهترین بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت همراه شوید.

مشاهده هزینه مشاوره قبل از ازدواج توسط متخصص

رابردم دندانپزشکی

همانطور که گفته شد رابردم وسیله‌ای است برای جداسازی و ایزولاسیون محیط عمل است که در کارهای مختلف دندان‌پزشکی نظیر اندو دونتیکس، ترمیمی و کودکان  از ان بهره میگیرند.

در دندانپزشکی امکان دارد که وسایل دندانپزشکی کوچک توسط بیمار بطور ناخواسته خورده شود و به مشکل بخورد. رابردم ازآسپیره یا بلعیده‌شدن اتفاقی وسایل کوچک، مواد یا محلول‌های شستشو دهنده جلوگیری می‌کند. همچنین از بیمار در برابر صدمات حاصل از وسایل چرخشی یا دستی مراقبت میکند. رابردم محیط خشک و تمیز و دید واضحی را  برای دندان‌پزشک فراهم می‌سازد و باعث کاهش خطر انتشار بیماری‌های عفونی میشود.

علت استفاده نکردن از رابردم چیست؟

دندان پزشک بر این عقیده است که استفاده از رابردم اندو وقت گیر و زمان بر می باشد. زیرا که تهیه رابردم همراه با رادیوگرافی مشکل می باشد. فرد در استفاده از آن احساس خوشایندی ندارد. ضمن اینکه با قرار دادن رابردم اندو یک تزریق اضافی در لثه فرد انجام می شود. تحقیقات نشان داده است که علت استفاده نکردن از آن در کلینیک  دندانپزشکی یا دندانپزشکی زیبایی  در این می باشد. که دندان پزشکان عادت به کاربرد آن ندارند. اما باید ذکر کرد که استفاده از رابردم اندو در دندان از طعم ناخوشایند محلول شستشو دهنده بسیار مناسب تر می باشد.

امروزه استفاده از رابردم اندو در مطب یا کلینیک مجهز اقدامی ساده می باشد. که نیازی به برش نیست و با پانچ کردن لاستیک آن، روی دندان ثابت می شود. این پروسه به کلامپ نیز نیاز ندارد.

پر کردن دندان با جدیدترین روش ها با مهراز کارت

رابردم اندو برای افرادی که عمل رینوپلاستی کرده اند، مشکل تنفسی در حین انجام کار ایجاد می کند. اما وسیله ای مناسب برای جلوگیری از نشت خون و بزاق در حین انجام کار دندانپزشک می باشد. رابردم اندو مزایای زیادی دارد، اما افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند، نباید در حین درمان از آن استفاده نمایند.
یکی از مزایای رابردم اندو انعطاف پذیری آن می باشد. که به راحتی در قالب دندان ها جای می گیرد و از نفوذ خون به حلق جلوگیری به عمل می آورد.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید

مزایای استفاده از رابردم اندو در درمان‌های دندان‌پزشکی

یکی از خاطرات دندان‌پزشکان از دوران دانشجویی در بخش اندودونتیکس، مصیبت‌هایی است که بر سر نصب و کار با رابردم حین انجام درمان ریشه دندان بیماران خود کشیده‌اند. استادان بخش همانند کتاب‌های مرجع بر لزوم استفاده از لاستیکی تاکید می‌کردند. که با گیره مخصوص اطراف یک دندان بسته می‌شد. و توسط یک فریم پلاستیکی دور دهان ثابت می‌شد تا بدین‌ترتیب تمام دهان را جز‌‌ همان دندان مذکور از دید. و دسترس خارج کند. استفاده از رابردم مزیت‌های بسیاری‌ دارد که تمام دندان‌پزشکان، به نیت درس پس دادن در دوران دانشجویی آن‌ها را حفظ کرده‌اند. و بعید نیست هنوز هم آن‌ها را به خاطر بیاورند. اما امروز، پس از گذران دوران تحصیل و ورود به بازار کار، چند درصد آن‌ها هنوز هم به لزوم استفاده از رابردم اعتقاد دارند. و از آن استفاده می‌کنند؟ 

بررسی چگونگی انجام درمان ریشه 

بررسی چگونگی انجام درمان ریشه درمطب‌های دندان‌پزشکان عمومی در سال ۱۳۸۷ در شهر تهران نشان داد. ۹۰درصد دندان‌پزشکان وارد شده در این تحقیق هرگز از رابردم درهنگام درمان ریشه استفاده نمی‌کردند. ۴۵درصد در بین جلسات درمان ازهیچ دارویی داخل کانال‌ها استفاده نمی‌کردند. و ۷۲درصد تنها از نرمال سالین برای شستشوی کانال‌ها استفاده می‌کردند؛ درحالی‌که تنها ده‌درصد از هیپوکلریت سدیم برای این منظور بهره می‌بردند. نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد بیشتر دندان‌پزشکان عمومی تهران از استانداردهای کیفی لازم جهت درمان‌های اندودونتیک پیروی نمی‌کنند.

تهیه رابردم اندو در بازار ایران

اگر بهانه عدم استفاده از رابردم سختی کار و تشریفات قرار دادن رابردم در دهان بیمار است، باید بدانید که دیگر لازم نیست لاستیک آن را پانچ کنیم و با فریم مخصوص روی دندان سوار کنیم. حتی نیازی به استفاده از کلامپ‌های مخصوص نیز نیست. با ابتکار شرکت Ivoclar در عرضه رابردم ultra dam می‌توان تنها با قیچی کردن محل سوار شدن دندان‌ها روی رابردم آن‌ها را به سادگی روی دندان قرار داد. این مارک از رابردم به صورت بسته هشتاد تایی در بازار عرضه می‌شود. شرکت Kerr نیز رابردم‌های آماده‌ای را عرضه کرده که جایگاه دندان‌ها روی آن‌ها مشخص است و تنها کافی است آن‌ها را با قیچی ببرید و همراه فریم پلاستیکی روی دندان قرار دهید.

بسته ده‌تایی رابردم همراه یک عدد فریم در بازار موجود است. رابردم‌هایی با فرمت کلاسیک نیز در بازار موجودند. مثلا رابردم شرکت Roeko که در بسته‌های سی‌تایی در دسترس است. ست کامل رابردم MedDC نیز شامل یک پانچ و چندین کلامپ‌ است. فریم فلزی شرکت جویا و فریم پلاستیکی شرکت عطرکیان نیز در بازار دندان‌پزشکی ایران وجود دارد.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را به شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید. همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

خرید بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید با خرید بیمه دندانپزشکی مهراز از کاهش هزینه ۵۰ درصدی واقعی برای تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود بره مند شوید. همچنین از مزایای خرید کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوان به امکان استفاده از خدمات بلافاصله پس از صدور کارت اشاره کرد. همچنین امکان مراجعه به نزدیکترین مراکز درمانی در سراسر کشور جهت استفاده از خدمات را خواهید داشت. برای دریافت این بیمه میتوانید از طریق سایت و شبکه های اجتماعی و یا به صورت حضوری و تلفنی نیز اقدام نموده و در سریع ترین زمان ممکن بیمه نامه خود را در محل مورد نظرتان دریافت نمایید.

بیمه تکمیلی دندانپزشکی

شما با تهیه بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز مشمول برخورداری از ۵۰ درصد کاهش هزینه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی شده. و میتوانید از تمامی خدمات دندانپزشکی با هرهزینه ای بدون سقف و محدودیت در سراسر کشور بهره بگیرید. در صورتی که سایر بیمه نامه ها دارای سقف استفاده از خدمات به صورت سالانه هستند. از اصلی ترین مزایای داشتن بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز این است که می‌توانید با اطمینان بیشتری در مورد پوشش هزینه‌های ناگهانی و گزاف دندانپزشکی خود دست یابید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. خیلی وسیله خوبیه مخصوصا برا کسایی که مثل من دهنشونو باز نگه نمیدارن از ترس

 2. ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشتید

  1. با سلام ممنون از انتخاب شما. خوشحالیم که مطالب براتون مفید بود. در خدمتتون هستیم دوست عزیز ?

 3. پزشکان مهراز از این وسیله استفاده میکنند؟

  1. با سلام بله در مراکز درمانی مهراز کارت این وسیله کاربرد داره.

 4. ممنون بابت مطالب مفیدتون

  • رضا
  • اسفند ۲۴, ۱۴۰۲

  توضیحات عالی بود. ممنون از شما

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.