• 021-66575012-14
  • 026-32400029
  • تهران، میدان توحید، خیابان ستارخان، ابتدای خیابان باقرخان، پلاک ۱۲۱، طبقه ۳، واحد ۵

ریلاین چیست؟

ریلاین چیست؟ افرادی که از دست دندان استفاده می کنند، ممکن است به دلایل مختلفی دست دندان آنها دچار لقی شود. در این شرایط دندان مصنوعی دائما در بستر خود جابجا می شود و در هنگام جویدن غذا بخشی از آن فشار بیشتری به مخاط دهان وارد می کند که این فشار موجب زدگی و ایجاد درد می شود و در پی آن تحلیل استخوان فک شتاب می گیرد.

در این زمان حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود تا وی با معاینه علت اصلی لقی دست دندان را پیدا کرده و راه حل آنرا پیشنهاد کند. اگر بیمار مشکل دیگری جز لقی نداشته باشد و دندانهایش سایش بیش از اندازه نداشته باشد، دندانپزشک می تواند با آستردادن زیر دست دندان، آنرا با دهان بیمار انطباق بیشتری دهد. این کار ریلاین نامیده می شود. این نوع دندان مصنوعی ساده و به صرفه است و می تواند زندگی روزمره بیمار را ساده تر کند.

 

انواع ریلاین دندان مصنوعی:

بعد از مدتی لازم است که بیمار دندان مصنوعی خود را ریلاین کند تا با دهان تغییر یافته متناسب شود. ریلاین سه نوع دارد که استفاده از هر کدام به شدت تغییر بافت و نوع دندان مصنوعی بستگی دارد و نیاز به معاینه تخصصی دارید.

 

سخت:

کسانی که از دندان مصنوعی کامل استفاده می کنند، باید هر دو سال یکبار ریلاین سخت انجام دهند. این روش بهترین راه برای اصلاح دندان مصنوعی است به جای اینکه پروتز جدید ساخت شود. نوع سخت به تناسب و دوام پروتز کمک میکند.

در این روش، دندانپزشک بخشی از پلاستیک داخل دندان مصنوعی را برمی دارد و با قرار دادن مواد قالب گیری روی آن از دهان قالب گیری می کند. سپس پروتز را از دهان خارج کرده و تا سخت شدن مواد قالب گیری صبر می کند. بعد از این آزمایشگاه با افزودن ماده اکریلیک به لایه پروتز کار اصلاح پروتز را تکمیل می کند.

 

نرم:

اگر بیمار به دلیل حساسیت لثه ها و وجود نقاط دردناک در بافت دهان نتواند از پروتز خود استفاده کند، باید از ریلاین نرم استفاده کند.

در این روش، دندانپزشک لایه زیرین دندان مصنوعی را با ماده ای نرم که یک تا دو سال دوام می آورد، ریلاین می کند. تفاوت این روش با ریلاین سخت استفاده از مواد نرم تر و اصلاحات بیشتر و دقیق تر روی پروتز است.

 

موقت:

برای بیمارانی که مدت زمان زیادی از دندان مصنوعی استفاده میکنند و احتمالا لثه هایشان بسیار قرمز و دردناک شده اند، از ریلاین موقت استفاده میشود.

در حالت موقت اصلاح دندان مصنوعی با مواد درمانی انجام می شود که می تواند در کاهش التهاب لثه ها موثر باشد. این روش موقت است زیرا پس از چند هفته بیمار باید به مطب مراجعه کند تا یک دندان مصنوعی جدید یا ریلاین سخت دریافت کند.

 

ریلاین هر فک با بیمه دندانپزشکی سال ۹۹

هنوز نظری ثبت نشده.