قلیان دشمن دندان | عوارض

قلیان-دشمن-دندان

عوارض قلیان بر روی دندان ها

قلیان دشمن دندان است زیرا دخانیات از جمله سیگار و قلیان، علاوه بر آسیب به اعضای مختلف بدن، باعث آسیب شدید دندان ها و لثه میشود.

 

عوارض استفاده از قلیان بر روی دندان ها :

استعمال دخانیات از جمله قلیان دشمن دندان است و موجب تحلیل استخوان ها و لثه شده و کاهش اتصال دندان ها با استخوان را به همراه دارد. تحقیقات نشان داده که افرادی که دخانیات مصرف میکنند بیشتر از سایرین در معرض تشکیل پلاک میکروبی دندان است. این پلاک‌های میکروبی عامل اصلی بیماری لثه و پوسیدگی دندان است. واکنش بدن به عفونت حاصل از پلاک‌های میکروبی موجب آسیب و تحلیل بافت نرم لثه و استخوان منجر شده و در نهایت به لق شدن و از دست دادن دندان ختم می‌شود.

در مراحل اولیه بیماری لثه ممکن است بیمار تنها هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان دچار خونریزی لثه شود اما با پیشرفت بیماری، لثه دچار تحلیل شده و در نهایتموجب تحلیل استخوان و لق شدن دندان ها میشود.

در نتیجه احتمال پس زدن ایمپلنت (کاشت دندان) و پیوند استخوان نیز در افراد سیگاری بیش از سایر افراد جامعه است.

از طرفی دود سیگار و قلیان هم با تحت تاثیر قرار دادن سلول های دفاعی بدن، میزان پاسخ بدن به عفونت ها را کاهش میدهد.

 

استعمال دخانیات و کاهش بزاق دهان

استعمال دخانیات کم شدن بزاق دهان را به همره دارد. از آنجایی که بزاق دهان نقش بسیار کلیدی در شست‌ و‌ شوی دندان و جلوگیری از پوسیدگی آن دارد، کاهش میزان بزاق دهان باعث افزایش پوسیدگی خواهد شد.

مطالعات انجام شده نشان میدهد استفاده از تنباکو به هر شکلی با بالا بردن احتمال بروز عفونت در ناحیه دهان و گلو کمک میکند. حتی می‌توان ادعا کرد که استعمال تنباکو از مهمترین عوامل ایجاد سرطان‌های خطرناک دهان است.

آسیب دیگر دخانیات تغییر رنگ دندان ها به رنگ زرد است ولی با گذشت زمان و در طولانی مدت رنگ زرد به رنگ قهوه‌ای تبدیل می‌شود.

تمامی موارد گفته شده یه علاوه بوی بد دهان افرادی که به استعمال دخانیات مشغولنند، موجب میشود ظاهر زیبای خود را از دست داده و لبخند زیبایی ندارند و از همنشینی با دوستان و خانواده محروم میشوند.

 

جهت تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

هنوز نظری ثبت نشده.