کشیدن ریشه دندان شکسته

کشیدن ریشه دندان شکسته

کشیدن ریشه دندان شکسته

شکستگی دندان یکی از مشکلات شایع دندانپزشکی است که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. گاهی اوقات شکستگی به قدری شدید است که امکان ترمیم و نگهداری دندان وجود ندارد و تنها راه حل، کشیدن کامل دندان از جمله ریشه آن می‌باشد. “کشیدن ریشه دندان شکسته” یک روش درمانی رایج برای دندان‌های شکسته‌ و از بین رفته‌ای است که ریشه آن‌ها در دندان باقی مانده است. در این مقاله به بررسی علائم، جزئیات، خطرات و مراقبت‌های بعد از جراحی آن می‌پردازیم.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را بع شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید.همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

ریشه دندان شکسته

اگر دندانی دچار شکستگی شود ولی ریشه آن کاملا از لثه خارج نشود، بخشی از ریشه ممکن است در داخل لثه باقی بماند. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که دندان دچار شکستگی عمودی یا ضربه شدید شود و تاج آن بشکند. در این حالت، سر دندان کاملاً جدا می‌شود اما بخش عظیمی از ریشه در لثه جا می‌ماند. این قسمت باقی‌مانده می‌تواند منشاء عفونت و التهاب شود و باید سریعاً برداشته شود.

علائم باقی ماندن ریشه دندان در لثه

گاهی اوقات ممکن است خودمان متوجه باقی ماندن ریشه در لثه نشویم و فکر کنیم که ریشه نیز با دندان خارج شده است. با کمک علائم زیر می‌توانید تا دیر نشده و ریشه باقی مانده به خطر جدی تبدیل نشده است آن را شناسایی کنید. علائم باقی ماندن ریشه دندان شکسته در لثه عبارت است از:

 • درد و حساسیت در ناحیه دندان شکسته
 • ورم و قرمزی لثه
 • ترشح چرک از لثه
 • بوی بد دهان
 • سستی و شل شدن دندان‌های اطراف
 • تورم صورت
 • تب و لرز
 • سردرد و درد در هنگام جویدن

جراحی دندان عقل فک پایین توسط متخصصین مهراز کارت

کشیدن ریشه دندان شکسته

کشیدن ریشه دندان شکسته

خطرات باقی ماندن ریشه دندان در لثه

برخی افراد باقی ماندن ریشه دندان شکسته در لثه را امری طبیعی می‌دانند و اصلا پیگیر رفع و درمان آن نیستند. اطلاع از وقوع خطرات و پیامد‌های این موضوع به شما کمک می‌کند تا به عمق جدیت آن پی ببرید. خطرات و پیامد‌های باقی ماندن ریشه دندان شکسته عبارت است از:

 • التهاب و عفونت مزمن لثه
 • انتشار عفونت به استخوان فک و ایجاد آبسه
 • استئومیلیت (التهاب استخوان)
 • پریودنتیت (التهاب لثه) شدید
 • سلولیت (التهاب بافت نرم)
 • آسیب به دندان‌ها و لثه‌ی اطراف
 • درد مزمن و مشکل در جویدن
 • از دست دادن دندان‌های سالم مجاور
 • عوارض سیستمیک مثل تب و کاهش وزن

کشیدن ریشه دندان پوسیده چگونه انجام میشود؟

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

با در نظر داشتن هزینه های بسیار بالای ایمپلنت دندان، داشتن بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت که بتواند درصد قابل توجهی از هزینه های بالقوه و مرتبط با آن را پوشش دهد قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. شما با داشتن این بیمه میتوانید به بهترین متخصصان ایمپلنت دسترسی داشته باشید و از خدمات با کاهش هزینه 30 درصدی مهراز کارت برای ایمپلنت و همچنین سایر خدمات با کاهش هزینه 50% بهره مند شوید.

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

چرا ریشه دندان شکسته در لثه باقی می‌ماند؟

عموما شکستگی عمودی دندان منجر به جدا شدن سر دندان و باقی ماندن ریشه می‌شود. از دیگر دلایل این اتفاق می‌توانیم به عدم تشخیص به موقع شکستگی و باقی ماندن ریشه توسط بیمار، عدم مراجعه به موقع به دندانپزشک برای خارج کردن ریشه، قرار گرفتن ریشه در زاویه‌ای که امکان خارج کردن آن وجود ندارد، سهل انگاری و عدم پیگیری درمان مناسب و ترس از درمان‌های تهاجمی مثل جراحی را نام ببریم.

کشیدن دندان و جراحی دندان را با مهراز کارت با کاهش هزینه 50% تجربه کنید …

کشیدن دندان

کشیدن دندان

کشیدن ریشه دندان

باقی ماندن ریشه دندانی که شکسته و یا از بین رفته در لثه موضوع مهمی است و باید توسط دندانپزشک بررسی گردد. گاهی اوقات دندانپزشک تشخیص می‌دهد کشیدن ریشه باقی مانده ضرورتی ندارد و حتی از آن به عنوان پایه برای درمان‌های جایگزین استفاده می‌کند اما گاهی لازم است که ریشه باقی مانده کشیده شود. از دلایل کشیدن ریشه باقی مانده می‌توان به وجود عفونت شدید و التهاب اطراف ریشه باقی مانده، پیشرفت عفونت به استخوان فک، عدم امکان خارج کردن ریشه به روش غیرجراحی، تحلیل رفتن و ضعیف شدن ریشه باقی مانده، درد و ناراحتی شدید بیمار و جلوگیری از عوارض بعدی مانند آبسه و نکروز استخوان اشاره داشت. در این موارد، دندانپزشک پس از بی حسی موضعی برای جدا کردن ریشه باقی مانده از جراحی کمک می‌گیرد.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

جراحی ریشه دندان

وقتی از ریشه دندان شکسته صحبت می‌کنیم یعنی دندان خارجی به‌خصوصی وجود ندارد که با استفاده از آن بتوان ریشه را کشید پس برای خارج کردن ریشه باقی مانده از لثه به جراحی نیاز است. جراحی ریشه دندان شکسته به شرح زیر است.

 1. ابتدا دندانپزشک محلّ بی‌حسی موضعی ایجاد می‌کند. سپس برش کوچکی در لثه ایجاد می‌کند تا به ریشه دسترسی پیدا کند.
 2. دندانپزشک استخوان اطراف ریشه را برمی‌دارد تا کاملاً آشکار شود. سپس با ابزارهای جراحی، ریشه را از استخوان جدا کرده و خارج می‌کند.
 3. پس از برداشتن ریشه، ممکن است نیاز به پر کردن حفره باقی مانده با استخوان یا مواد جایگزین استخوان باشد. سپس برش در لثه بخیه زده می‌شود.

پس از عمل، بیمار باید دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل از جمله مصرف داروهای ضدالتهاب و مسکن را رعایت کند. معمولاً بهبودی کامل چند هفته طول می‌کشد.

ارزان ترین بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید تنها با پرداخت حق عضویت اولیه تا یک سال از ارزان ترین بیمه دندانپزشکی با عنوان مهراز کارت، بدون پرداخت هیچگونه هزینه جانبی دیگری استفاده نموده و همچنین میتوانید تا ۵ سال متوالی پس از دریافت مهراز کارت با پرداخت یک سوم هزینه اولیه آن را تمدید نمایید. علاوه بر این شما به ازای دریافت خدمات در مراکز درمانی مهراز کارت میتوانید از کاهش هزینه ۵۰ درصد واقعی استفاده نمایید و این در حالی است که بسیاری از مراکز بیمه نهایتا ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی را پوشش میدهند.

ارزان ترین بیمه دندانپزشکی

ارزان ترین بیمه دندانپزشکی

مراقبت‌های بعد از جراحی ریشه دندان

پس از عمل، بیمار باید دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل را رعایت کند. معمولاً بهبودی کامل چند هفته طول می‌کشد، در طول این دوره رعایت اصول مراقبتی موضوع حائز اهمیتی است. از نکته‌های مراقبتی بعد از جراحی ریشه دندان شکسته می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • استراحت کافی و پرهیز از فعالیت‌های سنگین
 • مصرف داروهای تجویزی برای کنترل درد و عفونت
 • مصرف غذاهای نرم و مایع
 • مسواک زدن ملایم نواحی دیگر دهان
 • شستشوی محل جراحی با آب نمک گرم
 • مراجعه منظم به دندانپزشک برای پیگیری وضعیت التیام
 • اجتناب از لمس کردن و دستکاری محل جراحی
 • در صورت بروز علائمی مانند تورم و تب، مراجعه فوری به دندانپزشک

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره کشیدن دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام قیمت جراحی ریشه دندان با مهراز کارت رو میفرمایید

  1. سلام لینک تعرفه خدمت شما

 2. سلام مهراز کارت در چه شهرهایی خدمات دهی داره؟

  1. سلام مهراز در تمامی شهرها مراکز درمانی داره لینک مراکز خدمت شما

 3. شما مشهد هم خدمات دارید؟

  1. سلام بله

 4. ممنون از محتوای خوبتون

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.