آموزش سلامت دهان و دندان

آموزش سلامت دهان و دندان

آموزش سلامت دهان و دندان

اولین و مهمترین قدم برای سلامت دندان ها و دهان، پیشگیری از به وجود آمدن بیماری است. آموزش سلامت دهان و دندان می تواند بهترین پیشگیری از خراب شدن و پوسیدگی دندان ها باشد.

هر کسی در زمان زندگی خود دارای دو سری دندان می باشد: دندان های شیری که از 6 ماهگی به بعد رشد می کنند و تا 7 و 12 سالگی در دهان هستند. و دندان های دائمی که پس از در امدن در دهان تا آخر عمر هر فرد با او می مانند البته در صورت سالم ماندن و از بین نرفتن.

مشاهده بیمه دندانپزشکی و خدمات زیبایی با تخفیف و هزینه دندانپزشکی با تخفیف

وظایف دندان های شیری

* نقش اصلی در جویدن و تغذیه و در نهایت سلامت عمومی بدن
* زیبایی چهره
* تلفظ درست کلمات و افزایش اعتماد به نفس کودک
* محافظت از فضای لازم برای رشد دندان های دائمی و در اخر جلوگیری از نا مرتبی دندان ها و نیاز نداشتن به درمان های ارتودنسی (از دلایل مهم در کج در امدن دندان های دائمی از دست دادن زود هنگام دندان های شیری است.)
* پوسیدگی دندان های شیری باعث آسیب رساندن به جوانه دندان های دائمی می شود. برای سلامت دهان و دندان باید از کودکی به فکر دندان های کودک خود باشید.

رویش دندان در 6 سالگی

اولین دندان دائمی یعنی اولین دندان آسیای بزرگ که در سن 6 سالگی روی انحنای فکی در پشت دندان های شیری رشد می کند.

قبل از رشد نمودن این دندان هیچ کدام از دندان های شیری نمی افتد. به همین جهت والدین تصور می کنند که این دندان نیز شیری است.

در سنین کودکی باید برای آموزش سلامت دهان و دندان به کودک خود کمک کنید. تا بهتر بتواند بهداشت دهان و دندان خود را در طول زمان کودکی تا بزرگسالی رعایت نماید.

درمان پوسیدگی دندان با لیزر

عوامل پوسیدگی دندان ها

استفاده نکردن از مسواک و نخ دندان در زمان بعد از مصرف مواد غذایی و نوشیدنیهای شیرین باعث شده تا لایه ای باکتریایی تشکیل شود.

پس از 2دقیقه از خوردن مواد قندی و غذا اسیدهای دهان اسیدهایی که برای هضم ترشح شده اند روی مینای دندان مانده. و تا یک ساعت نیز باقی می ماند.

اگر در زمان یک ساعت این مواد غذایی که باعث ترشح اسید شده اند با مسواک و نخ دندان تمیز نشوند. باعث تخریب و پوسیدگی دندان ها و از بین رفتن مینای دندان ها می شود.

 

آموزش سلامت دهان و دندان

آموزش سلامت دهان و دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

*استفاده از فلوراید

یکی از راه های سلامت دهان و دندان برای کودکان جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده از فلوراید بسیار کاربردی و مفید است. فلوراید با محصولات متنوع وجود دارد:

* دهانشویه سدیم فلوراید

این دهانشویه به عنوان یکی از برنامه های کشوری برای پیشگیری از پوسیدگی دندان می باشد. این مورد برای دانش اموزان ابتدایی اجرا می شود. یکی از روشهای مفید برای حفظ سلامت دهان و دندان استفاده از دهانشویه های سدیم فلوراید می باشد.

* ژل فلوراید

این نوع ژل حاوی فلوراید بیشتری است. برای همین استفاده از ژل فلوراید باید توسط دندانپزشک انجام گیرد.

* خمیر دندان های فلوراید

* پر کردن شیارهای دندان ، سطح دندان های آسیای بزرگ دارای شیارهای عمیقی می باشد. برای جلوگیری از جمع شدن و گیر افتادن مواد غذایی در این شیار ها ، دندانپزشک به وسیله مواد مخصوص دندانپزشکی این شیار ها را کم عمق تر می کند تا در هنگام مسواک زدن به خوبی تمیز شوند.

رفع پوسیدگی دندان ها با نمک

روش صحیح مسواک زدن

1- نوع مسواکی که انتخاب می کنید بسیار مهم است. در روش صحیح مسواک زدن باید مسواک دارای موهای نرم و یکنواخت باشد. زمانی که مسواک به دلیل مصرف زیاد از حالت خود خارج شده باشد باید حتما تعویض شود.

2- در هنگام مسواک زدن به اندازه یک نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

3- برای آنکه تمامی دندان ها مسواک زده شوند. ابتدا فک بالا و قسمتهای چپ و راست آن و بعد فک پایین و قسمتهای چپ و راست آن را مسواک بزنید. تا هیچ قسمتی جا نماند.

4- مسواک را به حالت عمودی بگیرید و با حرکت بالا و پایین سطح دندان های خود رامسواک بزنید. این مورد در حفظ سلامت دهان و دندان بسیار موثر است.

5- سطح جونده دندان های اسیای بزرگ را با حرکت جلو و عقب مسواک بزنید.

6- در هر بار مسواک زدن 4 دقیقه به خوبی تمامی قسمتها را مسواک بزنید.

7- هیچگاه از نمک و جوش شیرین به طور مستقیم روی دندان ها نکشید زبرا نمک باعث شده که مینای دندان آسیب ببیند. و از بین برود. برای استفاده از نمک حتما از اب نمک استفاده کنید و یا اینکه نمک را روی لثه ها بمالید و از مالیدن نمک به شکل مستقیم روی دندان ها پرهیز کنید. آموزش سلامت دهان و دندان باید به شکل درست انجام گیرد در غیر این صورت باعث اسیب به دندان ها می شود.

8- هر شب قبل از خواب و هر صبح پس از بیدار شدن حتما دندان ها را مسواک کنید.

بیمه دندان پزشکی برای کودکان

تمیز کردن مسواک

برای تمیز کردن مسواک به پوشش هایی که کاملا بسته هستند نیازی ندارید. زیرا مسواک باید پس از استفاده در محیط خشک شود و در صورت مرطوب بودن محیطی مناسب برای رشد باکتر ها می باشد.

برای تمیز نگه داشتن مسواک خود لازم است پس از هر بار استفاده از مسواک کاملا آن را شسته. و هرگونه موادی که لای رشته های آن مانده و حتی خمیر دندان را از مسواک پاک کنید. سپس آن را بگذارید. تا خشک شود و برای استفاده بعدی اماده باشد.
اگر مسواک خود را داخل اب نمک شستشو دهید. باعث شده تا تمامی باکتری هایی که در لابلای رشته ها و انتهای مسواک هستند از بین برود.

تعویض مسواک

پرزهایی که روی مسواک قرار دارند به مرور زمان از بین رفته و پوسیده می شود. و قدرت پاک کنندگی آن از بین می رود. به همین جهت باید مسواک در هر سه تا چهار ماه تعویض شود.

استفاده از آب نمک

برای استفاده از نمک برای دندان های خود باید حتما از محلول آب نمک استفاده نمود. زیرا اگر به طور مستقیم از نمک روی دندان ها استفاده شود باعث خراشیدگی روی دندان های می شود که این مورد مینای دندان را آسیب رسانده و باعث خرابی دندان ها می شود.

استفاده از نخ دندان به شکل صحیح

کشیدن و استفاده از نخ دندان باید به شکل صحیح انجام شود. با استفاده از نخ دندان جرم و مواد غذایی که لابلای دندان ها گیر افتاده است خارج شده و باعث می شود دندان ها از سلامت بهتری برخوردار شوند. برای هربار استفاده از نخ دندان به اندازه مناسب برداشته و بین دو دندان به شکل رفت و برگشتی استفاده نمایید.

استفاده از تمیز کننده زبان

ساینده و یا تمیز کننده زبان در بعضی از مسواک ها وجود دارد. لازم است پس از هر باز مسواک زدن روی زبان خود را نیز با استفاده از تمیز کننده های زبان تمیز کنید.

مراجعه های منظم به دندانپزشک

آموزش سلامت دهان و دندان در سنین کودکی و نوجوانی و حتی بزرگسالی بسیار در داشتن دندان های سالم مفید و کاربردی است.

فلوراید و دندان

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره پوسیدگی دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. اطلاعات خیلی خوبی بود ممنون

  1. ممنون از توجه شما دوست عزیزم.

 2. سلام مهراز کارت همه ی کلینیک ها قابل استفاده هست؟

  1. با سلام جهت استفاده از مهراز کارت نیاز هستش به مراکز طرف قرارداد مراجعه کنید. لیست مراکز درمانی و پزشکان خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-centers/ز

 3. مراکز برای کودکان رو معرفی میکنید؟

  1. با سلام دندانپزشکان متخصص اطفال در تمامی مراکز درمانی مهراز کارت فعال هستن. لیست مراکز و پزشکان خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-centers/

 4. درصد تخفیف برای کودکان چقدره؟

  1. با سلام تمامی خدمات دندانپزشکی کودکان با کاهش هزینه 50% ارائه میشه خدمتتون. https://mehrazcard.com/pediatric-dental-prices/

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.